live
Новини » Світ

На Памірі знайшли сліди найдавнішого куріння коноплі

В горах Паміру на північному заході Китаю у похованнях віком 2,5 тисячі років дослідники виявили найдавніший археологічний доказ куріння коноплі, тобто її спалювання і вдихання диму. Йдеться про каннабінол – продукт окислення активної речовини марихуани тетрагідроканнабінолу.

Про це повідомляє видання nplus1.ru з посиланням на Science Advances.

Ймовірно, стародавні горяни спалювали коноплю під час поховальних ритуалів. Як вважають автори дослідження, в Євразії куріння люльок з’явилося після відкриття Нового Світу, але практика спалювання якихось речовин і вдихання отриманого диму існувала з давніх-давен.

Згідно з молекулярним дослідженням, батьківщиною коноплі було Тибетське плато, де вона з’явилася близько 28,6 мільйона років тому. Жителі Азії почав вживати насіння конопель в їжу близько 10 тисяч років тому, робити з волокон конопель одяг – приблизно 5,5 тисячі років тому. Геродот у своїй «Історії», написаній близько 440 року до нашої ери, розповідав про скіфів, які палили насіння коноплі під час очисних ритуалів і вдихали її дим. Його свідчення підтверджується і археологічними доказами: в одному з Пазирикських курганів (Пазирикська культура існувала на Алтаї в VI-III століттях до нашої ери) археологи знайшли обвуглене насіння, яке за формою і структурою було схоже на насіння диких конопель. Однак достовірних доказів того, що стародавні люди курили коноплю, донедавна не було. Також археологи знаходили залишки рослин коноплі в похованнях в Китаї, датованих 2,4-2,8 тис. років тому. Ймовірно, їх використовували в медичних або ритуальних цілях, але як саме, було незрозуміло.

Відповісти на це питання частково змогли китайські і німецькі археологи під керівництвом Ніколь Бойвін з Інституту світової історії Товариства ім. Макса Планка. Вони виявили в похованнях на зороастрійському кладовищі на північному заході Китаю найдавніші свідчення куріння конопель.

Зороастрийское кладовищі в містечку Цзірцзянкал в Синьцзян-Уйгурському автономному районі виявили в 2013 році. Його використовували близько 2,5 тисячі років тому. У похованнях знайшли останки людей, частину з яких, ймовірно, принесли в жертву. Крім них археологи знайшли численні дерев’яні артефакти, в тому числі 10 вівтарів, які, ймовірно використовували в якості курильниць. У деяких з них залишилися обвуглені камені.

Автори статті проаналізували органічний осад з 10 фрагментів вівтарів і чотирьох каменів за допомогою хроматомасспектрометрії. На дев’яти дерев’яних фрагментах і двох каменях вони виявили каннабінол – слабку психоактивну речовину, яка утворюється при окисленні дельта-9-тетрагідроканнабінолу, активної речовини марихуани.

Дослідники вважають, що виявлені перші археологічне доказ куріння конопель. Вони зазначають, що сьогодні куріння асоціюється у нас з сигаретами, сигарами і люльками. Але люльки для куріння з’явилися в Євразії тільки після відкриття Нового Світу, а доказів, що такий спосіб куріння існував на континенті до цього, немає. У той же час вдихання диму, в результаті спалювання якихось речовин, практикувалося з давніх-давен.

На думку авторів дослідження, практика використання конопель як психоактивної речовини зародилася в Центральній Азії і Шовковим шляхом поширилася в інші частини континенту.

«Ці результати підтверджують гіпотезу про те, що коноплю, як психоактивну речовину вперше використали в гірських районах на сході Центральної Азії, а потім ця практика поширилася в інші регіони світу», – зазначає Ніколь Бойвін.

Це припущення підтверджує ізотопний аналіз останків 34 людей з кладовища Цзірцзянкал. Судячи з співвідношення ізотопів стронцію (87Sr / 86Sr) яке дозволяє визначити місце народження людини 10 з них приїхали з інших місць. Однак вівтар, в якому палили коноплю, виявився тільки в одній з 10 могил іммігрантів. Можливо, це вказує на те, що це була місцева ритуальна практика.

Раніше дослідники припустили, що поширенню конопель сприяли кочові племена, одомашнені коні. 4-5 тисяч років тому степовики мігрували на схід, на Алтай, в Монголію і Північний Китай, і, мабуть, ввели в цих регіонах вживання коноплі.

Loading...