Вчені з’ясували та описали причину корупції в держустановах

Теорія ігор навела дослідників на думку про причину корупції в державних установах.

Корупція проявляється в різних формах, включаючи фаворитизм, обмін товарами і послугами задля політичної підтримки, розкрадання державних коштів. Дослідники з Міжнародного інституту прикладного системного аналізу зосередилися саме на одній формі корупції – хабарництві у держустановах, пише Naked science.

Фахівці використали широке визначення державних установ: вони розглядали також інституції, керовані такими посадовими особами, як футбольні судді, журналісти чи керівники неурядових організацій. Іншими словами, автори включили у дослідження всіх державних посадових осіб, які мають владу, засновану на соціальному довірі.

Команда проаналізувала базову модель хабарництва з використанням еволюційної теорії ігор. Це шаблон, який ще раніше розробили для опису біологічної еволюції. Дослідники спочатку вважали, що соціально-економічні «гравці» в цій моделі керуються особистими інтересами. Мета вчених полягала в тому, щоб створити модель, яка фіксує ключову динаміку, яка була б актуальною для багатьох конкретних систем. Зокрема, дослідники хотіли показати, що адаптація окремих агентів до переважної соціальної ситуації призводить до циклів, які відображають зростання і скорочення випадків корупції в поєднанні з ослабленням і посиленням довіри в суспільстві.

Дослідники систематизували діяльність корупційних організацій на цикли. Спочатку керівники державних установ діють в особистих інтересах, здійснюючи корупційні оборудки. Потім держава починає підозрювати установи і проводить ряд перевірок, підвищуючи зусилля з моніторингу його діяльності. Але антикорупційні заходи дуже дорогі, і після того, як до організації повернулася довіра, скорочення витрат на антикорупційні органи через деякий час тягне за собою відновлення корупційної діяльності установи. Цикл починається заново.

Команда вчених сподівається, що їх аналіз допоможе розробити ефективні і виправдані антикорупційні заходи і послужить своєрідним трампліном для майбутніх досліджень цієї теми.

Loading...
Loading...
Loading...