Новини » Суспільство

Новий правопис. Пів Києва півмісяцем відбилось у водоймі, нагадуючи надгризене пів яблука

Наталія Фанок
Наталія Фанок Заступниця головного редактора ІА ZIK. Закінчила факультет журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Член НСЖУ. Люблю подорожувати, заглиблюватись у себе, філософствувати і спостерігати за людьми.
Джерело: freeradio.com.ua

Порівняно з попередньою темою про написання складних слів разом, сьогоднішня видасться напрочуд легкою. Якщо раніше ми писали «пів’яблука, півхвилини і пів-Європи», то зараз всі слова напишемо нарізно без дефіса – пів яблука, пів хвилини і пів Європи.

Таким чином, за новим правописом, невідмінюваний числівник пів зі значенням половина з іменником – загальною та власною назвою у формі родового відмінка однини пишемо ОКРЕМО: пів години, пів міста, пів острова, пів ящика, пів ями, пів Києва, пів України.

Якщо ж пів вжито з іменником у формі називного відмінка і становить єдине поняття, а не в значенні половина, тоді пишемо разом: піваркуш, південь, півколо, півкуля, півлітра (розмовне – пляшка з горілкою ємністю 0,5 літра), півмісяць, півострів.

Якщо на хлопський розум, тут вирішальне значення відіграє відмінок: якщо іменник в родовому – пишемо окремо, якщо в називному – разом. Тому – пів аркуша і піваркуш, пів літра і півлітра.

Сюди ще варто додати: складні іменники з першою частиною напів-, полу- пишемо разом: напівавтомат, напівлюдина, напівправда, напівфабрикат, полукіпок, полумисок.

Професор Олександр Пономарів написання слів з «пів» відносить до позитивних змін. За його словами, якщо раніше слова з пів писали трьома способами – з дефісом, разом і з апострофом, то тепер пишемо окремо. Тобто замість трьох правил – одне.

Нагадую, з основними змінами можна ознайомитись тут. Остаточний текст нової редакції Українського правопису – тут.

Думаю, наступного разу візьмемо вживання великої літери.

За потреби пригадайте також про ирій, икавку та індика, гостел, Гете і Ґете, деканесу та історикиню, віцепрем’єрку, мініспідницю та попмузику.

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...