Як китайський уряд має допомогти своїм відсталим регіонам

Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Він повинен зосередитися на допомозі людям, а не на розбудові інфраструктури.

Минулий тиждень був напруженим для Комуністичної партії Китаю. Чиновники побоювалися, що дисиденти намагатимуться створити прецедент 4 червня на 30-у річницю розгрому протестів на площі Тяньаньмень. Проте, цензура зробила усе, щоб недопустити цього. Поліція не спускала очей з активістів, яких на цей період супроводила зі столиці на примусовий «відпочинок», пише у статті видання Economist.

Вражає те, як партії вдалося значною мірою стерти різанину зі свідомості громадськості. Більшість китайців сказали б, що економічний бум, який розпочався через три роки після кровопролиття, мав набагато більший вплив на їхнє життя. Міністр оборони Китаю Вей Фенхе нещодавно заявив, що «рішучі заходи» армії у 1989 році «зберегли стабільність». Ця точка зору має велику підтримку в Китаї. Мало хто може відверто заперечити її.

Не менш вражаючим також є те, що бум, який тривав досить довго, не породив великих хвилювань. Подумайте, наскільки нерівним він був. Прибережні міста досягли високих стандартів життя. Внутрішні, великі території країни, особливо сільські, відстають. Школи та лікарні бажають кращого, а тривалість життя низька. Багато людей переїхали з сільських районів у міські в пошуках роботи. Зазвичай вони заробляють більше, ніж у селі, проте часто є маргіналізованими. Їхні міські сусіди та китайські закони ставляться до них, як до громадян другого сорту, зазначає Economist.

Однією з причин, чому в Китаї не було більшого невдоволення, є те, що уряд виділив величезні суми на бідні регіони. Він використовував податкові пільги для того, щоб змусити фірми інвестувати у західні та центральні райони. У 2000 році на будівництво таких об’єктів як дороги, залізниці та фабрики, припало приблизно третина місцевих ВВП у всіх регіонах Китаю. До 2015 року воно сягнуло понад 40% уздовж заможного південного узбережжя, і до 70% на заході. Протягом багатьох років ці витрати давали результат. До 2013 року ВВП на людину у внутрішніх провінціях зріс з третини прибережних рівнів до приблизно половини.

Однак відтоді зусилля уряду виявилися менш ефективними. Розрив знову почав збільшуватися. Багато внутрішніх міст країни все ще процвітає. Проте, прибережні регіони, особливо на півдні, значно випереджають їх. Урядове втручання стає все більш контрпродуктивним. Воно загрожує як зростанню, так і соціальній стабільності.

По-перше, погляньте на економіку бідніших регіонів. Заливання бетону, природно, було стимулом. Проте, регіони мають набагато менше потреби у новій інфраструктурі. Дуже часто Китай повністю ігнорує ринкові сигнали. Для Китаю дуже важливо мудро планувати свої витрати через свій величезний внутрішній борг, більша частина якого пов’язана з непотрібним будівництвом у внутрішніх регіонах. Було б краще направляти готівку у лікарні, школи й на робочі місця, ніж витрачати їх на швидкісні дороги.

Також погляньте на людей, що живуть у внутрішніх районах, тобто на більшу частину населення. Уряд перешкоджає міграції у процвітаючі прибережні міста та стимулює до внутрішніх. Набагато ефективнішим було б дозволити працівникам вільно мігрувати країною, скасувавши систему hukou, яка обмежує доступ мігрантів до державних послуг за межами їхніх рідних міст. Оскільки прибережні території старіють швидко, їм знадобляться молоді мігранти, щоб залишатися такими ж динамічними, як вони є сьогодні. Уряд повинен полегшити доступ до них, не в останню чергу шляхом створення більш доступного житла, яке може придбати кожен, а не лише місцеві жителі.

Основною причиною того, що Китай з часів Тяньаньмень залишався відносно стабільним, є те, що більшість китайців мали надію на те, що їхнє життя покращиться. Проте, наступні 30 років будуть більш напруженими, оскільки населення старіє, а зростання сповільнюється. Перешкоди, створені на шляху тих, хто шукає заробітку у прибережних мегаполісах, безперечно, стримуватимуть розвиток Китаю.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIKРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...