Новини » Світ 10 червня, 2019, 16:15
Данські соціал-демократи перемогли прибічників міграції
Метте Фредеріксен. Фото: EPA-EFE/LISELOTTE SABROE
Метте Фредеріксен. Фото: EPA-EFE/LISELOTTE SABROE

Проте, їхній успіх, мабуть, не є прикладом для інших лівих європейських сил.

Соціал-демократи у більшій частині Європи переживають нелегкі часи. У Франції та Нідерландах колись потужні лівоцентристські партії перетворилися на другорядних гравців; в Італії та Німеччині їх витіснили на третє місце популісти та зелені. Існує багато причин їхнього занепаду. Одна з них полягає в імміграційній політиці: лівоцентристські партії сприймаються як надто ліберальні багатьма своїми традиційними виборцями робочого класу, які перейшли на підтримку антиімміграційних популістських партій, зазначає видання Economist.

Тому, перемога данських соціал-демократів на виборах 5 червня є важливим моментом. Після втрати влади у 2015 році соціал-демократи зайняли жорстку позицію щодо імміграції та інтеграції. Партія запрагнула перейняти ініціативу від антиіммігрантської популістської Данської народної партії (ДНП), яка за останні два десятиліття здобуває все більшу частку голосів робочого класу. ДНП спрямувала імміграційну політику країни у свій власний напрямок: правоцентристський уряд Ларса Локке Расмуссена, який керував Данією з 2015 року, сповільнив потік шукачів притулку жорсткою політикою, наприклад, вимагаючи, щоб їхні цінності були конфісковані для оплати витрат на житло.

Соціал-демократи, під керівництвом Метте Фредеріксена хочуть піти далі. Вони запропонували щорічні обмеження на «незахідну» імміграцію, та хочуть заохотити іноземних пенсіонерів покинути Данію, дозволивши їм зберегти свої державні пенсії. Пані Фредеріксен та інші політики партії говорять про проблему іммігрантів, які формують «паралельні суспільства» у Данії, і про необхідність усунення «гетто» іммігрантів. Партія, яка колись сприймалася як відносно ліберальна щодо імміграції, тепер змінила свій імідж та скептично ставиться до приїжджих, наполягаючи на тому, щоб ті інтегрувалися у домінуючу культуру країни. Якщо стратегія Соціал-демократів буде успішною, то, на думку багатьох аналітиків, інші ліві європейські партії можуть взяти її за модель для наслідування.

Як і передбачали опитування, Соціал-демократи посіли на виборах у Данії перше місце. Проте, слід звернути увагу на те, що частка голосів, які вони здобули, становила 26%, дещо нижча за 26,3% у 2015 році. На відміну від цього, частка підтримки Venstre, правоцентристської ліберальної партії пана Расмуссена, зросла з 19,5% до 23%. Якщо пані Фредеріксен стане прем’єр-міністром, то вона зробить це завдяки високим показникам лівих партій, які не підтримують більш жорсткої міграційної політики.

Данська народна партія насправді значно втратила підтримку виборців – більше половини, здобувши лише 8% голосів (у порівнянні з 21% на попередніх виборах). Проте, за даними екузит-полів, лише 12% її попередніх виборців перейшли до Соціал-демократів; більшість проголосували за Venstre (17%). Якщо стратегія Соціал-демократів полягала у тому, щоб здобути ультраправих виборців, то вона, здається, не спрацювала.

Двозначні результати викликали запеклі дебати у інших країнах, де лівоцентристським партіям живеться несолодко – таких як Нідерланди, де частка лейбористської партії знизилася з 25% на виборах 2012 року до 6% у 2017 році. Деякі аналітики сприйняли перемогу Соціал-демократів, як ознаку того, що жорстка імміграційна політика не працює. Інші вказали на нездатність Соціал-демократів заручитися голосами виборців – як доказ того, що ліві не можуть сподіватися на повернення таких виборців.

Дехто у Данії, однак, вважає, що іноземні аналітики роблять хибні висновки, адже неправильно розуміють стратегію. Соціал-демократи не змогли збільшити частку своїх голосів, оскільки вона втратила більшу кількість виборців іншим лівим партіям. Це, однак, було частиною плану: виграти правих виборців, навіть за рахунок втрати деяких лівих. Їх мета полягала не в тому, щоб виграти дебати про імміграцію, а щоб нейтралізувати їх.

Проте, зараз питання полягає у тому, чи можуть інші європейські лівоцентристські партії наслідувати стратегію Соціал-демократів. Деполітизація імміграції шляхом прийняття більш жорстких позицій може спрацювати у таких країнах як Швеція, Норвегія та Фінляндія. Проте, в Німеччині, Франції, Італії та Нідерландах виборці втратили довіру до соціал-демократичних партій з цілого ряду причин, особливо економічних. Натомість, в Іспанії та Португалії, які також зазнали важких економічних змін, лівоцентристи добре справляються без прийняття антиіммігрантської позицій.

Таким чином, результати данських виборів можуть бути уроком для країн Північної Європи. Проте, в інших країнах Європи, соціал-демократичні партії мають проблеми, які навряд чи вирішить антиімміграційна позиція.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 19:43 :00