live

Розслідування журналістів: Де і скільки можуть заробити українці за кордоном

ZIK
загрузка...
загрузка...

За оцінками НБУ щороку заробітчани можуть надіслати додому понад дев’ять мільярдів доларів. За даними Світового банку, починаючи від 2016 року, обсяг грошових надходжень в Україну перевищує 10 відсотків ВВП. Безумовно, це має позитивний вплив на стабільність валютного курсу. Однак немає жодного прикладу країни, для якої грошові перекази стимулювали б економічне зростання. Насправді держава отримує менше працездатного населення, втрачає освічену молодь і кваліфікованих працівників. З кожним роком кількість українських заробітчан у світі зростає. Скільки насправді їх працює – ніхто точно не знає.

Про це йдеться і підсумковій програмі новин «Деталі» на телеканалі ZIK.

У кожній країні свої особливості. Наприклад, Італія потребує більше жіночих рук, аби працювати прибиральницями та доглядати хворих або дітей. До Польщі та Чехії їдуть працювати в сільському господарстві чи на заводах і фабриках. І тут більше потрібні чоловіки.

У компанії, що шукає робітників для Європи, кажуть: ринок праці для українців у Польщі зростатиме щодня, бо самі поляки їдуть на заробітки до Німеччини та Великої Британії.

«Польща – перша країна ЄС, яка спростила процедуру працевлаштування для українців. Можна працювати, маючи тільки біометричний паспорт», – розповідає керівниця рекрутингової компанії Світлана Фіщенко.

Тож, Польща – лідерка серед країн, що мають вакансії для українців. Лише торік там видали мільйон дозволів на роботу. Другу сходинку посіла Чехія – двадцять тисяч торік і вже сорок планують прийняти наступного року.

У цих країнах можна заробити від семисот до тисячі євро на місяць. Витрачатимуть робітники лише на харчування, бо житло зазвичай надає роботодавець. А ще він гарантує офіційне працевлаштування, стабільну платню і соціальне забезпечення.

Третє місце – за Німеччиною. Тут удвічі вищий заробіток, але дістати легальну працю без знання мови, майже неможливо. Утім, найближчим часом становище може змінитися, кажуть рекрутери.

Також у список країн, куди їдуть на заробітки, входять США, Італія, Іспанія, прибалтійські держави, Кіпр, Ізраїль, Греція.

Надходження від заробітчан – плюс для української економіки

Адже валюта з Європи поповнює наші запаси. Наприклад, минулоріч лише з Польщі працівники завезли три мільярди євро. Для порівняння – зі США в Україну відправили майже сімсот мільйонів доларів. Росія ж серед українських заробітчан популярність втрачає. 

«72% українців, які шукають роботу закордоном, роблять це через більшу зарплату. Вони хочуть заробити кошти, які дозволять нормально жити їм та рідним», – каже Василь Воскобойник, президент асоціації компаній із міжнародного працевлаштування.

Нині за кордоном працює від 3 до 5 мільйонів українців – це приблизно 14% населення країни. З них – аж 93% задіяні в сільському господарстві, будівельному секторі або обслуговувані.

«Заробітчани часто не мають фахового рівня, який затребуваний закордоном, не знають іноземних мов. Люди їдуть просто через гроші», – коментує Василь Воскобойник.

Тож офіційне працевлаштування та соцгарантії для українців не є в пріоритеті. Країну обирають за принципом – де більше платять.

«Франція, Великобританія мають дуже складну процедуру працевлаштування. Треба багато часу для підготовки документів, очікування дозволу. Є ряд вимог, які виконати в один момент не можна. Наприклад, здати мову хоча б на середньому рівні», – розповідає керівниця рекрутингової компанії Світлана Фіщенко.

Окрема каста заробітчан – це айтіфахівці

На них полюють в Америці та Канаді. У цих країнах готові вкладати гроші в розвиток обдарованих українців, а зарплати сягають десятьох тисяч доларів на місяць. Але із загальної кількості заробітчан айтівців – не більше від 2%.

«Опираючись на дані соціологічних досліджень, 44% відсотки українців бажали би знайти роботу закордоном», – говорить президент асоціації компаній із міжнародного працевлаштування Василь Воскобойник.

Уже тепер масовий виїзд українців на заробітки та переїзд на постійне проживання до інших країн гальмує нашу економіку. Успішним підприємствам нині бракує працівників. Експерти стверджують: якщо тенденція збережеться – за десять років Україна сама запрошуватиме заробітчан із менш розвинених країн.

Поки ж гроші від заробітків за кордоном поповнюють наші золотовалютні запаси. Лише офіційно з-за кордону торік переказали 14 мільярдів доларів. Це більше, ніж ми позичаємо в МВФ чи заробляємо на продажеві металу.

До слова, деякі експерти переконані, що заробітчани надсилають в Україну більше грошей, ніж держава виплачує пенсіонерам.

Олена Бікоєва, «Деталі»

Loading...
Loading...
Loading...