У кіберполіції пояснили, як захистити заощадження на банківських рахунках

Кіберполіція розповіла про популярні схеми незаконного зняття коштів із банківських рахунків громадян та надала рекомендації із захисту заощаджень.

Як зазначається на сайті кіберполіції, на початку сезону відпусток до неї все частіше почали звертатися громадяни із повідомленнями про незаконні зняття коштів з їхніх банківських рахунків.

Найпоширеніша із шахрайських схем виглядає так: абоненту телефонують кілька разів (представляючись таксі, організаціями тощо) та усіляко «вмовляють» абонента, аби той перетелефонував. Далі – замовляють в оператора послугу відновлення SIM-карти, використовуючи для ідентифікації абонента номери телефону, з яких раніше телефонували. Інколи зловмисники навіть перераховують незначні суми коштів на мобільний рахунок жертви (від кількох гривень), аби точно знати дату останнього поповнення рахунку.

Після отримання контролю над карткою зловмисники використовують її для заміни паролю інтернет-банкінгу і, як результат, можуть розпоряджатися коштами потерпілого.

Найменше таких злочинів вчиняється щодо контрактних абонентів мобільного зв’язку, адже для перевипуску їхньої картки, власнику необхідно відвідати банк та підтвердити свою особу, надавши працівнику банку особистий паспорт.

Інша, не менш поширена, шахрайська схема проводиться за допомогою спеціальних скімінгових пристроїв, які встановлюються злочинцями у банкомати. Для цього навіть не потрібно відкривати його. Зловмисникам достатньо кількох секунд, аби встановити міні-камеру та помістити в картоприймач спеціальний пристрій для зчитування інформації з клієнтської картки. Ззовні такі пристрої взагалі не помітні. Їх можуть виявити лише спеціалісти банку.

Аналізуючи різноманітні тематичні форуми у DarkNet, можна сказати, що для підготовки вчинення таких злочинів злочинці використовують значні кошти. Адже повний комплект спецзасобів може перевищувати шість тисяч євро. При цьому він може «окупитися» власнику впродовж кількох годин роботи скімера.

Зазвичай такі правопорушення вчиняться злочинними групами: один з учасників встановлює скімінговий пристрій на банкомат, інший – виготовляє підроблену банківську картку (так званий «білий пластик»), останній – переводить викрадені кошти в готівку. При цьому, аби приховати сліди своєї діяльності, вони можуть знаходитися навіть у різних країнах.

З моменту компрометації до моменту фактичного зняття коштів може проходити не один тиждень. Тому спеціалісти рекомендують періодично змінювати PIN-код банківської картки. Також такі дії рекомендовано проводити після повернення із закордонної поїздки.

Аби мінімізувати ризики викрадення коштів з банківського рахунку, кіберполіція радить:

  1. Використовувати окремий номер телефону для зв’язки його з карткою (фінансовий номер) та не передавати його стороннім особам
  2. Використовувати виключно офіційні додатки мобільного банкінгу. Інакше Ви можете завантажити собі фішинговий додаток
  3. У більшості українських операторів мобільного зв’язку можливо підключити послугу додаткового паролю для здійснення операцій з SIM-карткою. Ця послуга значно знижає ризики перевипуску вашої картки
  4. Не передавайте картку стороннім особам під час розрахунків в закладах харчування, магазинах тощо.
  5. Не використовуйте неперевірені ресурси для оплати товарів чи послуг онлайн. Вони можуть бути фішинговими
  6. Для онлайн-розрахунків рекомендовано використовувати сайти із захищеним протоколом (https://)

«Якщо ж ви все-таки стали жертвою подібних злочинів, радимо не зволікати та одразу повідомити про незаконне списання коштів працівників банку та поліції», – наголошують правоохоронці.

Нагадаємо, що середній рівень фінансової грамотності в українців найнижчий з усіх 30 країн Організації економічного співробітництва та розвитку.

 

Loading...