Aнонси

усі анонси
Новини » Економіка 48

Геннадій Зубко: Ринок електроенергії потрібно вводити планово

Ринок електроенергії рано чи пізно повинен запрацювати в Україні, як і в будь-якій європейській країні. Але до нього потрібно ретельно готуватись, врахувати всі ризики і передбачити плановий запуск, аби цей ринок не так був таким «болісним» споживачам і підприємствам.

Про це на своїй сторінці у Facebook наголосив віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Як зазначає міністр, плановий запуск електроенергії супроводжується низкою чинників, зокрема:

  • Зростання цін на електроенергію для підприємств і, відповідно, на товари та послуги.

Для захисту населення уряд ухвалив постанову «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії». Вона гарантує не підняття цін для людей.

«З іншого боку прогнозна ціна електричної енергії для усіх інших споживачів на ринку зросте на 40-50% та сягатиме близько 3,25 грн за 1 кВт год (з ПДВ). А це означає, що вона знайде відображення у собівартості товарів та послуг для того ж таки населення. І не в найгіршому стані опиняться ті підприємства, які самі регулюють ціни на свою продукцію. Заручниками ситуації стануть підприємства, вартість послуг яких регулюється на державному рівні», – наголошує Геннадій Зубко.

  • Неможливість вчасно корегувати тарифи підприємствами.

Міністр наголошує: «При значному зростанні вартості електроенергії з 1 липня водопостачальні підприємства навіть технічно не матимуть змоги провести корегування тарифів».

Так, згідно із законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» ліцензованими комунальними послугами, тарифи на які підлягають державному регулюванню, а саме встановлюється НКРЕКП, стали централізоване постачання холодної води та централізоване водовідведення. При цьому послуга з централізованого постачання холодної води та водовідведення становить 75% загального обсягу реалізації. Внаслідок неможливості наразі на місцевому рівні встановлювати або корегувати тарифи на холодну воду, підприємства будуть зазнавати збитків.

  • Оплата праці людей.

«Відзначу, що не лише підприємства зазнаватимуть збитків, а потерпають і працівники підприємств. У грудні 2018 року була ухвалена нова галузева угода для працівників ЖКП, згідно з якою рівень заробітної плати потрібно було підвищити на 20%. Розрахунок фонду оплати праці в тарифах на 2019 рік, наданих до НКРЕКП, зроблений відповідно до законодавства та з врахуванням нових вимог галузевої угоди. Адже адміністрації підприємств зобов’язані забезпечити дотримання трудового законодавства на підприємстві, а основним джерелом доходу підприємств водопостачання та водовідведення є тарифний виторг», – зазначає міністр.

Після переліку кількох ризиків він наголошує, що основною проблемою буде несвоєчасний перегляд тарифів.

«При цьому, згідно з постановою НКРЕКП від 10.03.2016 року №302, плановим періодом, на який встановлюються тарифи, є період тривалістю 12 місяців (з 1 січня до 31 грудня). Цей пункт жодного разу не був дотриманий при тому, що підприємством вчасно подаються усі необхідні розрахунки. За таких умов підприємство знову і знову повинне звертатись до місцевого органу влади як до власника з проханням виділити дотації для фінансування тих чи інших заходів», – йдеться у публікації.

А також він зазначає: «Усі ризики і проблеми, пов’язані із введенням моделі ринку електроенергії, були проаналізовані нашою командою Мінрегіону. Я неодноразово висловлював і направляв листами до РНБОУ та Мінекономрозвитку».

Серед основних зауважень:

  • неможливість укладення договорів на постачання електричної енергії у разі наявності заборгованості за спожиту електроенергію у підприємств тепло-, водопостачання та водовідведення;
  • надання послуги «останньої надії» можливе лише на визначений Законом термін (не більше 90 днів)
  • неможливість перегляду тарифів на комунальні послуги при зміні ціни на електричну енергію в умовах перехідного періоду
  • відсутність механізму автоматичного коригування тарифів на комунальні послуги у зв’язку із зміною вартості електричної енергії, яку підприємства ТКЕ та ВКГ купуватимуть у постачальників електричної енергії
  • можливість відключення об’єктів питного водопостачання та централізованого водовідведення від системи енергопостачання за невиконання умов договорів, укладених згідно із законом.

 

Додайте ZIK.UA в обрані джерела Додати в обрані Google News