Новини » Суспільство 6 червня, 2019, 11:43
Помер Юрій Мушкетик
Юрій Мушкетик. Фото: wz.lviv.ua
Юрій Мушкетик. Фото: wz.lviv.ua

Сьогодні вранці помер один із класиків новочасної української літератури Юрій Мушкетик.

Про це у Фейсбуці повідомила письменниця Наталя Дзюбенко Мейс.

«О, Господи!!! Щойно голова НСПУ Михайло Сидоржевський повідомив страшну новину. Сьогодні вранці помер Юрій Мушкетик, один із класиків новочасної української літератури. Про це повідомила його дочка Леся. Світла пам’ять і Царство Небесне, шановний Юрію Михайловичу», – написала Наталя Дзюбенко Мейс.

Довідка.

Юрій Мушкетик – український письменник, Герой України, народився 21 березня 1929 у селі Вертіївка, нині Ніжинського району Чернігівської області.

У 1953–1956 рр. навчався в аспірантурі при кафедрі української літератури. З 1956 року працював заступником редактора та головним редактором журналу «Дніпро». З 1979 року секретар, з 1980 року – 1-й секретар правління Київської організації Спілки письменників України.

У 1986 – 2001 р. був головою Національної Спілки письменників України.

1954 р. – у видавництві «Радянський письменник» вийшла повість «Семен Палій». У трактуванні історичних подій письменник був змушений дотримуватися офіційної точки зору. 1957 р. – роман «Гайдамаки», який, порівняно з попереднім твором, відзначається ширшим епічним розмахом у відтворенні історичної доби. Розповідаючи про певну історичну подію, автор намагається розкрити її через долі героїв. 1959–1960 р. – дилогія про Велику Вітчизняну війну «Вогні серед ночі» та «Чорний хліб». Герой дилогії – хлопчина-підліток, при створенні образу якого автор використав події із власного життя. У творі показано життя повоєнного поліського села, яке складалося не лише з буднів, а й із перших мирних радощів.

Початок 1960-х років був для Мушкетика дуже плідним. Письменник змінив тематику творчості, перейшовши до зображення образу сучасника, і захопився дослідженням внутрішнього світу людини. 1962 р. – роман «Серце і камінь». Головний герой роману Федір Кущ – інженер-атомщик. Втративши здоровя і перетворившись на інваліда, він зневірився в усьому і вирішив повернутися до рідного села, щоб доживати там до пенсії. Та саме у вирі життя на селі Кущ збагнув, що не може знаходитись осторонь. Його щастя – у боротьбі за людину.

1964 р. – роман «Крапля крові». Тема людяності і моралі на повний голос звучить у романі, де автор звертається до проблеми совісті.

1970-ті рр. – Мушкетик пише романи та повісті на сучасну та історичну тематику: перша редакція роману «Яса» (1970–1974), воєнний роман «Жорстоке милосердя» (1973), повість «Старий у задумі» (1974), фантастична повість «Зїж серце лева» (1972), роман «Біла тінь» (1977), повість «Біль» (1978), роман «Суд над Сенекою» (1978), роман «Позиція» (1979).

1984–1985 рр. – поява другої редакції роману «Яса», який являє собою велике епічне полотно, де чітко простежується вболівання письменника за долю рідної землі.

1984 р. – повість «Жовтий цвіт кульбаби» стала визначним явищем в історичній белетристиці.

1984 р. – поява роману «Рубіж», де зображено моральне протиборство представників молодшого і старшого поколінь.

1989 р. – вийшла друком повість «Літній лебідь на зимовому березі», побудована на табірно-колимському матеріалі.

1990 р. – створено оповідання «Суд». У невеликому за обсягом оповіданні відображено суспільні явища, характерні для Радянського союзу часів сталінського та брежнєвського режимів.

Перу Юрія Мушкетика належить низка творів, які відбивають історичний розвиток держави і роль особистості в ньому. Автор продовжує плідну працю на літературній ниві, створюючи глибокі образи, продовжуючи пошуки нових форм і засобів вираження важливих проблем сучасності, зробивши основним обєктом дослідження людину. Письменник прагне відбити різні періоди життя суспільства, розглядає різноманітні життєві ситуації, показує різні соціальні верстви населення. Він пильно спостерігає за дійсністю, тому герої його творів такі реальні, а проблеми, яких він торкається, такі актуальні.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-21 18:55 :46