Новини » Суспільство 6 червня, 2019, 23:10
Обурення у «фейсбуках» щодо нового правопису пишуть невігласи, – мовознавець
ZIK
ZIK

Скандал із новою редакцією правопису. Мама херсонської школярки через суд вимагає повернути попередній варіант. Головною причиною називає ускладнення вивчення української мови. Мовознавці ж іншої думки, запевняють, що попередній правопис уже застарів, тому оновлення необхідні.

Про це йшлося у програмі новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Від ухвалення правопису не минуло й двох тижнів, як його вже оскаржують у суді. Заяву подала мати херсонської школярки. Вважає, що такі слова, як павза, етер, проєкт і Атени – ускладнують вивчення української. Позовну заяву виклав у соцмережі адвокат Дмитро Ільченко. Та називати прізвище клієнтів відмовляється.

«Ініціатива була від самої дівчинки, яка дуже плакала від того индика, павзи, Атенів і таке інше. Вона спитала, чи справді доведеться оце все писати. Цей правопис, який виглядає просто як насмішка з української мови, вона демотивує людей переходити на державну мову», – сказав адвокат позивачів Дмитро Ільченко.

Фахівців цей позов обурив. Мовознавець Олександр Пономарів твердить: новий правопис був необхідний, адже редакція 1992 року застаріла.

«У нас кожен вважає, що він фахівець із правопису. І те, що пишуть у «фейсбуках», так роблять невігласи і невиховані люди, бо мовознавці працювали, і в них є обґрунтування щодо цього», – наголосив мовознавець Олександр Пономарів.

Новий підручник почали розробляти ще у 2015 році. Суттєвих змін не вносили, лише додали фемінітиви, скоротили використання дефісів і лапок, а також повернули йотування. Тому оскарження новацій депутат Микола Княжицький вважає невдалим піаром і марною справою.

«Слово проект ми тепер писатимемо, як проєкт. Для людей, які живуть на сході й переважно спілкуються російською, то в російській мові теж є проєкт і ніякої великої проблеми тут не існує. Тому за людьми, які проти, точно стоять якісь провокатори або ті, які хочуть розкачувати антиукраїнські настрої», – зазначив голова Комітету з питань культури й духовності Микола Княжицький.

Виграти справу майже неможливо, вважає правниця Ксенія Проконова. Для цього батьки мають довести, що новий правопис порушує права дитини або що його створили з помилками.

«Дитина не повинна писати Атени замість Афін. Тому що є альтернатива, вона може писати, а може і не писати. По-друге, через підхід, що щось когось не влаштовує у тому, що було ухвалено, вже є багато позовів до держави», – прокоментувала правниця Ксенія Проконова.

Коли розпочнуть розгляд справи – невідомо. Окружний суд столиці повідомив, що вирішує це питання. Зазвичай, кажуть адвокати, це стається за кілька місяців після подання позову.

Нагадаємо, до Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов до Кабміну про оскарження нової редакції українського правопису.

Адже, 3 червня, на офіційних сайтах Міністерства освіти і науки та Національної академії наук з’явився  фінальний текст нової редакції «Українського правопису».

Дар’я Цісарук, Ганна Безугла, Олена Лоскун та Олександр Громовий, «Перші про головне»

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-23 14:55 :29