Новини » Регіони 5 червня, 2019, 3:35
«Achtung, Minen»: хто стоїть за масовими «замінуваннями» у Луцьку
volynnews.com
volynnews.com

Уже не один тиждень поспіль українські міста здригаються від фейкових повідомлень про замінування різноманітних об’єктів. Екстрені служби і вибухотехніки збиваються з ніг, цілодобово мандруючи різноманітними будівлями у пошуках ймовірних бомб, а громадяни обурюються і подекуди навіть панікують.

Не став винятком і Луцьк. П’ятий день поспіль до волинських правоохоронців надходять повідомлення про замінування різноманітних об’єктів в обласному центрі Волині: лікарень, торгових центрів, вокзалів, житлових будинків, адмінспоруд. Всі вони виявилися неправдивими.

Тільки за перші чотири дні таких повідомлень було 80. Поліцейські, медики, рятувальники фактично збиваються з ніг. Вибухотехніки із ГУНП, яких не так багато, практично п’ятий день працюють без сну і відпочинку.

Бомба, якої немає

Перші повідомлення про замінування 10 об’єктів у Луцьку надійшли електронною поштою 31 травня. В екстреному порядку залучили всіх потрібних фахівців, із потенційно небезпечних будівель евакуювали людей і ретельно оглянули споруди.

Фото: npu.gov.ua
Фото: npu.gov.ua

Вибухівки так і не виявили.

«За фактом неправдивого повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності слідчі uоловного управління Національної поліції у Волинській області відомості внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 259 Кримінального кодексу України. Санкція цієї статті визначає покарання у вигляді позбавлення волі від двох до шести років», – повідомили у секторі комунікації ГУНП у Волинській області.

Після цього неправдиві повідомлення про замінування понеслися як лавина. Особливо напруженим виявився вечір 3 червня, коли «мінували» все підряд – від торгових центрів і автозаправок до лікарень і житлових будинків.

<nbsp;>
<nbsp;>

Загалом протягом перших чотирьох діб невідомі зловмисники повідомили про вибухівку у 80 об’єктах. Продовжився цей марафон і 4 червня інформацією про нібито закладені бомби у дитсадку на вулиці Кравчука і бібліотеці на вулиці Шопена. У жодному із приміщень вибухівки не знайшли.

Реакція лучан

Мешканці Луцька по-різному реагували на цю ситуацію. Загалом настрої у місті були напружені.

Особливе обурення викликали повідомлення про замінування медичних закладів, зокрема, Волинської обласної клінічної лікарні і Волинської обласної інфекційної лікарні. Адже тоді доводилося евакуювати важкохворих пацієнтів, матусь із малими дітьми.

«А уявіть, що є такі медичні заклади, де хворі лежать постійно, і без сторонньої допомоги не зрушать з ліжок», – зазначила у соцмережі Лариса Бондарук.

«Що це робиться? Вже зовсім здуріли. Що то за заказуха. Це зовсім не смішно, і це не гра, щоб таким гратись», – додає користувачка Оксана.

«Якими мотивами можна пояснити дії нелюдів, які «замінували» обласну лікарню?», – обурено написав у «Фейсбук» колишній депутат Луцької міськради Олег Іванюк.

«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку
«Замінування» обласної лікарні в Луцьку

«Мотиви кількох днів «мінувань» очевидні – сіяти хаос, викликати невдоволення і страх, демонстрація віддаленої сили і т.д. У кого ще є сумніви, що це хтось просто бавиться?», – прокоментувала користувачка Олена Бірюліна.

Російський слід

Окрім психологічного тиску, невідомі зловмисники заподіюють і чималих матеріальних збитків. Адже залучаються чимало працівників екстрених служб, витрачаються ресурси. Наразі волинська поліція обсяг заподіяних державі та приватним структурами збитків не називає. Але враховуючи, що псевдозамінування Одеського аеропорту у 2011 році коштувало державі 100 тисяч гривень, то в Луцьку збитки від майже сотні «мінувань» можуть вимірюватися щонайменше мільйонами гривень.

<nbsp;>

Тож відшукати винуватців для силовиків – одне із пріоритетних завдань. Тим більше, що позитивний досвід у них є. Зазвичай волинські поліцейські такі злочини розкривають за гарячими слідами. Як свідчить Єдиний державний реєстр судових рішень, за статтею 259 Кримінального кодексу України волинські суди регулярно ухвалюють обвинувальні вироки. Зазвичай «мінери» отримують умовні терміни, але часом – і реальні строки позбавлення волі.

<nbsp;>
<nbsp;>

Але конкретно у цій ситуації не все так просто. Кіберполіція встановила, що повідомлення надходять із серверів на території Російської федерації. Враховуючи нинішні стосунки між країнами, російські силовики на співпрацю йдуть, м’яко кажучи, неохоче.

«Т.в.о. начальника ГУНП Волині Сергій Козак повідомив, що основна кількість електронних листів із повідомленнями про неправдиві замінування надходить із серверів, які розміщенні на території Російської Федерації, що значно ускладнює можливість притягнення правопорушників до відповідальності, а цілковите блокування сервісу завдасть шкоди іншим порядним користувачам», – повідомили у секторі комунікації ГУНП в області.

Натомість, у СБУ були категоричніші в оцінці ситуації. У спецслужбі прямо заявили – хвиля псевдозамінувань у Луцьку є елементом гібридної війни з боку Росії.

«Масовані атаки про фіктивне мінування мають місце на всій території України, оскільки сьогодні це один з елементів гібридної війни, яку веде проти України Російська Федерація. На даний час, за фактом неправдивого повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об’єктів власності слідчими ГУ Національної поліції у Волинській області відомості внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ст.259 Кримінального кодексу України», – повідомили IA ZIK у прес-службі УСБУ в області.

«Для недопущення спроб дестабілізації громадського порядку та протидії розвідувально-підривній діяльності з боку ворожих спецслужб, просимо громадян інформувати правоохоронців у випадках наявності інформації про підготовку до скоєння терористичних актів за телефонами «гарячої лінії» управління СБУ у Волинській області: (0332)24-40-25, 097-7-911-911, а також ГУ НП у Волинській області за телефоном 102. Уся отримана інформація буде ретельно перевірена. Конфіденційність гарантується», – йдеться у повідомленні СБУ.

У будь-якому разі, волинські силовики демонструють рішучість. За словами т.в.о. керівника ГУНП Волині Сергія Козака, на цей момент уже напрацьовано певний механізм для протидії псевдомінерам. Однак, подробиці він розкривати не хоче. Мовляв, це може завадити втіленню планів.

Як діяти при загрозі вибуху

Тим часом, начальник управління превентивної діяльності ГУНП у Волинській області Володимир Солоненко розповів, що далеко не завжди люди знають, як діяти у випадку загрози вибуху. Зокрема, під час евакуації відвідувачів одного з розважальних центрів у Луцьку виявилося, що батьки залишили двох дітей на майданчику без жодних контактів, а самі пішли відпочити. Розшукати батьків поліцейським допомогли журналісти.

У такій ситуації фахівці управління охорони здоров’я Луцької міськради опублікували інструкцію, що робити у разі вибуху на території.

<nbsp;>

«У випадку вибуху необхідно негайно організувати і забезпечити виконання наступних основних заходів:

- за списком екстреного оповіщення викликати на об’єкт пожежних, швидку допомогу, рятувальників, комунальні служби (газ, електрика, тепло);

- за списком екстреного оповіщення повідомити про подію керівництво (адміністрацію) підприємства та правоохоронні органи;

- організувати евакуацію персоналу з вогнища вибуху, зруйнованих або ушкоджених вибухом приміщень;

- до прибуття служби швидкої допомоги надати постраждалим первинну медичну допомогу;

- відключити подачу електроенергії, газу, води, тепла в ушкоджені вибухом приміщення;

- оточити місце вибуху силами служб охорони, безпеки і забезпечити його ізоляцію до прибуття компетентних органів;

- наявними силами організуйте огляд прилеглої території з метою виявлення інших закладених вибухових пристроїв;

- при виникненні пожежі вжити заходів щодо її гасіння власними силами і наявними протипожежними засобами», – йдеться у рекомендаціях медиків.

А фахівці ДСНС також поширюють методичку із алгоритмом дій у разі виявлення підозрілого предмета.

<nbsp;>

Nota bene

Хвиля «мінувань» у Луцьку, як і по всій Україні, засвідчила потребу переоцінки наявних можливостей протистояння «телефонному тероризму». І, відповідно, зміни підходів для досягнення мети – покарати винуватців. Адже поки у місті ширилися панічні настрої, силовики та екстрені служби збивалися з ніг у пошуках імовірної вибухівки у десятках будівель, невідомі зловмисники залишаються поза кадром.

А люди мають знати цих «героїв». А правоохоронці – знайти і покарати.

Мирослав Ватащук, для IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-27 06:08 :34