Новини » Економіка 2 червня, 2019, 15:39
Єдине, що може призвести до дефолту – скасування націоналізації «ПриватБанку», – Фурса
ZIK
ZIK

Саме українському олігарху Ігорю Коломойському вигідний дефолт в Україні, адже всі активи здешевшають і їх можна буде придбати за дуже привабливими цінами. Розрив відносин з Міжнародним валютним фондом і призвести до дефолту – це «ПриватБанк», націоналізацію якого можуть скасувати суди.

Про це йшлося у підсумковому інформаційно-аналітичному тижневику «Деталі» в ефірі телеканалу ZIK.

У неділю, 26 травня, усі фінансисти та інвестори світу розгорнули авторитетну газету «Financial Times». У ній, зокрема, йшлося, що український олігарх Ігор Коломойський радить президенту Володимиру Зеленському оголосити дефолт.

«Заява Коломойського призвела до бурі», – вважає фінансист Ерік Найман.

Також він переконує: навіть розмова про дефолт уже призвела до певних наслідків. 

«Гривня почала девальвувати. Тому що іноземні інвестори перестали купувати українські облігації внутрішньодержавної позики», – додав він.

Тобто йдеться про облігації внутрішнього державного боргу, які можуть скуповувати як іноземні, так і українські бізнесмени. Цінні папери віддають під 18% річних. Це фантастичні показники, говорить банкір Олександр Савченко.

«В доларах позичають під 8-10%, у гривнях – під 18%. Це шалені проценти. І не будь-яка держава може довго позичати так. Адже, це піраміда», – наголосив банкір, екс-заступник голови НБУ Олександр Савченко.

Подібна піраміда із державними облігаціями спричинила дефолт у Росії 98-го року. Москва позичала гроші у МВФ для покриття дефіциту бюджету і також випускала облігації, які мали дати поштовх економіці. Утім, трапилося навпаки – облігації стали настільки прибутковими, що їх скуповували під шалені 20% і держчиновники, і іноземні бізнесмени. Тому це перетворилося на фінансову піраміду спекулятивну схему заробітку, а виплачувати борги було нічим. Тому й оголосили дефолт. Російський рубль упав у 4 рази, інфляція стрибнула утричі, курс злетів до небес.

Люди скуповували усе – мило, шампуні, консерви, крупи, цукор, техніку. Адже, щогодини інфляція зростала і цінники у крамницях за день могли змінювати по 5-6 разів. Вкладники банків втратили свої заощадження, малий та середній бізнес згорів, чимало фінустанов – збанкрутували. Інвестори, які вкладали кошти в Росію, вкладали і в Україну. Тому, коли у сусіда стався дефолт, гроші почали виводити і з Росії, і з України.

«Ми теж стали жертвою російського дефолту, але у нас була реструктуризація», – зазначив Савченко.

Тодішній курс – 1,70 за долар перетворився на 5 гривень. А як американський зелений може злетіти зараз, якщо дефолт таки оголосять? Фахівці називають фантастичні цифри.

«Буде високий ризик того, що вони запустять станок і курс буде 60 гривень за долар, а може і вище», – вважає Найман.

Сценарії банкрутства Венесуели, Ісландії, Греції

Однак, це лише верхівка айсбергу, бо спиняться підприємства, будівництво, впаде ринок нерухомості. Ціни на продукти, ліки та весь імпорт суттєво зростуть. Натомість, зарплат і пенсій – ніхто не підвищить. Під загрозою опиниться й енергетика, адже люди припинять платити за комуналку. Постраждають старі мережі та інфраструктура. І це може призвести навіть до техногенних катастроф.

«Як правило дефолти викликають заворушення, революції, терористичні акти. Криза не лише в економіці, а й в політиці», – наголосив Савченко.

«Тоді це вже буде серйозно і надовго. Навіть, за сценарієм Венесуели», – додав Найман.

Венесуела –багата на нафту та газ країна –оголосила дефолт наприкінці 2017 року. Криза почалася задовго до того, бо дефіцитними стали цукор, рослинні олії та навіть туалетний папір. Немає електроенергії, а мітинги і заворушення розривають країну. Зовнішній борг перевищив 150 мільярдів доларів, інфляція – понад тисячу відсотків. Люди не можуть купити їжу, отримати медичну допомогу. Тисячі громадян виїхали і продовжують залишати Венесуелу.

Дефолт оголошували і в Ісландії. Після світової фінансової кризи 2008-го три великих банки країни втратили свій капітал. Економічна криза поглиблювалась, інфляція зростала разом із мітингами. Згодом Ісландія таки скористалася кредитними коштами. І з 2011 року економіка держави зростає.

У 2015 році Греція допустила дефолт. Афіни не перерахували МВФ півтора мільярда доларів у рамках погашення заборгованості. Це спричинило паніку на біржах і курс євро стрімко впав. Євросоюз і МВФ із 2010 року підтримували країну, виділяючи кредити у майже 250 мільярдів євро. Попри часткове списання заборгованості у 2012-му, держборг Греції був на рівні 315 мільярдів євро. Це 175-ть відсотків ВВП. Зараз держава продовжує виплати за боргами.

Україна і неоголошений дефолт 2014 року

Україна вже переживала фактичний, але неоголошений дефолт у 2014 році. Фінансист Найман вважає, що саме тоді треба було оголошувати дефолт, які і його колега Савченко.  

«Тоді можна було оголошувати дефолт. У нас були всі і моральні, і технічні, і економічні передумови і головне – політичні. Світ би нас зрозумів», – вважає Савченко.

Адже, це дало б змогу здобути вигідніші умови повернення боргів зовнішнім кредиторам, зокрема, МВФ. І саме співпраця із Міжнародним валютним фондом нині відіграє ключову роль. Місія МВФ цього тижня поїхала з Києва. Очікуваного траншу у мільярд доларів Україна не отримала. Однак, цьогоріч, це не смертельно.

«Якщо Україна не продовжить співробітництво з МВФ або не запустить ринок землі та не розпочне проводити кардинальні економічні реформи, тоді, звичайно, в Україні варто очікувати дефолту», – наголосив фінансист Ерік Найман.

«Єдине, що може спричинити розрив з МВФ і призвести до дефолту – це «ПриватБанк». Якщо раптом українські суди приймуть рішення, які визнають націоналізацію «ПриватБанку» незаконною, тобто ухвалять рішення на користь Коломойського, то ми стикнемось з реальною перспективою дефолту», – сказав інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Саме олігарху Ігорю Коломойському вигідний дефолт в Україні, стверджують фахівці. Адже всі активи здешевшають і їх можна буде скупити.

«Він намагається позбутися опіки Заходу. Тому що поки Україна є під його опікою, за ним будуть ганятися. Його активи в небезпеці і взагалі йому ті реформи непотрібні. Тому що вони роблять його бізнес менш прибутковим. Тому Коломойський буде робити все, щоб розірвати співпрацю України і Заходу», – додав Фурса.

Уряд не вірить у дефолт України

А от прем'єр-міністр Володимир Гройсман категорично заперечує ймовірність дефолту.

«Це обнулення доходів українців, неконтрольована інфляція, зупинка економічного зростання і  незрозумілий курс національної валюти. І я хочу вам сказати, що це точно не мій сценарій і не сценарій для українців», – наголосив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

На думку фінансиста Еріка Наймана, вплив і висловлювання Ігоря Коломойського щодо дефолту занадто переоцінюють.

«Це виглядає як шантаж, а давайте сядемо і пере домовимося. Це означає, що він прямо закликає до дефолту», – зазначив Найман.

А от сам Ігор Коломойський, сказавши про дефолт, нині відмовчується. Утім запорука економічної стабільності наступного року – це безумовно співпраця із МВФ, певні економісти. Для цього треба сформувати новий уряд та узгодити з МВФ нову програму структурних реформ, розраховану на 3-4 роки. Адже, стара уже не актуальна.

«В рамках цієї програми буде, наприклад, ринок землі та контроль дефіциту бюджету. З іншого боку буде реформа силових органів, питання верховенства права, створення служби фінансових розслідувань, реформи податкової і митниці», – розповів Фурса.

Про неможливість оголошення дефолту заявили і у команді Президента. Секретар РНБО та колишній міністр фінансів Олександр Данилюк категорично відкидають такий варіант.

«Є позиція окремих бізнесменів і позиція держави, яка полягає у тому, що держава має захищати інтереси громадян. Тому такі рішення навіть не розглядаються», – зазначив секретар РНБО Олександр Данилюк.

У 2020 році Україна має повернути від 11,5 до 13 мільярдів доларів зовнішніх позик. Без МВФ зробити, це буде практично неможливо. Тим часом національна валюта потроху слабне. На початку тижня долар купували по 26,20 - 26-30 гривень. Зараз ціна долара – 26,70-26,80 гривень.

Нагадаємо, депутат Юрій Чижмарь заявив , що Ігор Коломоський пропонує оголосити дефіцит, щоб в умовах дефолту і галопуючої інфляції скупити за безцінь українські активи.

Натомість, голова Конфедерації вільних профспілок України Михайло Волинець вважає, що не варто недооцінювати заяви Ігоря Коломойського про дефолт. Варто пригадати, як він несподівано оголосив банкрутство компанії «Аеросвіт».

Ірина Коваленко, Олексій Осавчук, «Деталі»

Читайте більше новин на тему: дефолт

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-24 05:12 :00