Новини » Суспільство 30 травня, 2019, 12:01
Європейські чоловіки стали дуже нещасними, – чеський вчений презентував у Львові свою книгу
Станіслав Комарек Фото: facebook.com/pressclublviv
Станіслав Комарек Фото: facebook.com/pressclublviv

28 травня у Львівському прес-клубі відбулася дискусія про чоловіків і табуйовані теми, розкриті у нововиданій книзі «Чоловік як еволюційна інновація?», за участі її автора – чеського вченого Станіслава Комарека та письменника Юрія Винничука.

Кореспондент ІА ZIK розповідає про найцікавіші моменти представлення неординарної книги, яку вперше у Львові презентують українським читачам.

Автор книги Станіслав Комарек – це відомий чеський професор філософії та історії природничих наук, біолог, філософ, письменник, який написав понад 20 наукових видань, три романи та збірку поезії. Книжка «Чоловік як еволюційна інновація? Есеї про чоловічу природу, сексуальність, життєві стратегії та метаморфози маскулінності» побачила світ ще шість років тому. Цього року українські читачі мають можливість ознайомитися із цим науково-популярним твором про чоловічу сутність у перекладі Олени Крушинської. Книжку видало видавництво «Апріорі».

Ворожнеча між чоловіками та жінками

Фото: facebook.com/pressclublviv
Фото: facebook.com/pressclublviv

«Книга присвячена чоловікам загалом, в ній розкривається біологічний аспект чоловічої природи, бо біологічного погляду на цю тему сьогодні бракує. Але цим книжка не обмежується. Вона містить описи найбільш типових видів чоловічої діяльності: війни, полювання, спорту. А також розповідає і про не войовничу діяльність: монастирі чи університети, які були раніше суто чоловічими ієрархіями. Колись університети придумали чоловіки, але сьогодні у західних країнах жінки мають чисельну перевагу в цих закладах. Книжка зовсім не має на меті розпалювати ворожнечу між статями. Навпаки, вона покликана посприяти кращому взаємному розумінню. Оскільки у західних країнах зараз панує ворожнеча між жінками та чоловіками, і було би дуже сумно, якби людство рано чи пізно розділилося на такі дві ворогуючі групи», – зазначив на початку свого виступу Станіслав Комарек.

Автор поділився, власне, тим, у чому полягає еволюційна інноваційність чоловіків?

«Ця інноваційність є доволі відносною, бо виникла ще у добу палеоліту, – каже автор. – В її основі здатність чоловіків утворювати колектив, коли окремі індивідууми здані поєднуватися і об’єднуватися сильними емоційними зв’язками. Наприклад, коли необхідно на полюванні вбити велику дичину чи згодом на війні ворога. Уявіть, що зараз мамонт роздере мого товариша, відповідно, я мушу кинутися негайно на мамонта, щоб врятувати друга. Немає часу на роздуми, тобто є сильні емоційні зв’язки, які пояснюють мені, як діяти. Не говорю лише про гомосексуальні зв’язки, а про дуже різні зв’язки, бо, загалом, ця тема про емоційні зв’язки між всіма чоловіками є найбільш табуйованою, її намагаються у суспільстві обходити».

Чоловіки на все життя залишаються дітьми

Станіслав Комарек Фото: facebook.com/pressclublviv
Станіслав Комарек Фото: facebook.com/pressclublviv

Також Станіслав Комарек згадав про те, що Європа майже вичерпала свої ресурси «чоловічого варварства».

«Обряди ініціації для чоловіків були дуже важливими, і, мабуть, залишаються такими. В іншому випадку, чоловіки на все життя залишаються дітьми. Однак це саме те, що тепер вимагають від своїх громадян у західних країнах. Такий чоловік поводиться, як дитя, – легко освоює нові технології, слухається і проявляє великий послух, його легко залякати, якщо крикнути, то він злякається і робитиме, що йому скажуть. Він також залишається нещасним і, по суті, так ніколи і не стає дорослим. Це питання, яким способом зараз замінити обряд ініціації? Колись таким чинником була війна. Насправді, західним чоловікам живеться кепсько. Бо вони, як діти, потребують постійної опіки. Жінки західної Європи скаржаться, що чоловіки у них вбачають не лише заміну матері, але і якусь заміну певного божественного принципу. Чоловіки їм постійно сповідаються, виливають душу, просять пробачення за речі, які їх зовсім не стосуються. Жінок таке дуже обтяжує. Це пов’язане із занепадом релігії у західному світі. Якщо ми вже не вшановуємо богиню Геру, Венеру чи інші жіночі божества, то ці архетипи, які чоловіку потрібні, він хоче бачити в реальних жінках. Жінкам від цього не дуже добре, їм це не подобається, хоча, здавалося, що кожна жінка прагне відчувати себе богинею, але насправді так не виходить», – розповідає професор Комарек.

Розмита межа між чоловіками та жінками

Станіслав Комарек Фото: facebook.com/pressclublviv
Станіслав Комарек Фото: facebook.com/pressclublviv

Вчений також не оминув увагою і того факту, що чоловіки і жінки у сучасному світі все більше стають подібними.

«Щоб виник будь-який поступ і рух, потрібні протилежні принципи, які пов’язані, але і відокремлені. До прикладу, якщо взяти паровий двигун, то там присутні дві стихії – вогонь та вода, але вони відокремлені, вони ніколи по-справжньому не перетинаються, бо, якщо ми виллємо воду на вогонь, то вода випарується і мотор зупиниться. Якщо ж ні, то мотор буде генерувати багато енергії, буде дуже потужний. Те саме, на мою думку, стосується чоловічого і жіночого принципу. Теоретично, вони можуть бути поєднані в одній особі, але, якщо вони геть зіллються, то настане така суцільна байдужість, нейтральність і життєвий процес зупиниться. Власне, кожне нове життя народжується у комбінації маскулінності та фемінності», – відзначив професор Комарек.

Станіслав Комарек іронізує, що, за його відчуттями, «думка про те, що патріархат колись панував, була придумана для самозаспокоєння чоловіків».

«Скільки живу на світі, то всюди спостерігаю матріархат. Говорять, що батько – це голова родини, але мама, жінка – шия, яка крутить чоловічою головою», – каже Комарек.

Вимирання чоловіків

Фото: facebook.com/pressclublviv
Фото: facebook.com/pressclublviv

Автор також пояснює думку про те, що традиційна чоловічність зараз вимирає.

«Це правда, що чоловічий принцип, який ми знаємо з минулих років, сьогодні перебуває під загрозою. Зрештою, всі великі і небезпечні тварини давно переможені у заповідниках. Ліси вирубані, переважно, війни вже не ведуться традиційними методами, коли окремому чоловікові треба когось перемагати чи захищати. Тому, чоловічий принцип, ця традиційна чоловічність, можна сказати, тихенько сидить у куточку. Архетип, який живе у жіночій душі і нашіптує жінці, що чоловік має бути таким і таким, –цей складається із таких двояких рис, яким має бути чоловік: сильним, хоробрим, відважним, шляхетним, розумним, з твердим характером, який постоїть за себе і родину; та водночас чоловік має бути дуже ніжним, емпатичним, уважним, ніжним. У цих випадках жартую: мовляв, як вивести таку нову породу корів, щоб корова давала багато молока і водночас могла швидко бігати і перескакувати через перешкоди на перегонах. Нічого такого у нашому світ нема, таке існує лише в американських жіночих романах, які популярні на читацькому ринку», – підсумовує автор.

Чи були прояви гомосексуалізму на Запорізькій Січі?

Станіслав Комарек розповів, що зараз працює над подібною книжкою, але яка б могла описати краще жінок та жіночі принципи, «жіночність». Однак автор зізнається, що це важча робота, бо він не жінка, тому досі збирає дані від своїх численних інформаторок.

Письменник Юрій Винничук високо оцінив книжку і сказав, що вона може бути корисною для багатьох людей.

Фото: facebook.com/pressclublviv
Фото: facebook.com/pressclublviv

«Книжка Комарека дуже цікава, бо охоплює широке коло середовищ різних народів і закритих груп. Мимоволі вдумливий читач починає думати, а що у нас подібного було. Якщо говорити за аналогією про закриті чоловічі середовища, де маємо приклади гомосексуалізму, типу яничар, самураїв, хрестоносців, ченців і так далі, то може виникнути підозра про те, що робилося ж насправді на Запорізькій Січі. Комарек цього не пише, але якби якийсь український автор висловив би таку думку, (бо це була закрита територія без жінок), то у суспільстві такого б затаврували, напевно, каменували і прокляли. У книжці багато цікавих моментів про те, як різні народи ставляться до сексу, стосунків, чоловіків та жінок. Дуже багато фактичних матеріалів. Це науково-популярна книжка, дуже жваво написана і перекладена», – резюмував Винничук.

Перекладачка книги Олена Крушинська підкреслила цікавий і самобутній стиль написання Станіслава Комарека.

«Його слова – це політ думки, яка складається з низки запитань, які ведуть до необхідності самому зробити висновки. Також присутній незабутній чеський та авторський гумор», – зауважила перекладачка.

У кінці презентації автор також сказав, що найкращий спосіб осягнути цю книжку – це її придбати і почитати.

Юра Мартинович,
ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-26 12:15 :02