четвер, 30 травня, 2019, 12:14
Річниця Грибовицької трагедії: жодного вироку, закриття справ і нові скандали
7

Сьогодні минає третя річниця трагічної пожежі на Грибовицькому звалищі. Події 30 травня 2016 року забрали життя чотирьох людей та оголили проблему, яку впродовж багатьох років міська влада цинічно ігнорувала та використовувала. Та навіть тепер, коли здавалося б з її вирішенням не можна тягнути, роботи супроводжуються політичними та корупційними скандалами. Під завалами «сміттєвої кризи» опинився політичний рейтинг мера Львова Андрія Садового та його партії, але досі ніхто не поніс моральної відповідальності й не визначено, хто винен у цих трагічних подіях.

Про перебіг судових процесів ІА ZIK писав минулого року. Впродовж року у цьому аспекті мало що змінилося.

Суди та відсутність рішень по суті

За фактом виникнення пожежі та її гасіння – у суді нічого не змінилося. Як було відомо ще минулого року, 10 жовтня 2017 у кримінальному провадженні прийнято рішення про його закриття, яке оскаржено потерпілими у кримінальному провадженні до Галицького районного суду м. Львова. 30 жовтня судом скасовано рішення про закриття даної справи. Іншою ухвалою постраждалим рекомендовано звернутися до Апеляційного суду Львівської області.

За фактом порушеннь керівництвом ЛКП «Збиранка» при експлуатації звалища майже рік нічого не відбувалося і лише у липні 2018 року була прийнята ухвала, яка, щоправда, стосується не суті справи, а питань матеріальних. Було скасовано арешти, накладені на частину ділянки полігону, де мав місце зсув та обвал з метою розробки робочих документів по рекультивації.

За фактом неналежної експлуатації звалища та контролю за цим директора Департаменту ЛМР Юрія Гольця розгляд і далі на стадії експертиз.

Справа щодо отримання Гольцем неправомірної вигоди розглядається і надалі у Франківському районному суді м. Львова, але за весь рік засідання відбуваються лише з однією метою – продовження зобов’язань підсудному. Такі засідання проходять щодвамісяці з одним і тим же формулюванням. Що стосується інших фактів розслідування – жодного просування.

Натомість сам фігурант засвітився у черговому скандалі, як член комісії обласної ради, коли акцептував потрібні для її голови рішення. Йшлося про визнання на сесії обласної ради незадовільною роботи обласного ДАБІ, яке виявило порушення дозволів на будівництво з боку фірми, до якої причетний голова комісії Богдан Гагалюк.

Інший одіозний персонаж того часу директор ЛКП «ТФ «Львівспецкомунтранс» Тарас Стефанишин також залишився без покарання. Шевченківський райсуд Львова закрив провадження про непрозорі закупівлі «Львівспецкомунтрансу» ще 20 грудня 2017 року у зв’язку із закінченням на момент розгляду справи термінів про притягнення до відповідальності.

Але за Стефанишином тягнеться ще один скандал. У 2017 році Західний офіс Держаудитслужби провів ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ЛКП «Транспортна фірма «Львівспецкомунтранс», за результатами якої склав акт про виявлення фінансових порушень на суму 47,89 млн грн. Представники ЛКП з цим не погодились і оскаржили результати ревізії в Львівському адміністративному окружному суді.

24 травня 2018 року суд «в задоволенні позову ЛКП «ТФ «Львівспецкомунтранс» до Західного офісу Держаудитслужби вирішив повністю відмовити». В апеляції також відмовили в оскарженні результатів перевірки. Згідно з даними Реєстру судових справ, «Львівспецкомунтранс» подав позов ще й у касаційну інстанцію, але її розгляд, скоріш за все, буде аналогічним. Таким чином підлеглим Стефанишина, виглядає, доведеться відповідати щодо незаконних витрат на суму близько 50 млн грн.

Що було зроблено: завод, рекультивація звалища та новий полігон

Дуже різняться успіхи команди Садового в ключових напрямках подолання сміттєвої кризи, десь процес йде непогано, десь зовсім пробуксовує, але всюди не обходиться без скандалів та гучних політичних заяв.

Якщо питання будівництва заводу рухається планомірно, хоч і не без опору громад, то рекультивацію Грибовицького звалища супроводжують чисельні скандали, а пошук землі під новий полігон – взагалі не виходить за рамки популістських заяв та порожніх Меморандумів.

Сміттєпереробний завод та збір ТПВ

Щодо сміттєпереробного заводу, то підготовка до будівництва опинилася всього за кілька кроків до завершення. Безпосередньо початок робіт планують на осінь цього року.

Вже розроблено проект будівництва сміттєпереробного комплексу і отримано позитивний висновок оцінки впливу на довкілля від Міністерства екології.

Сам процес проведення громадських слухань в рамках ОВД супроводжувався скандалом. Представники громади, які проживають в околицях планованого будівництва заводу зірвали їх. Проте представники ЛМР та Мінекології визнали слухання такими, що відбулися і, розглянувши письмові пропозиції активістів та екологів, надали позитивний висновок ОВД з кількома додатковими вимогами.

За два роки у місті планують збудувати сучасний сміттєпереробний комплекс за технологією механіко-біологічної переробки відходів та впровадити нову систему поводження з відходами. Вона передбачатиме сортування сухих та вологих відходів, вторинної сировини та облаштування окремих майданчиків для збору електроніки, великогабаритного і будівельного сміття.

А вже цього року має почати працювати станція компостування органічних відходів на території майбутнього комплексу, частиною якого вона стане.

З серпня минулого року розпочав працювати майданчик для збору великогабаритного сміття на вул. Жовківська, 18. В найближчий час ще один такий майданчик планують відкрити на вул. Льва, 4а.

Також зараз проводяться роботи щодо реалізації проекту із розділення харчових і садових відходів. Для цього здійснюється закупівля відповідного обладнання.

Рекультивація Грибовицького звалища

В загальному рекультивація складається з трьох моментів: першочергові протиаварійні роботи, розробка проекту та безпосередньо рекультивація.

Захисна дамба Грибовицького сміттєзвалища. Фото: Микола Тис/ZIK
Захисна дамба Грибовицького сміттєзвалища. Фото: Микола Тис/ZIK

Щодо протиаварійних робіт, то основні пристрасті вирували минулого року, коли будувалась обвідна дамба та йшли процеси торгів за землю, яку мала виділити Малехівська сільська рада.

Дамба збудована, але досі немає однозначної думки на скільки вона надійна. В ЛМР переконують, що все гаразд, а активісти стверджують, що через неї надалі просочуються фільтрати.

Питання з землею, виглядає, також вирішилось. Представники села відмовились надавати її, то ж у міськраді прийняли рішення забрати сміття після зсуву та звільнити спірну територію.

Сергій Бабак, Віталій Пугач та Сергій Сало. Фото: Микола Тис/ZIK
Сергій Бабак, Віталій Пугач та Сергій Сало. Фото: Микола Тис/ZIK

Також цього року відкориговане проект комплексної рекультивації Грибовицького звалища, також він вже пройшов державно-будівельну експертизу. Комплексний проект рекультивації передбачає технічну та біологічну рекультивацію і дегазацію. Щодо дегазації наприкінці грудня підписали договір з інвесторами.

15 березня проект рекультивації надіслали Львівській обласній державній адміністрації на погодження. Однак досі не отримано відповіді, незважаючи на те, що вже пройшло більше двох місяців.

В ЛОДА пояснили, що, враховуючи факти корупції, зафіксовані у роботі адміністрації Грибовицького звалища, звернулася за правовою оцінкою проекту до СБУ. Відповідні висновки вони обіцяють надати до кінця червня.

Після погодження проекту рекультивації розпочнуться процедури тендерних закупівель, визначення генерального підрядника, та компанії, яка буде здійснювати технічний нагляд за виконанням робіт. Також необхідно буде отримати дозвіл на початок виконання будівельних робіт. В часі це займе приблизно квартал. Тобто роботи по рекультивації цілком можуть розпочатися вже восени цього року.

Фактично вже вирішене питання очистки та утилізації фільтратів. В співпраці з українськими науковцями у 2018 році було закінчено технічне переоснащення експериментальної станції зі збільшенням її продуктивності – з 15 м3 на добу, до 250 м3 на добу. Сьогодні рівень фільтрату в найбільшому озері вдалося понизити на 1,5 метра. Станція вже рік працює в постійному цілодобовому режимі. Наразі її продуктивність 250 м3/доба і найближчим часом цей показник планують збільшити до 500 м3/доба.

Озера фільтратів на Грибовицькому сміттєзвалищі. Фото: Микола Тис/ZIK
Озера фільтратів на Грибовицькому сміттєзвалищі. Фото: Микола Тис/ZIK

Та власне зі станцією і пов’язаний найбільший скандал, який стався цього року. 1 квітня 2019 року було затримано директора ЛКП «Збиранка» Віталія Пугача. Оперативники СБУ встановили, що посадовець організував протиправний механізм з фіктивного постачання вапна, що мало використовуватись для стабільного функціонування станції очистки фільтратів Грибовицького сміттєзвалища.

Віталій Пугач. Фото: Микола Тис/ZIK
Віталій Пугач. Фото: Микола Тис/ZIK

Власне це і стало причиною звернення ЛОДА до СБУ при погодженні проекту рекультивації, оскільки у них залишаються об’єктивні побоювання, що зловживання можуть продовжитись.

Новий полігон

Найбільш занедбаним у комплексі вирішення питань «сміттєвої кризи» залишається отримання ділянки під новий полігон для ТПВ міста. Ще у минулі роки ЛОДА виділяла місту декілька територій під нове звалище, але тоді команда Садового показово відкинула усіх їх. Після цього у мерії лунали чисельні звинувачення у бік обласної та державної влади, висловлювались пропозиції купити якусь землу, але далі заяв справа не пішла.

І ось лише у квітні цього року Львів спільно з 7 містами області підписали Меморандум про співпрацю в напрямку реалізації «Національної стратегії поводження з ТПВ». Йдеться про виділення Львівською обласною державною адміністрацією земельної ділянки, яка відповідає ДБН, для облаштування регіонального полігону, який обслуговуватиме низку міст Львівської області. При цьому витрати з проектування, будівництва та подальшої експлуатації такого полігону м. Львів готове взяти на себе.

20 травня цей Меморандум підтримало Львівське регіональне відділення Асоціації міст України. На тому і зупинилося. Серед учасників Меморандуму, на жаль переважає думка, що землю їм має дати хтось, але не поблизу їхніх населених пунктів та навіть не у їхньому районі.

Висновки та перспективи

Таким чином сьогодні, 30 травня – річниця трагічних подій. Такі дати переважно зобов’язували чиновників згадати про те, що відбулося і потім знову поринути у рутину роботи. Та, виглядає, цього року так не вийде.

Пікет з вимогою відставки міського голови Львова Андрія Садового, 29 травня 2019 року. Фото: Микола Тис/ZIK
Пікет з вимогою відставки міського голови Львова Андрія Садового, 29 травня 2019 року. Фото: Микола Тис/ZIK

Адже, по-перше, сміттєве питання зараз постало однією з вимог про відставку Садового, яку активно напередодні виборів експлуатують активісти під стінами та у приміщенні Ратуші. Адже він не поніс жодної відповідальності за ці трагічні події, хіба репутаційну. Після успіху на парламентських виборах у 2014 році він вважався одним з основних претендентів на посаду президента України. Проте сміттєва криза значно підкосила його рейтинг. І на виборах глави держави він знявся на користь сильнішого кандидата, а на майбутніх парламентських – його Самопоміч не дотягує і до 2%, що змушує його зараз хаотично шукати варіантів співпраці з новообраним президентом, або блокування на виборах до Ради.

Пікет з вимогою відставки міського голови Львова Андрія Садового, 27 травня 2019 року. Фото: Микола Тис/ZIK
Пікет з вимогою відставки міського голови Львова Андрія Садового, 27 травня 2019 року. Фото: Микола Тис/ZIK

По друге, вже у липні до Львова знову повернуться функції вивезення сміття з міста. Два роки тому Львів під управлінням Садового мало не потонув у відходах та хворобах. Тоді на допомогу мешканцям прийшла обласна влада і Олег Синютка зумів так налагодити роботу, що досі у Львові немає жодного дискомфорту. Як буде надалі – покаже час. Раніше усі біди зі сміттям у місті Андрій Садовий покладав на президента, уряд та голову ЛОДА. Чи спрацюється він з новою владою?

По-третє, держава увійшла у найактивнішу фазу виборчого періоду і Андрій Садовий у цих процесах намагається відігравати ключову роль. Вже не залишається сумніву, що його політична ангажованість дуже шкодить спокою у місті та функціонуванню щоденної господарки. Не секрет, що мер досі більшість часу перебуває у Києві, а не у Львові та цілковито втратив інтерес до міста. Він пообіцяв уже не балотуватися у ЛМР, але залишається ще рік його каденції і, виглядає, найцікавіше попереду.

Богдан Білан,
ІА ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Top
2019-09-21 13:57 :11