Новини » Світ Читать эту новость на русском

Як Качинський зміг перемогти на виборах до Європарламенту у Польщі

Ярослав Качинський. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Національна виборча комісія Польщі у понеділок оприлюднила офіційні результати підрахунку голосів на виборах до Європейського парламенту. Ці вибори стали особливими для Польщі. І справа не лише у перемозі правлячої у країні партії та рекордній явці виборців, а й у результаті опозиційних партій, що ставить багато запитань напередодні осінніх виборів до польського парламенту.

Завдяки чому вдалося перемогти Качинському?

Як підкреслюють польські експерти, важливо не так те, що правляча у Польщі партія Ярослава Качинського «Право і справедливість» перемогла опозиційну «Європейську коаліцію», що зрештою передбачали соціологи, а власне величина поразки опозиції. ПіС ніколи не отримувала більше 40% на будь-яких виборах у Польщі, окрім президентських. Цього ж разу партія Качинського досягла такого результату в дуже несприятливих умовах. По-перше, йшлося не про внутрішні, а про загальноєвропейські вибори, де ПіС почувається не так впевнено, як «вдома». По-друге, протягом останніх місяців у Польщі відбулося декілька подій, які були дуже несприятливими для ПіС. Поява «плівок Качинського», у світлі яких голова партії постає як бізнесмен, який хоче збудувати хмарочос, оприлюднення інформації про ділянки землі придбані прем’єр-міністром Матеушом Моравецьким у Нижній Сілезії і врешті педофільські скандали в РКЦ, яка є однією із головних опор ПіС. Незважаючи на це, як показали вибори, Ярославові Качинському вдалося мобілізувати свій електорат. В умовах, коли у виборах взяли участь лише 27,6% молоді (18-29 років), що, до речі, є найгіршим результатом серед усіх вікових груп, ПіСу залишалося лише попрацювати зі своїм традиційним електоратом – пенсіонерами. І з цим завданням у партії Качинського впоралися на відмінно. За даними Національної виборчої комісії РП ПіС переміг у віковій групі 50-59 років, а також із ще більшою перевагою у групі 60 і більше років. Майже 40% виборці з цієї групи у бюлетенях обрали кандидата правлячої партії і лише 32% – від опозиції. Так само партія Качинського розтрощила своїх опонентів на селі, де перемогла із результатом у 47,2%, тоді як «Європейська коаліція» отримала підтримку лише 25% селян.

На додаток, одну із вирішальних ролей на користь ПіС цього разу зіграла висока явка на виборах.

Як Качинському вдалося переконати виборців прийти на дільниці? Експерти підкреслюють, що передовсім за допомогою грошей. Виплата тринадцятої пенсії безпосередньо перед виборами мала вирішальне значення для великої явки пенсіонерів.

Однак гроші це ще не все. Качинський також відмінно зіграв на емоціях, головним чином на страхах. Консервативний електорат він залякував – ЛГБТ, бідних – введенням євро (на його думку, «дорогим»), а всім разом – зменшенням соцвиплат у разі зміни влади.

Як підкреслив у коментарі для Onet.pl Анджей Станкевич, лідер ПіС, хоч і не прожив життя середньостатистичного поляка, проте зумів зіграти роль захисника інтересів середньостатистичного виборця: як соціальних, так і культурних. Це була перша кампанія ПiС, в якій образ голови партії не пом’якшувався. Цілком навпаки – Качинський виграв, застосовуючи різку, конфронтаційну риторику. Електорат дозволяє йому сьогодні набагато більше, ніж він робив кілька років тому, коли він або ховався перед виборами, або одягав бежеві светри для журнальних фотосесій.

Що далі з опозиційною «Європейської коаліцією»?

Серед польських експертів можна почути думку, що результат виборів до ЄП свідчить про провал проекту «Європейської коаліції». Широкий фронт «всіх проти ПіС» мав сенс лише в ситуації, коли він давав опозиції шанс усунути від влади партію Качинського. Проте, якщо цього не вдалося досягнути навіть на виборах, на яких опозиція мала певні бонуси, що були пов’язані із мотивацією виборців, то навряд чи цей проект може спрацювати на парламентських виборах. Якщо вибори до ЄП мали змобілізувати опозиційних виборців, показати їм, що варто відмовитися від догматичного підходу до програмних питань і підтримати християнсько-демократично-ліберальну соціал-демократичну коаліцію, то відбулося зовсім навпаки.

У коментарі для видання Rzeczpospolita журналіст Артур Барткевич, акцентував, що навряд чи після такого результату виборів «Європейська коаліція» в її нинішньому вигляді збережеться. «Громадянська платформа» швидше за все, піде на вибори з партією «Сучасна», але, ймовірно, без «Союзу демократичних лівих сил» чи «Польської селянської партії». На думку журналіста, для останніх партій заохоченням буде приклад партії «Весна», якій окремо від коаліції вдалося подолати виборчий бар’єр і пройти до ЄП.

Експерт акцентує, що польська опозиція зараз перебуває у складній ситуації. Вона повинна переосмислити та перебудувати свої дії, але у неї дуже мало часу для цього. Результат виборів до Європарламенту чітко демонструє, що віра у те, що виборці, як і в 2007 році віддадуть «Громадянській платформі» та її союзникам владу через страх перед ПіС – це наївність. На його думку, виборці, які бояться партії Качинського, звичайно ж, є, але їх занадто мало, щоб базувати на них свої надії на перемогу в осінніх виборах. Журналіст підкреслює, що проблема польської опозиції полягає у тому, що за три з половиною роки вона не спромоглася розробити хоча б якийсь план «Б». Тобто вона не має плану дій на випадок, якщо на наступних парламентських виборах виборці підуть на дільниці, щоб обрати не менше зло, а шукати найбільш вигідне для себе рішення. За словами Барткевича, ПіС пропонує соцвиплати, скасування податків для наймолодших, підвищення мінімальної заробітної плати, політику зменшення бюджетного тиску і пропозицію втерти носа «бундючним елітам».

«Інша ж сторона в основному пропонує страх. Однак це не подіяло ані у 2015, ані у травні 2019», – додає експерт.

Проте, більшість польських політологів переконана, що поразка «Європейської коаліції», ще не означає її цілковитого краху. Експерти акцентують на тому, що, попри все, опозиції вдалося об’єднатися, і вона й надалі є сильною. А це, свою чергою, гарантує, що Варшава не перетвориться на «Будапешт над Віслою».

Підготував Андрій Павлишин,
IA ZIK

 Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...