Новини » Світ 181 Читать эту новость на русском

Вибори до Європарламенту: демонстрація політичної роздрібненості Європи

Вибори до Європарламенту: демонстрація політичної роздрібненості Європи
Ілюстративне фото: EPA-EFE

Ультраправі партії здобули чимало місць, проте, ліберали та зелені не пасуть задніх.

Те, що популісти в останні роки набули широкої популярності у Європі – добре відомо. Нещодавня електоральна історія континенту свідчить про те, що Ліга Півночі домінує у політиці Італії, Марін Ле Пен вийшла у другий етап французьких президентських виборів 2017 року, партія «Право та Справедливість» править Польщею, а такі партія, як Альтернатива для Німеччини, Данська народна партія та Вокс в Іспанії формують політику своїх країн. І про стабільний європейський ландшафт, який існував 15 або 20 років тому, можна забути. Тепер питання полягає у тому, в якому напрямку рухається європейська політика та якими темпами? Саме це питання аналізує стаття у виданні Economist.

Результати вчорашніх європейських виборів дають певне уявлення про те, якою буде європейська політика, та застерігає робити передчасні висновки щодо зростання націоналістів у Європі. Вперше явка виборців зросла та досягла 51% – це вищий показник, ніж на будь-яких європейських виборах, починаючи з 1994 року. І так, справді ультраправі популісти знову заручилися підтримкою. Ліга Півночі лідирує в Італії, Національний фронт Ле Пен обійшов партію Еммануеля Макрона у Франції, Право та Справедливість здобули перше місце у Польщі. Проте, також стало очевидним, що запаморочливий стрімкий злет популістів, завершився. Націоналісти тепер консолідують свої здобутки та формують набагато ширшу модель – фрагментацію.

Результат пані Ле Пен знизився до показника 2014 року, тобто попередніх європейських виборів. Така сама ситуація з Австрійською партією свободи та з Данською народною партією та Партією свободи у Нідерландах. Щоправда, частина підтримки останньої перейшла до Форуму за демократію. Проте, він також не виправдав своїх очікувань та загальна частка місць голландських євроскептиків скоротилася вдвічі. Альтернатива для Німеччини також розчарувала своїх прихильників, здобувши менше голосів, ніж на виборах до Бундестагу 2017 року. Ліга Півночі здобула перемогу, проте, здається, не таку блискучу, як очікувалося.

Загалом, три євроскептичні групи Європарламенту збільшили свою частку місць з 21% до 23%. Це незначне зростання, зважаючи на те, що за ці п’ять років Європа зіткнулася з міграційною кризою, голосуванням за Брекзіт, терористичними атаками та фрагментацією політики континенту.

Зелені, за прогнозами, збільшили свою присутність у Європарламенті з 52 місць до 70, особливо завдяки німецьким зеленим, які посіли друге місце та випередили соціал-демократів. Центристський Альянс лібералів та демократів за Європи зросте з 69 до 101 місць, приєднавшись до Відродження пана Макрона та відразу ставши його найбільшим членом. Тим часом, найбільше втратили великі партії, які разом керують Європою: правоцентристська Європейська народна партія та Прогресивний альянс соціалістів та демократів. Загалом вони здобули 325 місць (43%), у порівнянні з 401 місця (54%).

Такі результати виборів формуватимуть наступний Європейський парламент. По-перше, Європейська народна партія та Прогресивний альянс соціалістів та демократів втратили свою більшість. Очікуйте зростання ситуативних коаліцій. А там, де потрібна буде «велика центристська коаліція» – наприклад, напередодні схвалення кандидатури нового президента Європейської Комісії – вона повинна бути набагато ширшою, ніж раніше, й включати лібералів та зелених. Старий двопартійний інститут перетворився, принаймні, у три з половиною партійну установу (не дві партії, а три і половина). І він виглядає набагато менш впорядкованим. Європейська політика вирує, змінюється та торує собі нові шляхи та напрямки. Довгостроковий підйом правих популістів становить її невід’ємну частину, проте, ці вибори не відзначилися чимось новим або особливим. Найважливішою тенденцією вчорашнього вечора був не популістський сплеск, а демонстрація політичної роздрібненості Європи.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...