Новини » Суспільство 27 травня, 2019, 18:14
Найстарший у Європі військовий фотограф розповів у Львові, як «працювати» із війною

Найстарший військовий фотокореспондент-практик в Європі Патрік Шавел розповів, як їздив працювати в зону проведення операції Об’єднаних сил на схід України, та пояснив, що саме добрий фотокор має робити на війні.

Про це сьогодні, 27 травня, він розповів під час зустрічі в 58 Будинку офіцерів у Львові.

Журналістка IA ZIK дещо законспектувала.

Насамперед Патрік Шавел зазначив, що до поїздки у зону бойових дій слід готуватися і серйозно, і весело: брати віскі й читати про країну, куди їдеш, адже важливо зрозуміти, в чому суть конфлікту. Це потрібно для точної передачі історій.

Попри це, добрий фотокореспондент – швидкий і оперативний. Це одна із головних засад його професійності. Тому в зоні бойових дій не можна «ловити ґав», а слід спостерігати, фіксувати і спілкуватися, щоб дізнатися якнайбільше.

«Ще одна важлива риса фотокореспондента – читання між рядками, адже одна справа бачити, що там відбувається, інша – розуміти. Аби об’єктивно подавати інформацію, потрібно її спершу проаналізувати, «утрамбувати» і тільки тоді давати людям», – пояснює пан Шавел.

Він додає: аби комунікація між пресою і солдатами була ефективною, між ними має бути взаємоповага. Якщо журналіст вбачає потребу у спілкуванні з місцевими мешканцями, то солдат, що його супроводжує, не повинен цього забороняти: журналіст – не мала дитина і розуміє усі ризики.

«Бувають ситуації, коли одна зі сторін конфлікту не дає журналістові акредитацію. Це не кінець світу – потрібно звертатися до іншої сторони конфлікту. Як правило, одна з ворогуючих країн дозвіл на роботу журналістові дасть», – переконує фотокореспондент.

За його словами, існують держави, які не є відкритими для журналістів – це Ізраїль і Росія. Там це моє правило подіяло.

«В Ізраїлі я мав проблеми – мені не дозволили приїхати знімати війну. Тому я звернувся до Палестини, і ті погодили. У випадку з Росією було те саме: коли я висвітлював баталії у Грозному, показав все винятково з чеченського боку, бо росіяни не дали акредитації», – каже пан Шавел.

Про війну на сході України французи, за його словами, не говорять. На початку це було схоже на громадянську війну, однак пізніше вторгнення російських військових пролило на все світло – це інтернаціональний конфлікт.

Однак через те, що бойові дії, в певному сенсі, «заморозилися», звичайні французькі люди забули про конфлікт на сході України, бо є ціла силенна інших війн – Сирія, Ірак тощо.

«Побувавши в зоні ОСС, я зрозумів: є бездонна кількість історій зі сходу України, які варто розповісти, щоб люди перестали вважати цей конфлікт громадянською війною. Більше того, тутешні солдати і офіцери заслуговують на пошану, адже вони воюють за ідею незалежної України, за свою Батьківщину», – зазначає французький фотокореспондент.

«У зоні ООС я був п’ять днів. Спілкувався із солдатами в окопах. Вони різні: є зовсім молоді, 18-річні, хлопці, а є й 50-річні поважні чоловіки. Їх поєднує одна риса – бажання захищати свою землю. І вони сильні і мотивовані у цьому прагненні. Багато хто за кордоном гадає, що в Європі немає війни. Але ні, і тут є шанці і траншеї. Тут лунають вибухи. Це – війна. Коли повернуся додому, планую зробити низку публікацій у провідних виданнях Франції, Англії, Німеччини. А потім знову поїду на Донбас, аби мати більше інформації й, відтак, розповідати світу, що відбувається на східних кордонах Євросоюзу», – резюмує Патрік Шавел.

Нагадаємо, що Патрік Шавел – найстарший із зараз активних військових кореспондентів у Європі. Перша війна, яку він висвітлив – «Шестиденна Війна» у 1967 році в Ізраїлі. Відтоді Патрік Шавель «розказав» про понад 30 війн в різних куточках Світу: Африка, Південна Америка, Балкани, Чечня, Афганістан, Ірак тощо. Він неодноразово ставав номінантом світових премій у галузі журналістики. Працює у цій сфері вже 52 роки.

Підготував Петро Синєокий, 

Для ІА ZIK

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-07-21 21:59 :31