Новини » Суспільство 27 травня, 2019, 12:43
Міністерство єврейських справ: Як парламент УНР захищав права нацменшин
ZIK
ZIK

У 1918 році УНР запроваджує орган для підтримки нацменшин, що не мав аналогів у світі – Міністерство єврейських справ. Хоча відомство діяло лише менше, ніж два роки, воно встигло зробити чимало.

Журналісти проекту «Історична правда з Вахтангов Кіпіані» на телеканалі ZIK зібрали найрезонансніші факти про представлення нацменшин у першому українському уряді.

У 1917 році близько 25% населення України були представниками нацменшин. Тож, коли 4 березня 1917-го у Києві проголосили Центральну Раду, Михайло Грушевський заявив, що захищатиме інтереси не лише українців, а й інших народів на території держави.

Із приблизно 700 членів Центральної Ради 75% становили українці, 14% – росіяни, 2,5% - поляки і 6% – євреї. З літа 1917 року парламент скасував понад 500 антисемітських законів – євреї України змогли вільно навчатись у будь-якому освітньому закладі та селитись на будь-якій території.

У січні 1918-го Центральній Рада створює Міністерство єврейських справ, очільником призначають Мойсея Зільберфарба. Це була унікальна структура, що діяла лише в Україні – орган не мав світових аналогів.

Основним аспектом діяльності відомства вважають намагання створити освітню систему на основі ідишу. Його тоді планували зробити світською, культурною мовою, а не лише тогочасним жаргоном.

22 січня 1918-го Центральна Рада ухвалила закон, який надав українським росіянам, євреям і полякам право на самостійність. Законопроект про національно-персональну автономію нацменшин висунув Мойсей Зільберфарб.

Поряд із державною українською мовою, офіційними визнали польську, російську та ідиш. Єврейська мова з’явилася і на валюті УНР.

Проте єврейська фракція не йшла до кінця за українською парламентською більшістю. За ухвалення 4 Універсалу, який проголошував незалежність УНР, з усіх представлених нацменшин в уряді проголосував лише один поляк.

29 квітня 1918 року внаслідок державного заколоту до влади прийшов Павло Скоропадський. 18 липня уряд Гетьмана скасував закон про національно-персональну автономію і закрив Міністерство єврейських справ. Орган відновили у грудні, коли Гетьманат змінила Директорія УНР.

У червні 1918-го Мойсей Зільберфарб започатковує у Києві Єврейський Народний університет – перший єврейський навчальний заклад на теренах колишньої Російської імперії. Спочатку там навчалось понад півсотні студентів, а вже за рік – приблизно 250 осіб.

Остаточно міністерство ліквідувала вже радянська влада, коли наприкінці 1919 захопила Київ. Орган проголосили організацією, шкідливою для соціалістичного будівництва.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-20 22:25 :26