live

На добре здоров’я. Виразкова хвороба: що нас «поїдає»?

Сьогодні пропоную до обговорення хронічне і мультифакторіальне захворювання, яке характеризується утворенням виразок у шлунку та 12-палій кишці. Відразу ж додам, що ця недуга належить до категорії найпоширеніших гастроентерологічних (шлунково-кишкового тракту) захворювань.

Багато як журналіст-«медик» спілкуюся з лікарями і дуже добре знаю їх специфічний гумор про все і про вся. Мають вони приповідку і щодо обговорюваної нині теми – кажуть, що причина виразки здебільшого не в тому, що ви їсте, а в тому, що вас поїдає.

То що нас «поїдає»? Але перед тим – кого «поїдає»?

За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, виразкову хворобу мають від 10 до 16 відсотків дорослого населення, і найчастіше це люди працездатного віку – від 25 до 50 років. Щодо ускладнень болячки, то вони становлять понад 60 відсотків серед усіх причин втрати працездатності та стійкої інвалідизації через патології шлунково-кишкового тракту. Саме тому виразкову хворобу вважають не тільки медичною, а й соціальною проблемою. Лікарі говорять і про гендерну особливість виразкової хвороби. Частіше її мають молоді чоловіки. А серед усіх хворих на виразку молодих чоловіків переважають жителі мегаполісів. Знову ж таки, згідно зі статистикою.

Перед тим я зазначала, що виразка – мультифакторіальне захворювання, і це означає, що розвиток його провокують багато чинників. Серед зовнішніх тригерів (провокаторів) на першому місці стресові ситуації. Другі у цьому списку наспіх і, головне, неправильні перекуси (йдеться про сухом’ятку загалом, картопляні чіпси та інші снеки зокрема, також весь фаст-фуд і дуже некорисне пиття у вигляді газованих, підсолоджених і з хімічними барвниками напоїв). Далі гастроентерологи говорять про зловживання деякими медикаментами – приміром, нестероїдними протизапальними або знеболювальними. А ще – про шкідливі звички (куди ж без них за будь-якої патології!) – куріння та зловживання міцним алкоголем. Не варто забувати й про спадковий чинник.

Та найчастіше виразкову хворобу «викликає» мікроб гелікобактер пілорі (Helicobakter pylory) – саме його дії приписують аж до 90 відсотків випадків хронічної виразки 12-палої кишки і до 80 відсотків – виразки шлунка.

Загалом цей мікроорганізм виявляють на слизовій оболонці шлунка аж у 70 відсотків пацієнтів, що засвідчує заразність виразкової хвороби (мікроб потрапляє у травний тракт людини через погано помитий посуд, спільне користування, припустимо, горнятками, також – через рушники, а ще – при поцілунках). Зверніть увагу: носіїв Helicobakter pylory багато, а от хворіють не всі! І тому прошу повернутися на кілька абзаців вище і ще раз прочитати про тригери…

А тепер кількома словами про ознаки захворювання. Отже, цей дефект маніфестує себе болями в епігастрі (під ложечкою), які можуть віддавати, залежно від локалізації виразки, в ліву половину грудей, ділянки лопатки і під лопаткою, грудний і поперековий відділи хребта, ліве і праве підребер’я.

Щодо больового порогу, то хтось жаліється на дуже інтенсивні болі, хтось каже про біль незначний і наче ниючий, комусь болить натщесерце, комусь – через годину, дві чи навіть три після прийому їжі, а хтось говорить, що мучить вночі.

Крім болів, можуть турбувати печія, відрижка кислим, блювота (після якої стан начебто поліпшується), також – закрепи.

І треба бути особливо уважними до себе у міжсезоння, бо всі щойно перелічені прояви виразкової хвороби загострюються, як правило, восени і навесні.

Раджу звертатися до лікаря за найменшого дискомфорту у шлунку. Поясню, чому. По-перше, для чого терпіти болі? По-друге, доволі часто прогресування виразкової хвороби стає причиною серйозних і навіть, трапляється, фатальних ускладнень. Говорю, зокрема, про проривну виразку, навіть перитоніт та злоякісні переродження.

Якщо місце розташування виразки – поблизу великих судин, ймовірний розвиток кровотечі, ознаками якої є дефекація чорного кольору, блювота начебто кавовою гущею, запаморочення, виражена блідість шкірних покривів і слизових оболонок, низький артеріальний тиск і часте, понад 100 ударів за хвилину, серцебиття (тахікардія). У таких випадках потрібно негайно викликати швидку допомогу, аби доправити хворого до хірургічного стаціонару, позаяк такі випадки, як правило, не минають без великого оперативного втручання заради порятунку життя.

І, як завжди, говорю, що не потрібно вже думати про погане. Ліпше – про профілактику, а такою є: дотримання дієти та прийом призначених лікарем противиразкових препаратів. Звісно ж, відмова від гострої та смаженої їжі, наваристих бульйонів, копчених м’яса та риби, газованих напоїв, міцних кави і чаю.

Отже, їжа не повинна подразнювати слизову шлунка і підвищувати кислотність шлункового соку. Тому потрібно споживати продукти, які легко засвоюються. А щоби легше засвоювалися, їх бажано механічно обробляти – припустимо, перетирати або подрібнювати (або принаймні добре пережовувати). І подбайте про температурний режим – їжа не повинна бути ні холодною, ні гарячою.

Їсти потрібно невеликими порціями і часто – до шести разів на день. Посуд бажано використовувати свій, персональний (а особливо горнятка, також – ложки і виделки). Індивідуальними мають бути і рушники (якщо хтось на ті рушники постійно зазіхає, перейдіть на одноразові паперові).

Бажано дотримуватися й режиму чергування праці і відпочинку, намагатися уникати стресових ситуацій і повноцінно відпочивати вночі (сон має тривати хоча б 7 годин). У разі загострення виразки потрібно відмовитися від надмірних фізичних навантажень, в тому числі – у тренажерних залах. Потім, як стишиться, надолужите! І то бажано після консультації ж лікарем.

Та й узагалі потрібно бути на постійному контакті з гастроентерологом, котрий, аби контролювати ваш стан, раз на рік точно скеровуватиме на обстеження, і це буде гастроскопія. Процедура, звісно, не дуже приємна, ну, але… Як кажуть у нас в Галичині, «Хіба хочеш? Мусиш!».

То будьте мені здорові!

Автор дякує за сприяння у створенні матеріалу професору Львівського медуніверситету, доктору медичних наук Олені Радченко.

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...