Новини » Світ 24 травня, 2019, 16:10
Тереза Мей йде у відставку: що далі?
Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей. Фото: EPA-EFE/NEIL HALL
Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей. Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Правління Терези Мей наближається до завершення. Сьогодні прем’єр-міністр оголосила дату своєї відставки, заявивши, що 7 червня вона піде з поста лідера Консервативної партії. Вона залишатиметься на посаді прем’єр-міністра до обрання нового лідера.

Заява відбулося на тлі закликів депутатів-консерваторів до відставки Мей. Вона у вівторок обурила багатьох торі, зробивши нову пропозицію щодо Брекзіту, яка включала у себе компроміси щодо митного союзу та другий референдум, зазначає видання Independent.

Чому вона пішла зараз?

Раніше пані Мей відкидала всі заклики піти у відставку та заявляла, що не зробить цього, поки остаточно країна не покине ЄС. Вона обіцяла піти у відставку тоді, коли депутати схвалять її угоду про вихід, проте не зазначала, коли залишить посаду у тому разі, якщо не зможе отримати схвалення свого плану.

Маючи незначні шанси укласти угоду, вона зазнавала дедалі більшого тиску, щоб встановити графік своєї відставки, незалежно від того, що буде з Брекзітом.

Її остання компромісна пропозиція викликала свіжу хвилю обурення серед депутатів Торі та прискорила її відставку.

Що б сталося, якби вона відмовилася піти?

Якби пані Мей відмовилася піти у відставку, її, ймовірно, змусили б піти з посади або її кабінет, або консервативні депутати.

Як кабінет міністрів, так і депутати-консерватори настільки розчаровані її діями щодо Брекзіту, що вважають, що вона не повинна залишатися на посаді й наступні декілька тижнів.

Згідно з діючими правилами Консервативної партії, вотум недовіри Мей не можна провести аж до грудня. Тим не менше, виконавчий комітет опинився під тиском, щоб змінити це.

Виконавча влада вже таємно проголосувала за те, чи змінити правила та дозволити провести ще один вотум недовіри пані Мая протягом декількох днів. Якщо б Мей відмовилася встановити дату своєї відставки, ці голоси були б підраховані у п’ятницю.

Що станеться 7 червня, коли вона піде з посади?

7 червня пані Мей залишить посаду лідера Консервативної партії, проте й надалі залишатиметься прем’єром. Вона продовжуватиме керувати країною та виконувати свої службові обов’язки до обрання наступника.

Конкурс на консервативного лідера офіційно розпочнеться через тиждень після того, як вона піде у відставку.

Тривалість конкурсу визначається виконавчим органом Комітету 1922 та Радою Консервативної партії.

У спільній заяві, оприлюдненій згодом після оголошення пані Мей, голова Консервативної партії Брендон Льюїс та заступники голови Комітету 1922 Чарльз Вокер та Шеріл Гіллан сказали, що процес буде завершено вчасно та новий прем’єр-міністр приступить до виконання своїх обов’язків у середині липня.

Яка процедура обрання лідера Торі?

Правила Консервативної партії нечіткі щодо того, як має відбуватиме конкурс на керівництво партії. Консервативні депутати скоротять кількість кандидатів, яких, як очікується, буде багато, до двох. Це відбудеться під час серії послідовних голосувань, які мають відбутися до кінця червня.

Останні два кандидати потраплять до виборчого бюлетеня всіх членів партії, які голосуватимуть на початку липня.

Що це означає для Брекзіту?

Угода Терези Мей вже мертва, тому, попри обіцянку, що вона знову представить її на розгляд на початку червня, це малоймовірно.

Навіть багато депутатів від Торі, які проголосували за неї останнього разу, кажуть, що вони не робитимуть цього знову.

Що це означає для виходу Великобританії з ЄС, залежить від того, хто стане прем’єр-міністром.

Якщо, як багато хто очікує, наступним лідером стане Борис Джонсон або Домінік Рааб, то їм доведеться вирішити, чи спробувати переглянути угоду або вийти з ЄС без угоди 31 жовтня.

Кандидати досі неохоче розкривали свої наміри, тому доля Брекзіту, швидше за все, стане відомою лише під час конкурсу. З упевненістю можна сказати, що Тереза Мей не буде прем’єр-міністром Великобританії, коли країна вийде з ЄС. Якщо вона дійсно вийде.

Нагадаємо, Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей анонсувала свою відставку. «Для мене було честю служити країні, яку я люблю», – на цих словах, якими Мей завершила свій виступ, вона не змогла впоратися з емоціями, розвернулася та зайшла до резиденції прем’єр-міністра. 

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 07:51 :17