Новини » Регіони 24 травня, 2019, 9:19
Порятунок душі: як у Луцьку допомагають перевзуватися з берців у капці
Центр допомоги бійцям АТО у Луцьку
Центр допомоги бійцям АТО у Луцьку

Бойові дії на cході України стали потужним імпульсом для створення різноманітних об’єднань та інституцій, діяльність яких зосереджена на допомозі нашим бійцям. Не тільки тим, які нині перебувають на фронті, а й тим, котрі повернулися. Адже після приїзду додому військовослужбовці гостро потребують психологічної реабілітації та адаптації, що часто самотужки дається неймовірно складно.

Щоб не залишати бійців наодинці з проблемами, у Луцьку активно працює Центр допомоги бійцям АТО.

Зауважимо, що почав він свою роботу ще у 2015 році. Заснований виключно на волонтерській діяльності, пізніше Центр припинив свою діяльність через відсутність фінансів та спеціалістів. Водночас, у листопаді 2018 року він запрацював знову. До голови облдержадміністрації звернулися ветерани з проханням передати у розпорядження Центру приміщення на вулиці Привокзальна, 12, і той погодився.

«У Луцьку відновлює роботу Центр допомоги учасникам АТО, де бійці зможуть отримати психологічну та фізіологічну реабілітацію. Окрім того, тут постійно чергуватимуть групи швидкого реагування, які виїжджатимуть на екстрені випадки», – зазначив Олександр Савченко на власній сторінці у мережі.

<nbsp;>

Керівником Центру є психолог Олена Звєрєва. За її словами, відновити роботу цієї структури було бажанням не лише волонтерів, учасників АТО, а й голови Волинської облдержадміністрації.

«Постало питання, що потрібно створити групу швидкого реагування. Постало не лише від нас, а й від губернатора. Він сам привіз кіборга, поклали його в лікарню, півдня з ним провозився і зрозумів усі складнощі. Оскільки він тоді побував у ролі волонтера, то зрозумів, що це нелегка і необхідна справа, бо це врятовані життя», – розповіла Олена Звєрєва.

Війна за душі

<nbsp;>

Сьогодні основним напрямком роботи Волинського Центру допомоги бійцям АТО є психологічна підтримка та реабілітація. Групу швидкого реагування Центру було створено відповідно до Регіональної програми підтримки учасників Антитерористичної операції та членів їх сімей на 2018-2019 роки та згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації від 18.12.2018 р. № 822 з 1 січня 2019 року.

До її складу входять три штатних працівники – начальник відділу, водій, практичний психолог. Для надання кризової психологічної допомоги учасникам Антитерористичної операції та членам їх сімей в області безкоштовно та цілодобово працює «гаряча лінія» групи швидкого реагування – 0 800 405 450. І до діяльності ГШРу, і до роботи Центру в цілому долучаються самі бійці.

<nbsp;>

«Це допомога рівний – рівному. Програма не є новою, адже це канадці вже давно застосовують. Найкраще знає потрібні слова і може допомогти побратим побратиму. Це фактично має дуже хороші наслідки. Минулого року на Волині було 8 самогубств військовослужбовців. Ми цього року поїхали і 5 днів відпрацювали в 14 бригаді, коли їх вивели на МПД (місце постійної дислокації, – IA ZIK). Провели тренінги з декомпресії – перевзування з берців у капці. Все для того, щоб створити комфортну зону спілкування; щоб можна було витребувати все наболіле, що сталося на війні; щоб не вести це додому, до дружини і діточок. І вони поїхали у відпустку. Всі назад поверталися і Богу дякувати жодного суїциду», – зазначає Звєрєва.

Окрім колективної психореабілітації, в Центрі надать й індивідуальну допомогу та підтримку – потрібно порадити, мотивувати, вислухати.

«Співпрацюємо – госпіталь ветеранів, психлікарня, наркодиспансер. Хто більш-менш не потребує такої, а лише психологічної допомоги, то зустрічаємося тут, у  Центрі. В мене ведеться зошит на кожного, хто звертається. Записую туди прізвище та ім’я, адресу, що ми робили, коли, як. Психодіагностику  робимо. Нещодавно була ситуація з рожищенським хлопцем. Приймала його. Він поїхав додому, взяв речі і їде з чітким переконанням лягти в лікарню, перевіритися, пролікуватися. Вже зовсім інша мотивація. Вчора він просто хотів напитися і померти. З січня місяця ще не тверезів. І це бойовий хлопець. Так не можна дозволяти їм гинути. Оце наша війна за їх душі, здоров’я», – каже Олена Звєрєва.

Олена Звєрєва
Олена Звєрєва

Чимало уваги в Центрі приділяють роботі з сім’ями бійців. Тут говорять, що тренінги з дружинами АТОвців є неймовірно важливими та обов’язковими, бо вони душа сім’ї і їх поведінка впливає, як на самих бійців, так і на сімейний клімат в цілому.

«Жінки потребують допомоги. Для них же ж війна не закінчилася. Тобто, це формально чоловік повернувся з війни. Він виходить з дому, а вона його проводжає кожен раз, як на фронт, бо не знає, чи він повернеться. Оця тривожність у них постійно присутня і з ними теж потрібно працювати. Так само дітки, які занурилися у війну, то вони про це не говорять, але цим живуть», – розповіла керівниця Волинського Центру допомоги учасникам АТО.

Центр – дім і місце сили

<nbsp;>

Оскільки  діяльність Центру неймовірно важлива, а подібних інституцій в Україні небагато, то сюди звертаються за допомогою не лише бійці з Волині, а й з інших областей. До прикладу, цього року тут побували бійці з Львова, Києва. Донецької області.

«Деякі хлопці тут тимчасово живуть. Не завжди їдуть додому, а сюди. Їм тут комфортніше. Для них це місце сили. Важливо, що в нас сухий закон. Алкоголь – це табу. Хочеш жити – маєш жити тверезим життям. Хлопці це розуміють і слідкують одне за одним. Це принципово моє рішення, бо більшість проблем, з якими ми зіштовхувалися, пов’язані були з алкоголем. Війна наклала свій відбиток, але дуже посилив алкоголь. Він забирає здоров’я, загострює всі реакції і потім той сутінковий стан, коли думаються, що навколо всі ворогим, потім сплутання свідомості. Цих проблем дуже багато. Дуже багато є сиріт, переселенців, які не мають дому і вони за нас воюють. Їм навіть нема куди додому приїхати. І цей Центр є для них домом», – каже Звєрєва.

І про потреби...

Окрім групи швидкого реагування, в команді Центру є фахівець з фізичної реабілітації. Водночас, є потреба в інших психологах. Робота тут важка і має свою специфіку.

«Іноді не витримують працювати, бо цим в якийсь момент треба жити. Просто формальність не пройде. Сидіти і робити діагностику, розказувати людині про її діагноз не вийде. Хлопці дуже інтуїтивно сприймають, коли ти з ними на одній хвилі, а коли ні. Війна поділили їх світ на біле і чорне, свої і чужі. Чужий для них – це коли не розуміє, про що вони говорять. Коли задають дурні запитання: «А ти вбивав людей?», – зазначає Олена Звєрєва.

Жінка додає, що допомозі психологів тут раді, водночас вони повинні розуміти специфіку справи і жити нею.

Щодо коштів, за які функціонує Волинський Центр допомоги бійцям АТО, то основні надходження ідуть з Волинської ОДА та обласної ради. За ці гроші оплачуються комунальні послуги, пальне, мінімальні заробітні плати. Меценати допомагають установі не часто. Багато що купують чи приносять родичі військовослужбовців, волонтери або за власний кошт командою Центру.

«Не завжди вистачає виділених коштів на пальне, тому заливаємо в бак за свої гроші. Чудово було б, щоб бажаючі нам привозили сюди якісь продукти для приготування їжі. Хлопці тут періодично живуть і не у  всіх є фінансування. В когось є пенсія чи якийсь дохід, але не завжди цього достатньо. Вони не жебракують, але хотілося чогось ліпшого», – каже Олена Звєрєва.

Тому, кожен, хто бажає підтримати Центр може безпосередньо приходити туди за адресою Привокзальна 12, або звертатися за телефоном 066 580 6360 і тим самим допомогти бійцям переодягнутися з берців у капці.

Дмитро Безвербний, для IA ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-27 06:34 :23