Новини » Економіка 24 травня, 2019, 17:58
Екс-міністр Продан заявив про ризики введення ринку електроенергії
ZIK
ZIK

Деякі держпідприємства через систематичну несплату споживачів є банкрутами. Отже, ми вступаємо в ринок з багатьма проблемами.

Це зауважив міністр палива та енергетики України у 2007 – 2010 роках, міністр енергетики та вугільної промисловості України у 2014 році Юрій Продан в ефірі програми «Коментарі» на телеканалі ZIK.

Пан міністр пояснив, що в Україні на сьогодні діє модель єдиного покупця та єдиного продавця електроенергії. Тобто є одне підприємство, яке підпорядковане Кабінету Міністрів, і воно купує електроенергію у всіх генеруючих компаній – ТЕЦ, ТЕС, «Енергоатом», «Гідроенерго» та інших.

«Електроенергія поступає за різними тарифами, тобто електроенергія кожної окремої генерації має свою собівартість. Але, наприклад, «Енергоатом» має невиправдано низьку ціну, а на ринку теплової генерації відбувається своя внутрішня конкуренція. Утім для споживання формується середня ціна, яка ще певною мірою регулюється НКРЕКП», – пояснив Юрій Продан.

Отже, зазначає експерт, певна конкуренція на ринку все ж була і є. Що ж до запуску вільного ринку електроенергії з 1 липня 2019, то вже на впровадженні першого роздрібного ринку було виявлено серйозні проблеми, зауважив екс-міністр.

«Відповідно до закону про електроенергетику було визначене підприємство «Укрінтенерго» як постачальника «останньої надії», куди «скинули» всіх споживачів-боржників – це водоканали, різні бюджетні організації. А тому це підприємство сьогодні є банкрутом, адже рівень розрахунку з ним складає 8%. Оскільки це питання ще досі не вирішене, то ми вступаємо в ринок з багатьма проблемами», – констатував Юрій Продан.

Натомість новий ринок полягатиме в тому, додає експерт, що не буде єдиного покупця, а діятимуть прямі договори, які генеруючі компанії укладатимуть безпосередньо або з трейдерами, або ж зі споживачами.

Також знімається буд-яке регулювання Комісії, окрім того, що будуть обмежені заходи та ціна для населення, яка складає 30% споживання від загального обсягу.

Нагадаємо, 15 травня в комітеті Верховної Ради з ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки відбувся круглий стіл, на якому розглядалося питання реформи ринку електроенергії. Учасники проголосували за відкриття оптового ринку електроенергії з 1 липня, як це передбачено Законом України «Про ринок електроенергії».

Як повідомлялося, у Міністерстві енергетики та вугільної промисловості заявили, що невиконання закону «Про ринок елекроенергії», який запускає ринок з 1 липня 2019 року, загрожує Україні втратою траншу макрофінансової допомоги від Євросоюзу та інших кредитів міжнародних партнерів.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 08:42 :30