Новини » Суспільство 24 травня, 2019, 15:39
Бойові командири: Які звитяги передували заслуженому званню генерала

В Україні нарешті сформувався образ українського генерала нового покоління. Він пройшов бойові дії і добре розуміє ціну українській незалежності. Тож ким нині є ці військові?

Про це йдеться в програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

Генерал Гордійчук: 30 років я йшов до звання

В українській армії до генералів дослужились і бойові полковники, які брали участь у війні на Донбасі. Серед них — Ігор Гордійчук, який командував операцією із взяття під контроль стратегічної висоти Савур-Могила. Він отримав важке поранення голови під час виходу з Іловайська 29 серпня 2014-го. Тривалий час проходив реабілітацію у США. У 2015 році Степан Полторак призначив Гордійчука начальником Київського військового ліцею імені Івана Богуна. А в 2016-му офіцер отримав генеральські погони.

«Цьогоріч у мене 30 років календарної, безперервної і сумлінної служби. Стільки я йшов до того, щоб отримати відповідні посаду і звання», — ділиться ректор Київського військового ліцею ім. Богуна Ігор Гордійчук.

Генерал Забродський: Командир має бути з підлеглими на полі бою

Десантно-штурмові війська зараз очолює генерал-лейтенант Михайло Забродський. У 2014 році, тоді ще полковник, він керував 95-ою окремою аеромобільною бригадою. Підрозділ блокував зайнятий бойовиками Слов’янськ та Краматорськ, захопив та утримував гору Карачун. Забродський перебував у самому епіцентрі боїв.

«Командиру, щоб впевнено направляти дії підрозділу-підрозділів, потрібно бачити поле бою і самому брати участь в подіях. Важливо, аби підлеглі бачили, що командир з ними», — каже командувач Десантно-штурмових військ ЗСУ Михайло Забродський.

Звання генерал-майора Михайло Забродський отримав у 2015 році, генерал-лейтенанта — у 2016-у.

«Ми тоді жартували, що звання присвоїли всій десантно-штурмовим військам. Для мене це, найперше, відзнака заслуг моїх підлеглих», — наголошує Михайло Забродський.

Генерал Ковальчук: Я мусив взяти на себе відповідальність

Перший заступник командувача Десантно-штурмових військ генерал Андрій Ковальчук у 2014-у був командиром 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.

«Скажімо, найбільш серйозні речі я робив в районі Слов’янська. Ми брали місто, пробивали коридор в Луганський аеропорт і виконували там завдання півтора місяці», — розповідає Андрій Ковальчук.

В жовтні 2016-го він отримав звання генерал-майора та вищу посаду.

«У мене була хороша бригада. Я не хотів іти на вищу посаду, однак, мені сказали, що мушу брати більшу відповідальність і керувати більшим організмом», — коментує Андрій Ковальчук.

В армії є колишні командири бригад, які після боїв на Донбасі пішли в оперативні командування

У Сухопутних військах їх чотири: Захід, Схід, Північ і Південь. Військами ОК «Захід» зараз керує генерал-лейтенант Олександр Павлюк, в 2014-у він командував 24-ю бригадою. Тоді був ще полковником.

«В епіцентрі бойових дій має бути кожен командир. Тому що зі сторони керувати неможливо і люди навряд чи довірятимуть», — пояснює Олександр Павлюк.

Наймолодший окремий рід військ у ЗСУ — створені 2016-го Сили спеціальних операцій. Незмінний їх командувач — генерал Ігор Луньов. Він був командиром 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади ще в 2001-2003 роках, заступником начальника штабу 6-го армійського корпусу. Генерал-майора Ігор Луньов отримав у жовтні 2015-го, а грудні 2017-го уже генерал-лейтенанта.

«Раніше казали, що стати генералом — щастя. Та це, перш за все, відповідальність. Добре, що тепер почав працювати принцип: командує той, хто готовий до цього», — зазначає Ігор Луньов.

До речі, ще донедавна заступником командувача Сил спеціальних операцій, тобто Ігора Луньова, був відомий «залізний полковник» Сергій Кривонос. Його Петро Порошенко призначив замість Ігоря Гладковського на посаду першого заступника секретаря РНБО. На початку травня цього року Кривонос отримав звання генерал-майора.

Зараз у ЗСУ командиром бригади може бути винятково полковник

Втім ще влітку 2016-го Петро Порошенко затвердив проект «Предмети однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України». В документі з’явилось нове звання – «бригадний генерал». Та воно досі лишилось тільки на папері.

«Генерал бригадний має бути молодим, досвідченим, освіченим. Таким, за котрим підуть люди», — пояснює командувач Десантно-штурмових військ ЗСУ Михайло Забродський.

«Багато полковників отримують званння, не проходячи ланку командира полку чи бригади. Така людина точно не мала великої відповідальності за військових, техніку, завдання. Тому, я думаю, що має бути певне розмежування», — підкреслює Олександр Павлюк, командувач ОК «Захід».

«Сьогодні кількість генералів перешкоджає ухвалювати рішення», — додає командувач Сил спеціальних операцій Ігор Луньов.

Мати статус, гроші та повагу, здається, про це мріє більшість військових. Навіть кажуть, що поганий той солдат, який не хоче стати генералом. Та сьогодні найбільше прагнення наших армійців — мирне небо над головою.

Нагадаємо, у попередній програмі журналісти «Стежками війни» розповіли про захоплення тисячі гектарів землі Міноборони.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-21 00:51 :34