live

Рішучий та ідеологічний: в чому різниця між Зеленським і Вакарчуком

Володимир Зеленський та Святослав Вакарчук. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Нові обличчя, які раніше ніколи не були у владі – вимога, яку українське суспільство достатньо чітко артикулювало на виборах Президента України. До «нових облич» довго зараховували не лише Володимира Зеленського, а й Святослава Вакарчука. Оскільки він балотуватись не відважився, Зеленський фактично без бою став президентом. Нині вже точно відомо – вони таки змагатимуться за голоси виборців – обоє поведуть свої політичні сили до парламенту. Чим відрізняються нові політики, як вестимуть передвиборчу кампанію та будуватимуть свої партії – пояснюють політичні експерти.

У Зеленського та Вакарчука більше відмінного, аніж спільного. Хоч обоє підходять під запит «нових облич»: Вакарчуку – 44, Зеленському – 41, обоє ніколи досі не працювали у владі, при цьому є добре відомими загалу, а результат на виборах таки залежить від публічної впізнаваності. І Вакарчук, і Зеленський по-іншому комунікують з виборцями – проблеми озвучують простою і зрозумілою мовою, використовують соцмережі і відеозвернення, щоб бути ближчими до людей. Обоє молодих політиків, очевидно, намагатимуться більш сучасно підійти до будівництва своїх партії. Втім, психологічно та ідеологічно Вакарчук і Зеленський – різні.

Позиціонування

Про Святослава Вакарчука українці знають трохи більше, ніж про Володимира Зеленського. Він часто публічно висловлювався щодо певних проблем, а його патріотична державницька позиція відома давно, тоді як позиція вже чинного Президента Зеленського і досі доволі аморфна.

«Багато спільного між ними, проте є і відмінності. У Вакарчука більш ідеологічна політична позиція – програмна, цілісна, змістовна. Він все ж таки більш прозахідний політик. У Зеленського не було такої чіткої ідеологічності. Так, він за європейський вибір України, але далі він не вдавався в деталі та нюанси. В ідеологічному сенсі Вакарчук більш ліберальний, в геополітичному плані – більш прозахідний, в нього більше таких я б сказав галицьких проявів. І в цьому сенсі ідеологічно Вакарчук більш визначений. Психологічно вони також відрізняються: Володимир Зеленський більш рішучий, менш політкоректний. Святослав Вакарчук більш поміркований, більш обережний в своїх проявах, він більше схильний до рефлексії, а Зеленський схильний ухвалювати швидкі рішення», – аналізує політолог Володимир Фесенко.

Цю думку підтримує і політолог Олександр Палій. Він вказує на те, що обоє були артистами, мали народну любов і підтримку, але публічну громадську позицію Вакарчук проявляв більше, тому й виглядає щирішим. «У Вакарчука його українськість майже безсумнівна, на відміну від Зеленського. Крім того, Вакарчук послідовно демонстрував, що в нього є соціальна позиція з приводу проблем, які є в Україні. У Зеленського цього не було. Зеленський максимум що робив – це висміював політиків. За ним ніякого руху до соціальних речей ніколи не простежувалося, а це все ж таки свідчить про людину. Тому в цьому сенсі Вакарчук щиріший», – зазначив Палій.

Попри беззаперечну популярність Зеленського і Вакарчука як артистів, не менш важливо, як вони вестимуть передвиборчі кампанії, будуватимуть свої партії і ким їх наповнять. Святослав Вакарук заявив, що у його команді не буде колишніх народних депутатів. Експерти припускають, що навколо партії «Голос» Вакарчуку вдасться зібрати політиків «покоління Майдану». Зеленський, прогнозує Володимир Фесенко, у передвиборчій кампанії діятиме вже не як кандидат, а як президент. Тож виборці будуть голосувати не тільки за партію «Слуга народу», а й за партію нового президента. І ставлення до Зеленського-президента буде визначати ставлення до його партії.

«І принципи формування партій у Зеленського і Вакарчука будуть теж розрізнятися. У Вакарчука, мені здається, буде більш ідеологічна партія, у Зеленського вона буде більш популістська, без чіткої ідеологічної програми. Вона буде скоріше будуватися на тому, щоб шукати нові обличчя, це буде така партія рішучих змін. Тобто це буде більш антисистемна партія і в формальному, і не формальному плані».

Електоральне поле

В електорату Зеленського і Вакарчука є спільні риси, зокрема, у віковому контексті – обох підтримує молодь та люди середнього віку, але в регіональному розрізі є відмінності. У Зеленського багато виборців на сході, півдні, в центрі України, де його підтримує російськомовний електорат. Тоді, як електорат Вакарчука більш україномовний. Відтак, прогнозує Олександр Палій, Вакарчук може серйозно потіснити Зеленського в центральній і західній Україні.

Зважаючи на те, що частина прихильників Святослава Вакарчука після його рішення не балотуватися в президенти, перейшла на бік Зеленського, вже на парламентських виборах Вакарчук може спробувати повернути їх.

«Сила» Зеленського у тому, що його електорат був аморфним і кожен вкладав в його образ те, що хотів бачити: від проросійських і до націоналістичних поглядів. Якщо говорити про Вакарчука, то я думаю, що напередодні президентських виборів люди його називали одним з нових облич, разом з Зеленським і, як це не парадоксально, з Мураєвим. Вакарчук не асоціюється з чинними політиками і може зіграти в ту ж гру, що і Зеленський. Тобто, показати, що я не є системним політиком і я іду для того, щоб змінити цю систему. А це не виключає того, він може потенційно забрати частину електорату Зеленського», – прогнозує професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Олексій Гарань.

Партія «Голос» буде грати на полі постмайданного державницького електорату, тому відбиратиме голоси у політсил, які на ньому вже давно (БПП, Громадянської позиції, Самопомічі). При цьому слід враховувати, що на поле державницького електорату спробує вийти і «Слуга народу».

«Минулого року Вакарчук пропустив свій шанс. Чи вдасться йому зараз дуже швидко, особливо в умовах дострокових виборів, повернути рейтинги? Треба розуміти, що ідея дострокових виборів насправді спрямована проти всіх нових сил. Насправді вона вигідна не тільки Зеленському: і БПП, і Батьківщина, і Опозиційна платформа, і Громадянська позиція заявили, що, в принципі, не проти. Вони з коліс однієї кампанії в’їжджають в іншу. А для нових сил, в тому числі Вакарчука, це, звичайно, буде проблемою», – додає Гарань.

Спонсори

Ще однією очевидною відмінність обох молодих політиків, принаймні на сьогодні, є фінансовий вплив олігархічних груп, кажуть політичні експерти. «Ще Вакарчук відрізняється тим, що персонально з ним якийсь олігарх не пов’язаний. Якогось одного визначального олігархічного впливу, принаймні зараз, ще не зафіксували. А в Зеленського є олігарх, який надавав йому повну підтримку під час виборчої кампанії, давав йому охорону, автомобілі, юристів. Тобто зв’язок з конкретним олігархом у Зеленського очевидно, що є. Чи збережеться він, яким буде – ми не знаємо. Станом на сьогодні ситуація така», – зазначив Олександр Палій.

Водночас, Олексій Гарань вказує на можливий зв’язок Вакарчука з Віктором Пінчуком. «Вакарчука постійно запрошують на YES (Форум «Ялтинська Європейська Стратегія», заснований Віктором Пінчуком, – авт.), я думаю, що якраз певна медійна підтримка могла б бути з боку каналів Пінчука, але, звичайно, я не думаю, що це буде в такій грубій формі, як це робилося на каналі Коломойського на користь Зеленського. Все ж таки, у Вакарчука є дещо за плечима і йому не треба будувати вигаданий образ», – прогнозує Гарань.

Зважаючи на те, що дата позачергових виборів до Верховної Рада названа – це 21 липня, малоймовірно, що за цей короткий термін встигнуть з’явитися, пройти реєстрацію та завоювати популярність інші нові політсили. Тим часом, перші соціологічні опитування показують, 43,8% українців готові провести в Раду партію «Слуга народу». За Опозиційну платформу «За життя» готові проголосувати 10,5% українців, за БПП «Солідарність» – 8,8%, за «Батьківщину» – 7,3%, за партію «Сила і честь» Ігоря Смешка – 5,1%. Решта партій не проходять бар’єр в 5%. Партію Святослава Вакарчука «Голос» готові підтримати 4,6% українців, Радикальну партію Олега Ляшка – 3,3%, Опозиційний блок – 3,2%. Рейтинг інших партій – менш як 3%.

Підготувала Мар’яна Білозір,
ІА ZIK

Читайте більше новин на тему: ЗеленськийLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...