Новини » Політика 23 травня, 2019, 13:41
Про волевиявлення і «більшість»: погляд з Чехії на популізм Зеленського

Насправді ж питання поділу суспільства на «еліту» і «масу» абсолютно не нове. І проблема референдумів і волевиявлення «більшості» це класика (привіт Брексіту!). Минулого року це проходили і в Чехії на президентських виборах, коли обирали між інтелектуалом Драгошем та «народним» Земаном. «Народ» переміг. Згодом виникла ідея провести референдум щодо членства країни в ЄС. Натхненні брексітом народні маси захотіли «Czexit». І теза «дайош референдум пролетарям» ставала дедалі популярнішою.

Про це на своїй Фейсбук-сторінці пише Радко Мокрик. Продовжуємо допис у повному обсязі:

«І ось тут виникла дискусія, яка дуже нагадує наше бурління після інавгурації пана президента Зеленського і його ініціатив.

Тоді Петра Прохазкова, яка загалом є максимально толерантною людиною і блискучою журналісткою, написала дуже гостро. Про волевиявлення і «більшість».

Ось тут її невеликий допис українською. Думаю, для нас більш ніж актуально:

«Отже, я припиняю свою коректну толерантність по відношенню до дурнів. Кажете, не можна про менш розумних, чи просто дебільних людей говорити, що вони саме такі? Ні, аж ніяк. Я не хочу, щоб за мене вирішували неосвічені дурні, неучі з фашистськими нахилами чи зманіпульовані розумові руїни.

Я присвятила власній освіті та освіті своїх дітей масу часу, енергії та грошей. До сьогодні я намагаюся знаходити інформацію про все, на що я впливаю і про те, що впливає на мене. Я читаю новини чеською, російською та англійською, намагаюся дивитися телебачення перською мовою. Дітям постійно пояснюю, що вони повинні кожну новину перевіряти з декількох джерел. Щоб вони не читали сумнівні ЗМІ. Ми подорожуємо, слухаємо і роздумуємо, вчимося, розмовляємо і дискутуємо.

А в референдумі мій голос має мати таку ж вагу як і людини, яка проводить весь свій вільний час за переглядом телебачення Barrandov (щось на кшталт чеського 1 плюс 1 – Р.М.) або ж за пивом, навчатися не хотіла або не могла, а в опитуваннях типу кого ви обиратимете відповідає: «Ну… я там нікого не знаю… то мабуть Земана, ну…». Нехай таке бидло собі вирішує на місцевому референдумі що їм там потрібно – нова велодоріжка чи новий дах на міській раді. Але в жодному разі не вирішує, чи залишатися нашій державі в ЄС! Лише у випадку, якщо людина знатиме, які держави входять до ЄС, коли ЄС було створено, якими правилами керується, які головні органи ЄС ітд.

Звичайно, навіть наш парламент сьогодні не є еталоном чеської інтелігентності, але дурість в парламенті таки розбавлена великою кількістю розумних (навіть не обов’язково освічених!) депутатів.

Тому я сподіваюся, що вони не допустять, щоб рішення в складних та спеціалізованих питаннях приймали люди, яких це власне й не цікавить, які можуть лише повторювати тупі дешеві лозунги про те, що нам тут ЄС забороняє. … Це не прозорість і свобода, це азартна гра і цілковита безвідповідальність. …»

Петра завершила допис словами «А тепер можете мені писати, яка я зверхня і надута». Така от думка».

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-19 04:17 :34