Портников про референдум: Це петля, яку хочуть накинути на шию Україні

Віталій Портников. Фото: Микола Тис/ZIK

Пройшла вже доба, а новий український президент Володимир Зеленський так і не висловився з приводу скандальної заяви глави своєї адміністрації, колишнього адвоката олігарха Ігоря Коломойського Андрія Богдана про проведення референдуму з приводу можливих домовленостей з Кремлем. І оскільки за цей час президент знайшов можливість записати чергове відеозвернення до прихильників із закликом «зробити» тепер вже не учасників президентських, а учасників парламентських виборів, можна вважати, що він поділяє позицію високопоставленого чиновника. І що це не референдум Богдана, а референдум Зеленського. І що проведення цього референдуму – одне з перших реальних намірів нової адміністрації.

Про це написав публіцист Віталій Портников у колонці для Грани.

Подаємо текст у повному обсязі:

«Поки що незрозуміло, яким він повинен бути, цей референдум. Росія, фактично, вийшла з Мінського процесу. Напередодні обрання Володимира Зеленського президентом України Володимир Путін підписав указ про спрощену видачу паспортів жителям окупованих регіонів Донецької та Луганської областей і пообіцяв незабаром поширити цю процедуру на всіх українських громадян, тобто, по суті, російські керівники продовжують стверджувати, що їхня країна не є стороною конфлікту, а Україна і «народні республіки» є. І якщо Київ дійсно хоче врегулювання, то керівництву України потрібно почати прямі переговори з російськими маріонетками на Донбасі. І виконувати свою частину Мінських угод, в той час як Росія свою виконувати не збирається.

Можливо, домовленості, яких хотіли б в Москві, і які можуть обговорювати в близьких до Зеленського олігархічних колах, полягають якраз у цьому – Київ виконує свою частину Мінська, перетворюючи окуповані Росією території в «держави в державі», і закриває очі на невиконання Москвою своєї частини домовленостей. Натомість Кремль міг би перестати обстрілювати лінію розмежування і погодитися на повернення українських прикордонників, – бажано з донецькою пропискою, – на ділянку українсько-російського кордону, який зараз по обидва боки контролюється ФСБ.

Така ситуація – зі збереженням анклавів, в яких день і ніч працює російське телебачення, живуть російські громадяни і стоять російські війська, переодягнені в «народну міліцію», – дійсно на руку Кремлю. Зберігаючи контроль над Донбасом, Москва одночасно забезпечує його жителям участь в президентських і парламентських виборах в Україні, що гарантує якщо не більшість, то вже, в усякому разі, визначальний вплив проросійських політичних сил у Верховній Раді і можливість обрання ставленика Кремля президентом країни.

Тобто, по суті, мова йде про петлю, яку хочуть накинути на шию Україні, – але затягнути за допомогою самого українського народу. І в цьому головна небезпека.

Можна навіть уявити собі, що більшість громадян під колискові пісні олігархічних телеканалів про мир проголосує за те, що Андрій Богдан називає «рішеннями, які розколюють суспільство». Але від думки більшості – навіть такого, яке підтримало Володимира Зеленського на виборах президента, – розкол не перестане бути розколом, і опір рішенням, які багато можуть вважати антидержавними, тільки посилиться і перейде в гарячу фазу.

І тоді в Україні почнеться вже не придуманий Володимиром Путіним за допомогою його диверсантів, а цілком реальний громадянський конфлікт між прихильниками і противниками капітуляції перед Кремлем. Не думаю, щоб початок такого конфлікту входив у плани Володимира Зеленського або Ігоря Коломойського. Зате він цілком може входити в плани Володимира Путіна».

Нагадаємо, голова Адміністрації президента Володимира Зеленського Андрій Богдан допускає проведення референдуму щодо мирних угод з Росією. Читайте більше тут.

Читайте більше новин на тему: Зеленський

Loading...
Loading...
Loading...