Новини » Суспільство

За книгу новел «Двоє» Володимира Кузика відзначили літературною премією імені Ірини Вільде

Володимир Кузик

Поета, прозаїка, педагога, фольклориста, журналіста Володимира Кузика відзначили літературною премією імені Ірини Вільде за книгу новел «Двоє». Вручення премії відбулося під час презентації книги у Львівському відділенні Національної спілки письменників 21 травня. Володимир Кузик дуже тонко і проникливо змалював у книзі «Двоє» побут та внутрішній світ міських і сільських жителів Прикарпаття. Пролунало багато схвальних відгуків про книгу з уст таких відомих українських письменників як Андрій Содомора, Віктор Палинський, Олександр Гордон, Марія Людкевич, Роман Горак, Богдан Чепурко, Зеновій Суходуб, Ігор Гургула, який виступав у ролі модератора, та інших учасників презентації. Письменники неодноразово відзначали, що такої елітарної прози про життя звичайних мешканців прикарпатського села дуже бракує українській літературі.

Володимир Кузик, розповідаючи про те, як народилася книга, зазначив, що вона містить речі, написані і три роки тому, і зовсім недавно, є в ній одна давніша річ. «Коли писалася остання новела, яка в книжці є першою, – «Черемха поміж смерек», мені спало на думку об’єднати всі новели у книжку. У цій добірці матеріалів є внутрішня логіка, що полягає у зображенні характерів героїв, образах, описах природи. Як вдалося відтворити дух села? Будучи львів’янином з 1960 року, пам’ятаю дуже багато з прожитого дитинства у селі, де проводив усі канікули. Всотував усе, що чув від простих людей. Окрім того, Гуцульщина залишається у моїй душі завжди, там працював якийсь час. У 1971 році потрапив вперше у Космач, потім попросився після університету у Верховину на роботу в школу. 30 років віддав праці у Центрі народної творчості, очолював відділ фольклору, об’їздив усю область. Все це відклалося у душі», – сказав Володимир Кузик.

Поет, перекладач, прозаїк, літературознавець, лауреат літературних премій і нагород Олександр Гордон, який написав передмову до книги, сказав, що найбільше його вразила новела «Придибачка» справжніми, живими почуттями. На його думку, в цій новелі все гармонійно, сюжет дуже гарно, поступово розвивається. «Від неї у мене і виникла назва до передмови «Пісня про тугу за справжнім». Думаю, що такі новели як «Придибачка», «Гороплян» – це найкращі речі Володимира Кузика. Власне, це зріз бачення життя прикарпатського села, яке у місті ми не знаємо і не розуміємо. Автор узяв це з життя. Його вміння говорити коротко, може не так страшно, як писав Стефаник, йде з народу, воно не є надуманим. У Віктора Палинського є чудова елітарна урбаністична проза, а Володимир Кузик – це зовсім інший пласт. В нього є і урбаністичні речі, але найживішими є речі, які він добре знає – про свої землі і людей. В українській літературі бракувало такої прози про людей від землі, а у Володимира Кузика це є», – сказав Олександр Гордон.

Книга
Книга "Двоє" Володимира Кузика. Фото:ZIK

Вручаючи літературну премію імені Ірини Вільде, письменник Віктор Палинський наголосив, що лауреат цієї премії відповідає не лише за те, що він написав, але й за те, що ще напише. Він зазначив, що прозу Володимира Кузика можна порівняти з прозою Гната Хоткевича, Марка Черемшини, – не за масштабами творчості, а за мотивами. «Твори Володимира Кузика сміливі, автор вживає багато діалектних, розмовних слів. Він вводить їх не лише для характеристики героїв, а й для опису глибинних психологічних станів, мотивацій.  Я був подивований, бо ця проза Володимира Кузика відкриває для мене дуже цікавого прозаїка», – сказав Віктор Палинський.

Віктор Палинський
Віктор Палинський
Олександр Гордон

Олександр Гордон

Зеновій Суходуб
Зеновій Суходуб
Володимир Кузик
Володимир Кузик

Андрій Содомора також привітав Володимира Кузика з гарною прозою. «Найбільше приглянулося вміння автора побачити людину у єдності з природою і єдність людини з інструментом. У новелі «Музика гір» вловив тональність, яка близька до Михайла Яцківа, улюбленого мого письменника», – сказав Андрій Содомора.

Loading...