Новини » Світ 22 травня, 2019, 17:01
Як закінчиться торговельна війна між США та Китаєм?
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Ескалація Дональдом Трампом торгівельної війни з Китаєм змушує проводити багато історичних паралелей. Китайці згадують Опіумні війни XIX ст. та національне приниження, яке слідувало за ними. У США ж все частіше звучать порівняння з Холодною війною проти Радянського Союзу, або торгівельних воєн проти Японії 1980-х років.

Проте, видання Bloomberg публікує дещо іншу думку, а саме погляд на конфлікт Дугласа Ірвіна, автора книги «Зіткнення над комерцією: історія торговельної політики США», який стверджує, що найбільш точним порівнянням є війна 1812 року.

Цей конфлікт виник між США та Великою Британією через втручання останньої у торговельні справи США.

Щойно війна була виграна, виникли заклики до відокремлення від британської економіки, з якою Америка була глибоко інтегрована. І, як і зараз, це було засноване на більшому екзистенційному питанні для США.

«Ми хотіли зменшити нашу залежність від Британії, яка сприймалася як сила противника», – цитує слова Ірвіна видання Bloomberg.

У відповідь Вашингтон почав запроваджувати більш високі тарифи на британські товари для захисту стратегічних галузей США. Ця акція переросла у заклики виробників захищатися від дешевого імпорту з Британії, що, як наслідок, стало характерною рисою політичних дебатів кінця XVIII ст.

Безперечно, сьогоднішні ставки набагато вищі у вартісному вираженні. Проте, війна 1812 року та залежність від британської індустрії у той час становили справжню загрозу для майбутнього США. Англійці дісталися до Вашингтона та, все-таки, підпалили Білий дім у 1814 році.

На думку Ірвіна, не слід чекати швидкого розв’язання сучасного конфлікту. «Якщо ви дійсно прагнете змінити економічний режим, то жодна країна, зокрема така націоналістична та горда, як Китай, не піде на це», – пояснив він.

Ірвін побоюється, що все це може завершитися новою технологією холодної війни. Цю торгівельну війну недоречно порівнювати з конфліктом з Радянським Союзом, адже Москва ніколи не являла реальної економічної загрози для США. З Китаєм усе інакше.

Торгівельні війни 1980-х років проти Японії також велися по-іншому, стверджує Ірвін.

Досі адміністрація Трампа робила наголос на тарифи та використовувала всілякі інші економічні інструменти, сказав він. В адміністрації Рейгана основна увага приділялася таким наступальним заходам як розвиток та збільшення наукових досліджень й підвищення американської конкурентоспроможності. Рейган також був запеклим захисником вільної торгівлі.

Якщо ж говорити про сьогоднішній конфлікт між США та Китаєм, то не слід мати жодних ілюзії щодо його швидкого вирішення, адже ставки є набагато вищими.

Підготувала Оксана Вергелес, для ІА ZIK

 

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-27 06:56 :48