Новини » Львів 22 травня, 2019, 14:03
200 тис. грн у день: у Львові провели акцію проти корупції під час видачі водійських посвідчень
Фото: ZIK
Фото: ZIK

Сьогодні, 22 травня, біля Головного управління Національної поліції у Львівській області (пл. Григоренка) відбулась акція протесту проти корупції під час видачі водійських посвідчень.

Про це повідомляє кореспондент ІА ZIK.

Щороку на українських дорогах гине від 3 до 7 тис. осіб. На думку активістів Української Галицької Партії, які сьогодні організували просвітницьку акцію у Львові, одна з причин високої смертності у ДТП – це корупція при видачі водійських посвідчень.

Учасники акції розгорнули намет та написали плакати під головним управлінням Національної поліції у Львівській області. Зокрема, на плакатах можна було прочитати: «Корумповані країни завжди бідні», «У розвинених країнах права не купують», «Сьогодні купив права – завтра збив людину», «90% купують права. Нам точно ОК?», «Корупція в МВС – 1000 смертей в ДТП».

Фото: ZIK
Фото: ZIK

Ініціатором акції став львів’янин Сергій Чепара, який у березні 2019 року хоч і не з першого разу, та все ж отримав посвідчення без хабара. Чоловік був шокований беззаконням у цій сфері.

«Отримання водійських прав в Україні настільки просякнуті корупцією, що суспільство у своїй більшості вже й не вважає це як щось погане. Але досить закривати на це очі», – прокоментував Сергій Чепара.

Один із учасників акції юрист Олександр Золотухін повідомив, що станом на тепер, то немає практичних випадків вироків суду, які пов’язані із хабарництвом у сфері видачі водійських прав.

«Сьогодні акція про хабарництва в регіональних сервісних центрах, зокрема територіальних сервісних центрах, де видають посвідчення водія. Ця проблема давно існує в Україні і про неї всі знають. Однак мало хто говорить про це відкрито, хіба десь на кухні рідним чи друзям. Люди бояться казати, що та чи інша особа бере хабар. У цьому, власне, і є проблема. Кожному відомо, що ти можеш здати і отримати водійські права або просто так за хабар, або прийти здати сам. Однак, коли ти здаєш сам, то дуже багато людей тобі скажуть: «Та для чого ти це роби?», «Тебе завалять, це неможливо» і так далі. Таким чином виникає ще більше хабарництва. Не потрібно закривати очі на випадки корупції, бо це наша з вами безпека. Водії з купленими правами несуть загрозу для життя громадян, так само як люди які хочуть когось пограбувати чи вбити. Статистично, якщо у групі 30 осіб, то переважно 20-25 з них платять гроші і не здають практичну частину іспиту, а з теоретичної їм допомагають, або вирішують за них. Були прецеденти, коли люди здавали теорію самі, а на практику їх не пускали, бо казали: «Не треба, не йдіть, ми вам подаруємо права». Тобто для працівників сервісних центрів – це дивина, що хтось йде сам здавати і теорію, і практику», – розповів Олександр Золотухін.

Він також зазначив, що регіональні сервісні центри МВС підпорядковуються Головному сервісному центру МВС, а той у свою чергу підпорядковується на пряму МВС.

«Поліція немає сфери впливу на сервісні центри. Але поліція має сферу впливу у плані слідчих дій, саме щодо розслідування цих злочинів. Неодноразово зверталися із заявами про злочини, що такі корупційні факти існують, але вони не беруться до уваги слідчими органами. Правопорушення залишаються без відкриття кримінальних проваджень», – відзначив Олександр Золотухін.

Фото: ZIK
Фото: ZIK

До акції також долучився відомий активіст Святослав Літинський, який розповів шокуючі факти про суми хабарів, які щодня проходять крізь сервісні центри на Львівщині.

«Раніше зауважив, що сервісні центри МВС практичну частину приймають без навчального майданчика. Це був 2015-2016 рік. За моїми заявами врешті-решт зробили навчальний майданчик. Потім, зокрема з УГП зробили відео, де два дні підряд знімали скільки машин здає практичну частину у Львівському регіональному сервісному центрі МВС. За нашими підрахунками за один день здало лиш 6 осіб. Але за інформаційним запитом у цей день практичну частину склало 99 осіб. Потім я, як помічник народного депутата, прийшов на теоретичну частину отримання водійських прав. І це був єдиний день за всю писану історію сервісного центру МВС, коли теоретичну частину здало менше третини осіб. Завжди здають суттєво більше. Тому схема проста і налагоджена. Особа, яка заходить на теоретичну частину, вона навіть не рухає мишкою. З центрального комп’ютера працівники сервісного центру рухають її мишкою і правильно відповідають на питання. Особа, яка дала хабар, просто стає і йде, а на практичну частину, то взагалі не приходить. Якщо взяти середню цифру 60-100 осіб у день, які здають на права, а середній розмір хабара за повідомленням абітурієнтів складає 3-4 тис. грн., то виходить, що за сервісний центр у день проходить понад 200 тис. грн хабарів лише на здачу посвідчення водія. Після того ми маємо проблеми і ДТП», – розповів Літинський.

Також активіст додав, що вирішенням могли б стати відеокамери, які можна встановити на теоретичній та практичні частині отримання водійських прав, а також якісна робота поліції та компетентних органів, які мали б звертати увагу на такі явні порушення закону України.

«Наша правоохоронна система у цьому питанні не працює. Ми передали нашу інформацію до НАБУ, а ті скерували нас до поліції, яка нічого не зробила. Не було проведено ніяких слідчих експериментів, мене не викликали у якості свідка. Мали би вилучити комп’ютери і перевірити їх. Також має бути відео-документація, принаймні на навчальних майданчиках. Я написав заяву, що за свої гроші встановлю відеокамеру на навчальному майданчику сервісного центру, але вони відмовилися. Також на теоретичній частині має бути відео, яке за запитом має бути доступним. Теж зверталися до міста, щоб поставили відеокамеру на вул. Данила Апостола, де знаходиться Львівський регіональний сервісний центр МВС, але місто теж відмовилося. 200 тис. грн у день – це великі гроші, які, на скільки розумію, передаються догори, тобто міністру МВС Арсену Авакову», – відзначив Літинський.

Також активісти підготували кілька пропозицій, які можуть знизити корупційну складову. Крім відеокамер, радять збільшити ціну екзаменаційного іспиту та самого водійського посвідчення, щоб відбити бажання давати ще й хабар.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-12-05 22:06 :39