Новини » Світ 21 травня, 2019, 11:29
Деякі динозаври протягом життя могли переходити від ходьби на чотирьох лапах до двох, – вчені
Джерело: wikipedia.org
Джерело: wikipedia.org

Палеонтологи виявили динозаврів, які, підростаючи і набираючи вагу, змінювали манеру пересування – з чотирьох лап піднімалися на дві.

Рослиноїдні велетні – діплодоки, брахіозаври та інші зауроподи – були занадто великі і могли спиратися лише на всі чотири потужні лапи. Однак їх більш ранні й не такі великі родичі протягом життя різко змінювали ходу, піднімаючись з чотирьох лап на дві. Такий дивний перехід виявили палеонтологи з британського Королівського ветеринарного коледжу.

Стаття Ендрю Каффа (Andrew Cuff) і його колег опублікована в журналі Scientific Reports, пише Naked-science.

Мусзаври, які жили понад 200 млн років тому, довгий час були відомі лише за останками дитинчат, виключно крихітних створінь. Однак не так давно були виявлені і дорослі екземпляри, які досягали вже декількох метрів в довжину. На відміну від дитинчат, вони пересувалися на двох лапах, на що вказує зменшення відносних розмірів передніх кінцівок. Цей перехід підтвердився і в роботі британських палеонтологів, які провели комп’ютерне моделювання анатомії і показали, як у міру збільшення і змін анатомії мусзаврів, центр маси його тіла зміщувався ближче до хвоста, що полегшувало підйом для опори на дві задні лапи.

Для цього вчені використовували комп’ютерну томографію і отримали 3D-моделі скам’янілостей шести динозаврів різного віку – від 60-грамових немовлят ящерів до півторатонних дорослих особин. За допомогою спеціальних алгоритмів до цього «скелету» були додані м’які тканини, потім для різних стадій життя динозавра автори розрахували масу і розташування центру тяжіння.

Робота показала, що на ранніх етапах центр тяжіння перебував в передній частині тіла, змушуючи спиратися і на пару передніх лап. Проте з віком центр мас зміщувався ближче до хвоста, все більше знижуючи навантаження на них і дозволяючи підніматися, переходячи до ходьби на двох задніх лапах. Вчені припускають, що це дозволяло ящерам дотягуватися до більш високої рослинності, але з часом, коли на сцену вийшли зауроподи-гіганти, ця адаптація виявилася не такою вдалою у порівнянні з їх величними і довгими шиями.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-26 06:40 :23