Новини » Суспільство

Церковні золотобляхери

Я рада, що громадськість нарешті виступила рішуче проти галицького талібану. Всі ці роки боялись образити в особі церкви релігію, хоча йшлося про банальний вандалізм. Стільки церков, скільки було спалено і понівечено в Галичині за роки Незалежності, було напевно хіба за татар і Хмельницького. Незалежно від конфесії. На зміну нескореним греко-католицьким священикам, які вмирали у сталінських таборах, прийшли служителі золотого теляти, які бояться сказати слово впоперек неосвіченим парафіянам і перетворюють разом з ними храми на дикий позолочений кіч з гучномовцями і електрогірляндами.

Все це потребує шалених грошей. Я сама виросла в селі, й ніколи не було стільки поборів і такої активної руйнівницької діяльності, як зараз. Священики не мають авторитету і їм прямо кажуть про це в очі: ми тебе годуємо – сиди тихо. Тільки хто в цьому зізнається. Отак і йдуть з вилами і лопатами проти культури, як у Славському. Тепер цей багатий курорт, що звик до легких грошей, будуть довго згадувати в лихому контексті. Бог покарає їх, безперечно, але спершу має покарати держава за знищені фрески. Так, щоб це більше не повторилось.

Втім, вже пізно. Все, що можна спалили: церква, де хрестили Івана Франка, в Нагуєвичах, церква1799 року в селі Залокоть, де правили родичі Франка, і багато інших. Решта оббита вагонкою і золотою бляхою,старі розписи знищені, ікони прибрані. Фонтани, гіпсові мадонни з Польщі, мармурова плитка. Їм передували жовта фарба і інкрустації дзеркальцями. Аби очі разило. Прекрасна церква XV ст. у Судовій Вишні вся вкрита золотом і виглядає як у фільмі жахів. На золоту бляху і мармурові сходи гроші знаходяться швидше, ніж на реставраторів: «то не блищит, то не файно». Де ці добрі парафіяни таке бачили? В Італії, Польщі, Іспанії? Звісно,ні. То витвір їх хворої фантазії, лобіювання фірм, які продукують цей кіч.

Побачити нині в Галичині автентичну старовинну церкву – проблема. Я приїжджаю в село і перше, що бачу – золоті бані, вирубані липи і кам’яні огорожі знищені давно. Цвинтарі дуже часто зарослі й брудні, ніхто не доглядає за старими могилами, на них просто скидають вицвілі пластикові квіти й лампадки. Щоб прогнати від себе демонів, я згадую неймовірно красиву дерев’яну церкву в Комарно, де навіть електрики не проводять, правлять лише по неділях. Чи церкву на цвинтарі в Кам’янці-Бузькій, трохи в гіршому стані, але все одно прекрасну й затишну. Чи церкву в Старій Солі, коло якої так приємно посидіти. Церкву у Соколівці, яка прихистила у собі реліквії зруйнованого костелу.

Уявіть собі, що було б, якби церква Юра й церква Воздвиження в Дрогобичі потрапили до рук такого, як отець зі Славського. Я рада, що іконостас з мого Урожа совіти відвезли до Львова і зараз зберігається у Національному музеї, і ніколи не повернеться до спаплюженої церкви, яку будували мої прадіди. Що образ Архістратига Михаїла XV ст.. з села Сторона теж там і репродукції з нього у всіх альбомах українського сакрального живопису. Він не повернеться до славної маленької церковці на краю села, яку оббили вагонкою і помалювали в дикий синій колір.

Про яку релігійність галичан можна казати, якщо вони покинули намолені святині своїх предків і відкуповуються від гріха пожертвами на золоту бляху й готові йти з вилами на кожного, хто звинуватить їх у фарисействі. Істинний їх бог – гроші. Життєва програма – доробитися і померти у 50 років від виснаження.

В основі бойківських церков була архітектура бойківського житла. Тепер сучасні бойки будують церкви на московський штиб, а прикрашають як свої будинки, в яких насправді живуть у літніх кухнях або в підвалі, бо вся ця краса напоказ.Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...