Новини » Політика 20 травня, 2019, 23:12
Перехід до парламентської республіки нині не на часі, – Солонтай
ZIK
ZIK

Уже не перший рік тривають дискусії щодо доцільності переформатування України в парламентську республіку. Одні фахівці вважають такий сценарій нереалістичним, мовляв, державі потрібен не символічний лідер, а очільник, який би справді брав на себе відповідальність за важкі рішення. Інші вважають, що українцям слід відходити від сприйняття президента, як «батька нації».

Про це йдеться у сюжеті проекту «Перші про головне» в ефірі телеканалу ZIK.

Політексперт Олександр Антонюк переконаний: сумнівно, що сценарій, коли Україна жила б взагалі без президента – незалежно від прізвища – взагалі є реалістичним. Державі потрібен лідер, а надто – за умов війни.

«Давайте згадаємо воєнний стан. Там принаймні була людина, відповідальна за це рішення – Президент України. Ця людина уособлювала якусь логіку. За парламентської республіки я сумніваюсь, що такі моменти були б взагалі можливими», – вважає Антонюк.

Натомість кандидат юридичних наук Геннадій Дубов – іншої думки. Він переконаний: парламентська республіка близька українцям ментально.

«Останні 5 років ми мали по факту парламентсько-президентську форму правління. Однак президент все одно сприймався, як якийсь батько нації, найвища посадова особа. У нього, порівняно з парламентом, повноважень було не так багато. Однак, це сприйняття є внутрішнім. На мою думку, слід збити цей стереотип начальника», – каже Дубов.

Водночас експерт із конституційного права Олександр Москалюк наголошує: узурпація влади можлива і за парламентської форми правління.

«Багато залежить від ментальності. Форма правління, яка в Україні, ще існує і у Франції, і в Росії. Але є певні ментальні особливості. Тому у Франції вона асоціюється з демократією, в Росії – з авторитаризмом. В Україні маємо щось таке посереднє», – переконаний Москалюк.

Натомість експерт із політики Олександр Солонтай каже: перехід до парламентської республіки нині не на часі. Зараз необхідно реформувати посаду президента.

«Найбільша біда в тому, що ми взагалі не розуміємо посади президента через те, що в нього залишилися такі неприродні речі, які не існують більше у жодного президента в іншій цивілізованій країні. Поки їх не заберемо, не зрозуміємо, що означає бути Президентом України», – зазначив Солонтай.

Наразі парламентськими республіками є понад 60 країн світу. Уже не перший рік фахівці обговорюють, чи варто Україні до них приєднуватися. Втім на законодавчий рівень дискусії й досі не вийшли.

Як повідомлялось, член Венеціанської комісії від України в 2009-2013 рр. Марина Ставнійчук наголошувала: зараз Україні потрібна форма правління, яка б дозволила мати взаємодію та єдність влади. Такою є парламентська форма правління.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-20 18:07 :12