live

«Кримський факел»: 40 років тому Мамут підпалив себе, щоб привернути увагу до геноциду кримськотатарського народу

ZIK
загрузка...
загрузка...

Ніч з 17-го на 18-те травня 1944 року назавжди змінила долі сотень тисяч кримських татар. Після указу Сталіна про насильницьку депортацію, впродовж трьох днів їх, усіх без винятку, завантажили в вагони для худоби і вислали за тисячі кілометрів від батьківщини. Важкої дороги не витримало 4% народу, ще 40% померло в перші роки заслання. Виїзд за території спецпоселень вважався кримінальним злочином. Кримці змогли повернутись додому без остраху лише в листопаді 1989-го.

Журналісти проекту «Історична правда з Вахтангов Кіпіані» на телеканалі ZIK зібрали найрезонансніші факти про боротьбу киримли за повернення на історичну батьківщину.

11 травня 1944 року радянська влада звинувачує увесь кримськотатарський народ у співпраці з нацистами і оголошує зрадниками батьківщини. З 18 по 21 травня усіх – і дітей, старих, вагітних, важкохворих – без попередження та часу на збори висилають з історичної батьківщини.

За різними даними, з півострова вивезли від 190 до понад 400 тисяч киримли. Депортацію провели за три дні – 70 ешалонами по 50 товарних вагонів, набитих вщент. Люди підіймали над собою дітей, щоб ті могли дихати.

Депортованим давали їсти лише солону рибу і ні краплі води. За підсумками істориків, дороги не витримали 8 тисяч осіб. Це становило 4% від загальної чисельності народу.

У перші роки після заселення загинули ще 40% киримли – не змогли пережити епідемій, голоду, важкого, незнайомого їм клімату Середньої Азії.

На поселеннях кримських татар зустрічали вороже – вони не могли отримати гідної роботи та освіти. Радянська пропаганда змальовувала кримців нелюдами.

Після смерті Сталіна кримчани розпочали рух за свої права, вимагаючи реабілітації. Тисячі родин починали повертатися на півострів. Їм не давали прописки, не брали на роботу, руйнували домівки, силою вивозили за межі Криму.

У 1974-му, щоб привернути увагу світу до кримських татар, політв’язень Мустафа Джемілєв оголосив голодування. Воно тривало 303 дні. Західні радіостанції – «Голос Америки», «Deutsche Welle», «ВВС» – починали випуски з підрахунку, скільки без їжі уже провів активіст.

23 червня 1978-го 47-річний кримський татарин Муса Мамут вчинив самоспалення на порозі власного будинку у селі Донське Сімферопольського району. За повернення до Криму проти нього та його дружини двічі відкривали кримінальну справу.

28 червня Мамут помер від отриманих опіків. До останнього перебував при свідомості. Заявив, що не розкаюється у вчиненому і зробив це на знак протесту проти нехтування правами кримських татар.

Самоспалення Мамута сколихнуло світову громадськість. Його похорон, у якому взяли участь майже півтисячі киримли, перетворився на політичну демонстрацію.

Лише у листопаді 1989-го, після ухвалення Декларації про цілковиту політичну реабілітацію, кримські татари змогли без остраху повернутися на свою історичну батьківщину. Тоді додому перебралися близько 260 тисяч киримли.

Loading...
Loading...
Loading...