У Львові стартували заходи з нагоди 30-ліття Студентського братства

Фото: Студентське братство

Впродовж тижня Студентське братство Львова відзначатиме своє 30-річчя. У всіх закладах вищої освіти, де є осередки братства, відбуватимуться різноманітні лекції, зустрічі, дискусії. Перший день святкування пройшов у суботу, 18 травня – розпочали з академічної частини, де обговорювали витоки Революції на граніті.

Ідею почати святкування саме з академічної частини подав перший голова Студентського братства торгово-економічного інституту (нині ЛТЕУ), меценат заходу Ярослав Рущишин.

«Будь-яку історичну подію чи процес, вагомий для суспільства, треба обов’язково зафіксувати теоретично, осмислити. Тому ми проаналізували, що відбулося і чого ми не доробили, що треба робити далі», – пояснив Рущишин.

Фото: Студентське братство
Фото: Студентське братство

У 1989 році Студентське Братство Львова стало першою незалежною українською студентською організацією. Підпільна мережа діяла ще до офіційної дати заснування. А окремі самвидні студентські видання, виходили ще з 1986 року.

«Мені вдалося зібрати 120 видань з часів 1988-1991 років», – розповів дослідник та журналіст Вахтанг Кіпіані, припускаючи, що загалом їх було близько 1 300 видань.

Водночас директор Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва, професор НаУКМА Олексій Гарань зазначив: Студентському братству Львова вдалось зробити більше, ніж схожим рухам, бо вже тоді, у 1989 році, воно розуміло ідею незалежності України.

«Я навіть не очікував, що у 1989 році рада УРСР проголосує за українську мову як єдину державну. Я вірив у цю братерську дружбу народів. Я був тоді дурний, перебував під впливом цієї всієї пропаганди попередніх років, вірив у братерську дружбу народів. Я довго не міг прийти до ідеї незалежності України. А Студентське братство Львова навколо цієї ідеї будувалося. Тому йому вдалося більше, ніж іншим студентським рухам», – вважає професор.

Із ним погодився історик та публіцист Ярослав Грицак. Він наголосив на студентській Революції на граніті, як першій з циклу «революцій з малої «р» – мирних, креативних, громадянські, які не призводять до громадянської війни. Головний їхній символ – круглий стіл

«Такі революції мають одну спільну рису – неоднозначний характер», – підкреслив Грицак.

Він наголосив: Студентське братство, по суті, змогло організувати революцію-провісник, яка започаткувала революційний процес, що досі триває.

Також у панельній дискусії взяли участь, зокрема, посол України у Польщі Андрій Дещиця, проректор УКУ Наталія Климовська, творець Студентського братства Маркіян Іващишин, продюсер Олександр Ксенофонтов, перший голова Студентського братства Дем’ян Малярчук та багато інших.

Своє 30-ліття братство святкуватиме цілий тиждень. У неділю заходи продовжилися літургією у Військовому храмі Стрітення Господнього, відвіданням могил уже померлих братчиків та урочистою академією в театрі імені Марії Заньковецької.

Завершиться тиждень святкуванням нинішніх студентів 25 травня, адже рівно 30 років тому у цей день і постало Студентське братство.

 Loading...