Цфат – місто Каббали і блакиті

Фото автора

Третє священне місто євреїв – Цфат. Побачити його можна, зрозуміти – ні. На позір воно типовий зразок гламурного туризму, хоча ходити стрімкими вуличками у пекельну спеку дуже важко.

До послуг туристів сувеніри, мистецькі галереї і ресторани. Це місто митців і клезмерів. Всі таємниці – за блакитними стінами з наглухо зачиненими брамами, такими ж блакитними, куди можуть потрапити тільки втаємничені. Та й Цфат – це два міста на двох пагорбах: старе й нове, розділених вузькою долиною, де знаходиться автостанція. Того разу я могла не потрапити у Цфат з Єрусалиму. Хтось на зупинці залишив футляр з гітарою і через кілька хвилин квартал оточили військові. Бо загроза тероризму в Ізраїлі дуже висока. Тому автобус зупинився метрів за двісті від того місця. Але справа не в тому. Був би інший автобус до Цфату. Оскільки їхати туди дві години, рейсові автобуси мають зупинку на рівнині Мегіддо. Уявіть собі чорну рівнину, порослу сухим бур’яном і шалений вітер. Посеред цього всього – сучасна автозаправка. Останній бій між ангелами і Сатаною повинен відбутися там, на цій рівнині, власне, пустелі. Те місце для мене мало таку магічну силу, що я просто стояла десять хвилин, притиснувшись до стіни, щоб не здуло вітром і не могла отямитись. Цфат, про який я мріяла роками, раптом став не обов’язковим, я ні про що інше не могла думати. Мені хотілось просто піти світ за очі по цій чорній сухій землі і щоб у вухах свистів вітер…

Фото автора
Фото автора
Фото автора
Фото автора

Цфат або Сафед начебто заснував Ной після потопу, звісно, де ж його заснувати як не на горі. Внизу ж було мокро. З гори видно священну гору Кармель і Генісаретське озеро. Місто пережило землетруси, чуму і війни. Його видно звідусіль і це про нього казав Ісус: «Місто, яке на горі, не сховати». Тому такі міста будувались завжди як фортеці. Там не знайдеш нині клаптика вільної землі, всюди руїни поверх інших руїн, а поверх них будівлі, нові і старі. Безліч вичовганих сходів, жолоби в хідниках, щоб стікала дощова вода в підземні резервуари. Сюди, після 1492 року, коли вигнали з Іспанії євреїв, прибули вчені містики, які започаткували Каббалу. Не релігію, не філософію, а особливий світогляд, який допомагає людині гармонійно жити серед інших істот. Чимало з нас живе за Каббалою, навіть не здогадуючись про це. Наприклад, ефект метелика, чи явище, яке ми називаємо «вікно Овертона». Десь у глибинах міста сидять, схилившись над текстами, вчені, а нагорі за стрілкою ми йдемо до сироварні, щоб скуштувати козячого сиру різних ґатунків, боязко озираємось на поважних рабинів, які вийшли з Кам’янець-подільської синагоги, і знаходимо зруйновану Львівську синагогу з рештками мікви.

Фото автора
Фото автора

Тепер я думаю, що було не зовсім тактовно зайти з дочкою в Музей ляльок, який створила емігрантка з Росії, після того, як її двадцятирічну дочку вбили під час проходження служби в армії. Ця жінка ніяк не могла змиритися зі своєю втратою і в неї був такий важкий погляд, хоча майстриня з неї чудова.

В мене аж зайшлося серце, коли на тлі блакиті, над прірвою, на дні якої був старовинний цвинтар, я побачила тонке гранатове дерево з розчахнутими спілими плодами, що падали в безодню, окроплюючи суху землю червоним соком.

Фото автора
Фото автора

Темрява на Близькому Сході падає раптово, як завіса в храмі. Вечір того жовтневого дня мав обрамлення. На одній із зупинок сіла купка парубків, і коли автобус рушив, я побачила футляр з гітарою, прислонений до лави…А на рівнині Мегіддо знову зі свистом гасав вітер.

Фото автора
Фото автора

Галина Пагутяк,
для IA ZIKРедакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...