Нацслужба здоров’я: зміна влади не зможе вплинути на медреформу

ZIK

На Полтавщині уже стартував пілотний проект вторинної медичної допомоги, який вводить нову модель фінансування стаціонарів. Так, лікарні отримуватимуть 60% коштів за ліжко-місця, а на решту 40% медзаклад виставляє рахунок Національній службі здоров’я.

Про це йдеться у сюжеті підсумкового інформаційно-аналітичного тижневика «Деталі» в ефірі телеканалу ZIK.

Реформа йде вперед

Кременчуцька Придніпровська лікарня перестала бути відомчою з 2016-го, зараз це один із медзакладів Полтавщини, де проходить пілотний проект вторинної медицини. Згідно з ним, 40% витрат на лікування пацієнтів оплачує Національна служба здоров’я України. Головний лікар закладу Віктор Скачко переконаний: реформа рухається вперед.

«Це єдиний нормальний і адекватний шлях розвитку медицини», – впевнений Скачко.

У відділеннях кожен сестринський пост обладнаний відеонаглядом за пацієнтами, а кожна палата має спеціальний зв’язок із медсестрою. Традиційної їдальні в закладі немає вже 6 років – їжу для хворих замовляють у ресторані. Це не лише спростило роботу, а й заощадило кошти. Оновлюють у лікарні й обладнання. Тепер кожен пацієнт перебуває у палаті в середньому 5 днів, а не 11-12, як було раніше.

«Можна зробити лікування старим класичним методом – людина після цього довго відходить після операції. Натомість ендоскопічний метод – зробили прокол, зробили ту же операцію – день-два і людина може йти додому», – каже пан Скачко.

Сучасне обладнання встановили і в лабораторіях. Це дозволяє отримувати результати аналізів не наступного дня, а за кілька годин.

На складні операції коштів замало

Пацієнт клініки пан Володимир розповідає: його уже прооперували, однак попереду ще кілька хірургічних втручань. Чоловік каже: за ліки доводиться платити самому.

«Купуємо медикаменти і все на світі», – зізнається хворий.

Однак за саму операцію та перебування у сучасній палаті з нього нічого не візьмуть. Адже, згідно із пілотним проектом, за шпиталізацію пацієнта сплатить Національна служба здоров’я. За новою системою, лікарня отримуватиме 60% відсотків коштів «по-старому» – за ліжко-місця. На решту 40% медзаклад виставляє рахунок службі здоров’я після лікування пацієнта і та уже покриває витрати.

Перед запровадженням пілоту Служба здоров’я проаналізувала 500 випадків шпиталізації пацієнтів на Полтавщині і розрахувала середню вартість лікування у стаціонарі та операцій.

«Для страхових компаній вартість операції на апендикс – 2 700, це ми ще відкладаємо 20% на розвиток закладу», – каже Віктор Скачко.

Без цих 20% операція коштує 2 200 гривень. За неї із бюджету сплачуватиме Служба здоров’я. Щоправда, зауважує головний лікар, на складніші операції грошей може не вистачити.

«Якщо робити гістероскопію, там одне одноразове лезо коштує 30 євро. Там, де сучасні технології, там і європейські витратні матеріали. Вони дорогі», – зазначає Віктор Скачко.

Що буде за нової влади?

У Національній службі здоров’я запевняють: щоб медичні заклади не дописували у звіти уявних пацієнтів із уявними діагнозами заради отримання коштів із бюджету, перевіряють кожен випадок. Через 3-5 років обіцяють систему, де пацієнт, потрапивши в стаціонар, нічого не платитиме. Мовляв, медичній реформі не завадить ані новий міністр, ані новий президент.

«Я не уявляю, як новий уряд і парламент це зупиняють – відмінять закон? Всі скажуть: «гаразд, вернемося назад на 25 років? Є закон про державні фінансові гарантії, який передбачає реалізацію цього поетапно», – зазначає голова Служби Олег Петренко.

Однак представник уряду у парламенті Вадим Денисенко не настільки категоричний. Хоча переконує: позитивних надбань реформи ніхто не руйнуватиме.

«Можна внести зміни до низки статей, постанов Кабміну, інші зміни. Але я сподіваюся, що перший етап реформи показав: зарплата лікаря виросла в середньому в півтора-два рази. Ми розуміємо, що з’являються реальні позитивні зрушення», –підкреслив Денисенко.

Водночас радники новообраного президента заявляють: наразі ще вивчають усі плюси та мінуси медреформи.

Як повідомлялось, раніше у МОЗ зазначили, що заяви Володимира Зеленського щодо медичної реформи демонструють його необізнаність у цьому питанні.

Ірина Коваленко, «Деталі»

 Loading...