Новини » Світ 18 травня, 2019, 4:10
Вчені довели позаземне походження амулета Тутанхамона

Команда планетологов з Університету Кертіна (Австралія) на чолі з Аароном Кавозі розгадала загадку 100-річної давності, встановивши, що знамените пустельне староєгипетське жовте скло з’явилося в результаті удару метеорита об землю.

Дослідження опубліковане в журналі Geology, повідомляє Phys.org.

Йдеться про майже чистий кремнезем, так зване лівійське скло. Зокрема, з цього матеріалу був виготовлений ритуальний скарабей – амулет, який на грудях носив фараон Тутанхамон.

Зразки цього матеріалу були знайдені в єгипетській пустелі понад сто років тому. Відтоді вчені намагаються розгадати таємницю походження скла.

Фахівці вивчили найдрібніші частинки циркону у зразках пустельного скла, які утворилися 29 мільйонів років тому на території Західного Єгипту. Воно зустрічається на площі більше кількох тисяч квадратних кілометрів.

За словами фахівців, зерна циркону зберегли сліди мінералу рейдіту, який утворюється в умовах високого тиску, наприклад, при ударі метеорита.

«Це тема постійних дискусій про те, утворилося чи скло під час удару метеорита або під час повітряного вибуху, який відбувається, коли астероїди вибухають і відкладають енергію в атмосфері Землі. Але тільки удари метеорита створюють ударні хвилі, які утворюють мінерали високого тиску, тому виявлення свідчень колишнього рейдіту підтверджує, що воно було створено в результаті удару метеорита», – пояснив провідний автор іслледованія доктор Аарон Кавозі.

Відповідно до альтернативної версії, яка отримала популярність в 2013 році, скло могло сформуватися в результаті впливу ударної хвилі від вибуху небесного тіла, яке увійшло в атмосферу Землі. Результати попередніх досліджень показали, що потужність вибуху в такому випадку повинна була складати 100 мегатонн у тротиловому еквіваленті. Однак присутність реідіта спростовує цю точку зору.

Довідка: Тутанхамон (1341-1323 роки до нашої ери) правив за часів епохи Нового Царства. Фараон став всесвітньо відомий завдяки надзвичайно багатою гробниці і історіям про «прокляття», яке наклали на його поховання. Його усипальницю знайшли в 1922 році.

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-24 16:59 :46