live
Новини » Світ Читать эту новость на русском

У разі війни з Іраном США втратять підтримку своїх союзників

Фото: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Адміністрація Трампа застосувала політику «максимального тиску». Європейські лідери натомість надають перевагу політиці «максимального стримання».

Коли Франція та Німеччина виступили проти вторгнення США до Іраку у 2003 році, адміністрація Джорджа Буша назвала їх представниками «старої Європи». Більше десяти років по тому Вашингтон та його основні партнери знову розходяться у поглядах, і цього разу щодо того, як боротися з Іраном, зазначає видання The Atlantic.

Ці розбіжності набрали обертів на цьому тижні, коли Міністерство оборони Британії опублікувало заяву на підтримку коментарів британського військового офіцера, який заперечує твердження США про посилення іранської загрози на Близькому Сході. Зауваження, зроблені у вівторок генерал-майором британської армії Крісом Гікою у Пентагоні, були відхилені центральним командуванням США.

Такі публічні суперечки, особливо між такими союзниками, як Лондон та Вашингтон, явище рідкісне. Проте, питання Ірану змусило Сполучені Штати та їхні європейські союзники розійтися у поглядах. Адміністрація Трампа та її союзники у Франції, Німеччині та Великобританії зійшлися у гострих суперечках щодо Ірану відтоді, як президент Дональд Трамп минулого року прийняв рішення про виведення США з Іранської ядерної угоди та відновлення санкцій проти Тегерана. Європейські підписанти не лише засудили цей крок, але й активно намагалися обійти його.

Рік по тому європейці намагаються зберегти угоду та вважають претензії США щодо нових загроз з боку Ірану зусиллями, спрямованими на підрив цієї угоди. Чим більше США посилюють тиск на Іран, тим, як вони вважають, зростає ймовірність ескалації конфлікту з Тегераном.

Спочатку Вашингтон направив авіаносне ударне угруповання та тактичну групу бомбардувальників в регіон Центрального командування ВС США з метою уникнення загроз з боку Ірану. Загалом, у такому кроці нема нічого дивного, проте, він був представлений радником з національної безпеки Джоном Болтоном, як демонстрація того, що США готові дати «безкомпромісну відповідь» на будь-яке посягання на їхні інтереси або на інтереси їхніх союзників у близькосхідному регіоні.

Потім у понеділок видання New York Times повідомило про те, що адміністрація Трампа розробила плани війни проти Тегерану. Хоча Трамп спростував цю інформацію, він не заперечив ймовірності війни з Іраном.

У відповідь на кампанію «максимального тиску» Сполучених Штатів, європейські лідери закликали до «максимального стримування». Федеріка Могеріні, головний дипломат Європейського Союзу, повідомила на цьому тижні, що блок закликав державного секретаря США Майка Помпео уникнути військової ескалації. Джеремі Хант, британський міністр закордонних справ, попередив, що провал цього може призвести до ризику виникнення непередбачуваного конфлікту.

Незважаючи на те, що Сполучені Штати не вжили жодних додаткових кроків (Помпео, по суті, сказав, що США не хочуть війни з Іраном), їх європейські союзники дали зрозуміти, що вони виступатимуть проти будь-якого військового конфлікту. Уряд Іспанії оголосив у вівторок, що більше не братиме участь в операції військово-морських сил США у Перській затоці. (Іспанія була непохитним союзником американського вторгнення до Іраку). На наступний день Німеччина заявила, що збереже кількість своїх посольських та консульських працівників в Іраку після того, як Державний департамент оголосив про виведення частину дипломатів з посольства США у Багдаді, посилаючись на загрози, що існують з боку іранських сил. Нідерланди прослідували прикладу Німеччини.

Те, що Британія, яка, на відміну від Франції та Німеччини, приєдналася до «коаліції доброї волі» у 2003 році, була однією з перших країн, що висловила свою опозицію щодо подальшої ескалації ситуації з Іраном, свідчить про те, що Трамп, у разі зростання напруги, може зіткнутися з проблемою об’єднання американських союзників на Заході. Крім того, навіть, якщо європейські лідери змінять свою думку, малоймовірно, що їхні громадяни зробить те ж саме: переважна більшість європейців виступили проти вторгнення США до Іраку. Майже напевне вони дотримуватимуться такої ж думки у випадку Ірану.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIKLoading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...