Новини » Світ 17 травня, 2019, 10:16
Новий різновид Холодної війни
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine
Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

Видання Economist роздумує над тим, як можна розв’язати проблему зростаючого суперництва між США та Китаєм.

Торговельна боротьба – лише частина проблеми. Сполучені Штати та Китай оскаржують кожну галузь економіки – від напівпровідників та підводних човнів до блокбастерів та місячних досліджень. Дві супердержави завжди прагнуть перемогти. Проте, сьогодні перемога означає поразку іншої сторони. Це новий вид Холодної війни, у якому може не бути переможців. Саме над цим питанням роздумує видання Economist.

Як відомо, відносини наддержав зіпсувалися. Америка скаржиться на те, що Китай прагне досягнути вершини, викрадаючи технологію, і що посягнувши на Південно-Китайське море та знущаючись з таких демократій як Канада та Швеція, він становить загрозу глобальному миру. Китай потрапив у пастку власного бажання відновити своє домінування у Азії та страху, що втомлена, обурена Америка перешкодить його зростанню, зазначає видання Economist.

Катастрофа не за горами. Під кайзером Німеччина втягнула світ у війну; Америка та Радянський Союз фліртували з ядерним Армагедоном. Навіть якщо Китай та Америка перестануть конфліктувати, світ зазнає великих втрат. Обидві сторони повинні почуватися більш безпечними, а також навчитися співіснувати у світі з низькою довірою. Проте, цього не так легко досягти.

Америка має велику спокусу заблокувати Китай, як вона колись заблокувала Радянський Союз. Проте, політики прагнуть уникнути ризиків, які пов’язані з цим. Можна створити глобальні мережі поставок в обхід Китаю, проте, це потребує великих витрат. У номінальному вираженні радянсько-американська торгівля наприкінці 1980-х років становила $2 млрд на рік; торгівля між Америкою та Китаєм зараз становить $2 млрд на день. З найважливішими технологіями, такими як створення мікросхем та 5G, важко визначити, де закінчується торгівля та починається національна безпека. Економіки союзників Америки у Азії та Європі залежать від торгівлі з Китаєм. Лише справжня загроза може переконати їх розірвати зв’язки з ним.

Так само нерозумно було б Америці розслаблятися. Жоден з законів не каже про те, що квантові обчислення, штучний інтелект та інші технології повинні бути розбиті вченими, які мають право голосу. Навіть якщо диктатури і мають тенденцію бути більш крихкими, ніж демократії, президент Сі Цзіньпін міцно тримає контроль над Комуністичною партією у своїх руках та почав проектування китайської влади в усьому світі. Частково, переконання у тому, що Америка повинна дати Китаю відсіч, об’єднує республіканців та демократів. Проте, питання полягає у тому, як це грамотно зробити?

Для початку США потрібно припинити підривати свої власні сильні сторони та почати зміцнювати їх. Враховуючи те, що мігранти є життєво важливими для інновацій, перешкоди адміністрації Трампа для легальної імміграції є нераціональними. Так само спроби скоротити фінансування науки.

Іншою сильною стороною США є альянси, інституції та норми, які вони створили після Другої світової війни. Команда Трампа знищує норми та інституції, нападає на Європейський Союз та Японію щодо торгівлі, а не співпрацює з ними, щоб чинити тиск на Китай. Замість того, щоб ставити під сумнів правопорядок всередині країни та торгуватися за екстрадицію виконавчого директора Huawei, Трамп повинен звертати увагу міжнародної спільноти на диктатуру, яку Китай встановив над уйгурською меншиною у західній провінції Сіньцзян.

Америка також повинна зосередити увагу на обороні. Це включає у себе більш жорсткий контроль як за озброєнням Китаю, так і за космосом та кіберпростіром. Це також означає встановлення балансу між захистом інтелектуальної власності та підтримкою потоку ідей, людей, капіталу та товарів. Коли університети та диваки з Силіконової долини жартують над обмеженнями національної безпеки, вони є наївними або нещирими. Коли звучать заклики до блокування китайських громадян та інвестицій, вони забувають про те, що американські інновації залежать від глобальної мережі.

Америка та її союзники мають можливість оцінити те, хто що купує. Однак Захід дуже мало знає про китайських інвесторів та партнерів та їх зв’язки з державою. Більш глибокі думки про те, які галузі вважаються чутливими, повинні придушувати імпульс запровадження повної заборони.

Мати справу з Китаєм також означає пошук шляхів для створення довіри. Дії, які Америка вважає захисними, можуть видатися китайцям агресією, яку слід стримувати. Якщо Китай вирішить, що він повинен дати відсіч, військово-морське зіткнення у Південно-Китайському морі неминуче.

Також більш сильна оборона передбачає співпрацю, а проектів для співпраці двох країн аж ніяк не бракує.

Проте, видання Economist зауважує, що ці питання вимагають державної влади та бачення. Саме зараз їх і не вистачає. Пан Трамп насміхається над «глобальним благом», а його електорат втомився від того, що Америка виступає як світовий поліцейський. Водночас Китай має президента, який хоче використати мрію про національну велич, як спосіб виправдати повний контроль Комуністичної партії. Він стоїть на вершині системи, яка сприймає співпрацю, налагоджену колишнім американським президентом Бараком Обамою, як предмет експлуатації. Майбутні лідери можуть бути більш відкритими до співпраці, проте гарантії немає.

Через три десятиліття після розпаду Радянського Союзу, наддержави знову змагаються між собою. Китай для США є потужним суперником, який прагне домінувати. Ділові зв’язки та прибутки, які колись використовувалися для зміцнення відносин, стали ще однією проблемою, з якою потрібно боротися. Китаю та США потрібно створити правила, які допоможуть їм керувати епохою змагання наддержав. Наразі вони розглядають правила як щось, що можна зламати.

Підготувала Оксана Вергелес, для ІА ZIK

P.S. Офіційну позицію компанії Huawei щодо тимчасового конфлікту із урядом США можна прочитати тут.

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-17 02:20 :03