Новини » Економіка

Газпром і його партнери у Німеччині затягують переговори, щоб будувати «Північний потік-2», – Вітренко

Росія намагається затягувати тристоронні переговори між ЄС, «Нафтогазом Україна» та «Газпромом», задля того, щоб продовжувати безперешкодне будівництво «Північного Потоку-2».

Про це повідомив директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко у своєму Facebook, передає УНН.

«Заміністра енергетики РФ Яновський раптово заявив, що, виявляється, пропозиція Віце-президента Єврокомісії Шевчовича щодо нового транзитного контракту з 2020 року, з якою ми погоджуємося, і яку помилково називають пропозицією української сторони, не відповідає європейським правилам. Мовляв потрібні аукціони на розподіл потужності, а не вимагати зафіксувати об’єми та період. Яновський навчає Шевчовича європейським правилам! Ну-ну», – написав на своїй сторінці Вітренко.

Він розповів, що за європейськими правилами, для продовження транзиту газу з РФ через Україну потрібно укласти два типи угод:

«Перша угода – це угода «про з’єднання» (interconnection agreement) між Газпромом як оператором газотранспортної системи РФ та оператором газотранспортної ситсеми України (зараз – Укртрансгаз). В цій угоді оператори повинні зокрема визначити механізми взаємодії щодо доступних потужностей для бронювання користувачами системи. Нагадаю, Шевчович запропонував визначити такі потужності на рівні 90 млрд куб м газу на рік. Ніякі аукціони для цього непотрібні, оскільки є тільки два оператори, які між собою мають домовитися», – повідомив директор з розвитку бізнесу НАК «Нафтогаз Україна».

«В іншій угоді, або точніше сказати, в іншому типу угод, користувачі системи мають забронювати потужності газотранспортної системи у оператора української ГТС. На фіксований об’єм доступних такому користувачу потужностей і на фіксований період («качай або плати»). Таким користувачем української системи може бути Газпром, який забронює потужності для транзиту у Європу. Шевчович запропонував щоб Газпром забронював 60 млрд куб м у середньому впродовж наступних 10 років. А можуть бути і інші компанії, але тільки якщо Газпром припинить зловживати своїм домінуючим положенням і дозволить іншим компаніям (які купують у Газпрому, або самі видобувають у РФ, або імпортують з Середньої Азії) отримувати їхній газ на кордоні Україна-РФ. Цей варіант для нас навіть краще. Ми його добиваємося вже п’ять років. Є бажаючі: європейські покупці газу у Газпрому, незалежні від Газпрому видобувники та імпортери. Але Газпром продовжує це блокувати», – додав він.

«Тому ми звернулися до антимонопольного органу ЄС», – повідомив Вітренко.

«Цих двох типів угод на період з 2020 року наразі немає. Тому ЄС і запропонував проводити тристоронні переговори, що начебто узгодили Меркель та Путін. Відбулися вже два раунди тристоронніх зустрічей на яких начальник Яновського, Новак, і голова Газпрому, Міллер, жодного разу не згадали про аукціони, і натомість заявляли, що вони готові проводити переговори тільки щодо продовження поточного контракту з Газпромом (тобто варіант який виключає проведення будь яких аукціонів)», – додав він.

«З наведеного вище має бути очевидно, особливо у сукупності з іншою абсурдною вимогою, яку повторив і Яновський, щоб Нафтогаз відмовився від перемоги у Стокгольмському арбітражі, це все ще раз підверджує, що «тристоронні переговори»

Газпром і його партнери у Німеччині використовують виключно як «обманний маневр» для безперешкодного будівництва Північного Потоку 2», – резюмував Вітренко.

Нагадаємо, у НАК «Нафтогаз України» відпрацювали сценарій на випадок припинення транзиту російського газу через територію України з початку 2020 року.

Як повідомлялося, американські суди почали задовольняти позови НАК «Нафтогаз України» щодо отримання інформації для стягнення боргу з «Газпрому», зокрема, суд у Нью-Йорку дозволив «Нафтогазу» отримати дані про європейські активи російської газової монополії, а рішенням Стокгольмському арбітражу, «Нафтогаз» домігся компенсації в сумі 4,63 млрд доларів за недопоставку узгоджених обсягів газу для транзиту.

За результатами арбітражних проваджень у Стокгольмі «Газпром» повинен сплатити 2,56 млрд доларів на користь «Нафтогазу».

 Loading...