Новини » Суспільство 17 травня, 2019, 15:34
52 тисячі гектарів землі Міноборони захопили невідомі особи, – експерт «StataeWatch»
ZIK
ZIK

Вже декілька років у Міністерстві оборони триває інвентаризація землі. За роки незалежності чимало територій просто «роздерибанили» різні господарства або ж самі чиновники віддали в оренду чи під забудову, порушивши закон.

Про це йдеться в програмі військових розслідувань «Стежками війни» на телеканалі ZIK.

В середньому 1 га захопленої землі коштує 1 млн. грн.

«Державна аудиторська служба проводила ревізію земель Міноборони протягом 2016-2018 років. З’ясувалося, що 52 тисячі гектарів були самозахоплені невідомими фізичними та юридичними особами», – наголошує голова Експертної організації «StataeWatch» Гліб Каневський.

Станом на 2014 рік на обліку Міноборони перебувало 2 235 земельних ділянок загальною площею 533,8 тисяч гектарів. Проте, вже 1 січня 2019-го в Міноборони було 3 311 земельних ділянок загальною площею 518, 601 тис. га. З них – 39, 730 гектарів на території АР Крим. І ще 0,78 тис. га на тимчасово окупованих територіях Донбасу. Понад 12 тисяч га є під відчуженими фондами. Більш, ніж 465 тисяч гектарів Міноборони намагалися перереєструвати.

За словами експерта, в середньому, один гектар такої захопленої землі коштує один мільйон гривень.

«Коли в Полтаві рейдери захопили 700 га, це означало, що Міноборони втратило 700 млн. грн.. В Хмельницькому земля ще дорожча. Коли там захоплюють землю, міністерство має збитки на понад 0,5 мільярдів!», – каже голова Експертної організації «StataeWatch» Гліб Каневський.

Чому Міноборони ніколи не поверне собі землі?

Міністерство оборони ці землі намагалося повернути через суд. От тільки такі справи тривають роками і рейдери теж не сидять,склавши руки.

«Багато земельних ділянок вже забудовані: там йде виробництво чи стоять житлові квартали. Навіть, якщо міністерство виграє, фізично, цю землю ніколи не отримає», – переконаний Гліб Каневський.

Непорозуміння із землею, переконаний експерт, виникають через відсутність певної стратегії у міністерстві, а ще через проблеми із кадастровими планами.

«Вони не розуміють, скільки землі потрібно для аеропортів чи для навчань. Тому простіше віддати її рейдерам, фермерам і брати у них неофіційні платежі, хабарі», – каже Гліб Каневський.

Ще до російсько-української війни Міноборони заключало договори переважно із сільськогосподарськими підприємствами, адже Законом «Про господарську діяльність у ЗСУ» це не заборонено. Сьогодні в такий спосіб використовують 43,42 тисяч гектарів землі. Усі договори не суперечать вимогам чинного законодавства.

«Особливість договорів у тому, що вони не відповідають ринковій вартості, а тому у бюджет надходять копійки», – коментує Гліб Каневський.

Які корупційні схеми діють на Криворізькому летовищі?

Організація NAKO не перший рік досліджує корупцію в оборонній сфері. Про ситуацію із засіяним летовищем в Кривому Розі теж знають.

«Маємо дуже багато серйозних питань, які не тільки натякають на корупційні ризики всередині Міністерства оборони, але вказують на систематичні корупційні схеми, які пов’язують і інші міністерства, організації, інституції, військові містечка», – каже керівник контенту організації NAKO Лада Рослицька.

Існують різні схеми реалізації корумпованих рішень. NAKO навіть розробили свою класифікацію, каже Лада Рослицька. І природовідновлювальні роботи по аеродрому у Кривому Розі теж підпадають.

«Можливо, тут працює більш, ніж одна схема. Та можна сказати напевно, що в Кривому Розі працює невелика група осіб, які ухвалюють рішення в оборонному секторі, залучені до закупівель і будівництва, пов’язаних із нерухомістю компаній, в яких вони насправді є власниками», – оцінює фірму «Миротворець» Лада Рослицька.

Розпорядження першого заступника начальника Генерального штабу від 9 вересня 2016 року за підписом Анатолія Сиротенк дає право «Миротворцю» проводити природовідновлювальні роботи одразу на території трьох військових частин. А 2215 (Бориспіль), А1361 (Харків) та А3384, яка знаходиться у Полтаві, а не у Кривому Розі. Хоча в документі зазначено місто Кривий Ріг. Про це йдеться навіть у повідомленні про кримінальне правопорушення.

Повітряні сили взялися відновлювати свої потужності в Кривому Розі

Поки розслідують обставини з «Миротворцем», Повітряні сили взялися відновлювати свої потужності. Минулого року на військовому аеродромі «Довгінцеве» відновили злітну смугу. І вперше за 18 років там приземлився літак.

Наступного року командування анонсувало і відновлення військової комендатури. От тільки «Довгінцеве» – маленька цяточка на карті земель Міноборони.

Нагадаємо, раніше «Стежками війни» розповіли про те, як у ветеранів російсько-української війни вимагають хабарі за оформлення інвалідності.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-24 17:03 :05