Справжнє мистецтво Софії Бурак: «Погляд у вікно вчорашнього літа»
Тетяна Козирєва
Журналіст, у сфері особливих зацікавлень якої – медицина
Фото автора
Фото автора

В експозиції, що її розгорнули у львівському Музеї етнографії та художнього промислу, – 28 робіт, котрі демонструють надзвичайно широкий діапазон творчості цієї знакової мисткині.

«Ткацтво, розпис, комп’ютерна графіка, різноманітні інноваційні техніки та несподівані матеріали – усе це Софія», – зазначила на відкритті виставки завідувач кафедри художнього текстилю Львівської академії мистецтв, кандидат мистецтвознавства Таміла Печенюк. І додала, що найголовніша риса, притаманна Софії Бурак, – це бажання творити та ділитися теплом свого серця з людьми, які поруч, або далеко, але все одно поруч, «бо нема відстаней для спраглих краси, яку дарує справжнє мистецтво».

Софія Бурак
Софія Бурак

Також професор Печенюк представила каталог «Софія Бурак. Ткацтво, розпис, друк, клеєння. Авторська техніка, живопис», видання якого планувалося ще за життя Софії: «Так сталося, що авторка цього каталогу – Софійка – не встигла завершити і побачити своє дітище. У свою чергу, видання каталогу відклалося на два роки, адже потребувало вирішення певної кількості питань щодо каталогізації робіт, доповнення візуальним матеріалом та його структуризації, які без авторки не вирішувалися швидко. Змінилася й концепція дизайну, адже каталог нині набуває іншого значення – неймовірно загострилася емоційна інтонація, болю, за втратою світлої людини та талановитої мисткині, творча потуга якої була невичерпною… Бог дарував Софії багато талантів, але найголовніший із них – бути людиною. Її велике, сповнене любові до людей серце притягувало всіх, хто в той чи інший спосіб контактував із нею».

Майстриня художнього текстилю, графік і педагог, Софія Бурак народилася 17 грудня 1961 року у Львові.

1984 року закінчила Львівську академію мистецтв (відділ художнього текстилю). Працювала художником на ювелірному заводі, згодом – художником-проектантом і викладачем рисунку у Лісотехнічному університеті, художником-редактором видавництва «Свічадо».

З 1995-го – член Національної Спілки художників України.

Упродовж 10 років викладала на кафедрі художнього текстилю Львівської академії мистецтв.

Учасниця та призер численних виставок і міжнародних симпозіумів.

Твори мисткині зберігаються в музеях, галереях та приватних колекціях України, Польщі, США, Канади, Німеччини та Голландії.

Особливі зацікавлення – художній текстиль (класичний гобелен, ситодрук по льону, клейова техніка, ручний папір), а ще – книжкова графіка та живопис.

Фото автора
Фото автора

Була провідним фахівцем ЛНАМ з дисципліни «комп’ютерне проектування». Розробила авторські програми для студентів І–V курсів. Маючи багаторічний досвід роботи з графічними програмами, пробувала впроваджувати унікальні завдання, які поєднували специфіку текстильних технік та можливостей комп’ютерного проектування. Автор та організатор кількох методичних виставок, зокрема – «Комп’ютер і текстиль», «Вчитель і учень», які демонструють синтез традиційних можливостей текстилю та технологічних новацій відтворення мистецької ідеї у сучасному творі.

Померла 2016 року від важкої і невиліковної хвороби. «... На небі будуть ткатися твої гобелени з любові і ніжності...», – писали тоді у соціальних мережах друзі Софії Ярославівни.

Фото автора
Фото автора

На відкритті виставки «Погляд у вікно вчорашнього літа» ішлося про те, що у творчості Софії Бурак простежується «тяжіння до сакральних, етнографічних, лірико-філософських тем та образів і своєрідне їх прочитання».

Щодо гобеленів мисткині, то присутні говорили про те, що цим творам притаманні «добірна графічна композиція та тонка колористична інтерпретація». 

Фото автора
Фото автора

Тема окремої розмови – живопис Софії Бурак, бо це світ закодованих вражень, емоцій, рефлексій, кольорова експресія яких посилена виразним и пластичними властивостями рельєфної поверхні твору. «Це не просто ґрунтоване полотно і фарби, що є носіями певних емоційних станів за допомогою кінетики живописного мазка, – зазначила, зокрема, Таміла Печенюк. – Для неї, як для текстильниці, поверхня твору, її фактурні якості не менш важливі, ніж саме письмо, бо тактильність має свій інтонаційний спектр, який долучається до загального контексту твору».

Ішлося на відкритті виставки й про монументальність, високу образність та вміння мисткині бачити простір і наповнювати цей простір – «красивим, вишуканим, доречним і національним, українським».

Фото автора
Фото автора

Говорили про Софію і як про вродженого художника з неймовірним відчуттям прекрасного, водночас – з тверезим розрахунком, виваженістю, вмінням вибудувати композицію, власну методу та етапи творчої роботи. «Отакий вислід творчості Софії – в її роботах ні додати, ні забрати. Її роботи ніколи не перестануть захоплювати, бо вони абсолютно самодостатні і дуже гарно презентують саме цю – дуже оригінальну і дуже цікаву мисткиню», – сказала мистецтвознавець Галина Кусько. І принагідно зазначила: «Софія колись бідкалася, що не може зібрати робіт на виставку. Її роботи купували як гарячі пиріжки – вони по всьому світу. І в першу чергу це – гобелени».

А вчителька Софії – мисткиня Леся Крип’якевич особливо наголосила на тому, що Софія Бурак у творчості – справжня аристократка.

Присутні вшанували пам’ять Софії Ярославівни – надзвичайної мисткині з особливим, тонким відчуттям навколишнього світу, «яку не можна не пам’ятати, не можна не любити і яка назавжди увійшла в історію українського мистецтва як дуже і дуже гідний його представник», хвилиною мовчання…

Фото автора
Фото автора

Оглянути доробок світлої пам’яті Софії Бурак, відчути високу образність її творів та вміння мисткині бачити простір і наповнювати його красивим, вишуканим, доречним і національним, українським, встигнуть всі охочі – виставка «Погляд у вікно вчорашнього літа» у Музеї етнографії та художнього промислу (проспект Свободи, 15) чинна до 1 липня.

 

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-05-20 20:49 :56