Новини » Світ 10099 Читать эту новость на русском

Британський науковець розшифрував найзагадковіший текст у світі

Академік з Брістольського університету (Велика Британія) Джерард Чешир стверджує, що розшифрував манускрипт Войнича, який більше 100 років залишався загадкою для криптоаналітиків і лінгвістів.

Свої висновки він опублікував в журналі Romance Studies, передає ТСН.

манускрипт Войнича, 2

Манускрипт Войнича названий так на честь польського антиквара Вільфреда Войнича, який придбав його 1912 року у чоловічого духовного ордена Римсько-католицької церкви Ордена святого Ігнатія. 1961 року букинист Ганс Краус купив рукопис у спадкоємиці Етель Войнич за 24,5 тис. доларів і 1969 року подарував бібліотеці рідкісних книг Бейнеке Єльського університету, де вона і зберігається.

Рукопис намагалися розшифрувати ще в XVII столітті. Одну з перших спроб зробив Георг Бареша – празький алхімік. Найбільше манускриптом зацікавилися в XX столітті. Його аналізували криптоаналитики Першої і Другої світових війн, але нікому не вдалося підібрати «ключ».

Частотний аналіз, виконаний американським фізиком Вільямом Беннеттом 1976 року, виявив, що структура тексту характерна для природних мов. 2009 року дослідники з університету Арізони провели радіовуглецеве датування, яке показало, що документ був створений між 1404 та 1438 роками. Однак зміст документа ніхто так і не зміг зрозуміти. 

Читайте також: У Мексиці знайшли монету з майбутнього

Джерард Чешир запевняє, що розшифрував текст. За його словами, робота тривала два тижні. За цей час він визначив мову і систему письма – науковець виявив, що написаний текст протороманською мовою. 

«Також не буде перебільшенням сказати, що ця робота є однією з найважливіших подій на сьогоднішній день у романській лінгвістиці. Вона написана протороманською мовою – попередницею сучасних романських мов, таких як португальська, французька, іспанська, італійська, румунська, каталанська та галісійська. У період Середньовіччя вона була поширена в межах Середземномор’я, але рідко використовувалася для запису офіційних документів, оскільки латинь залишалася мовою Церкви і королівської влади. Протороманська мова була загублена до сьогоднішнього дня», – заявив Чешир.

Читайте також: Мандрівник у часі показав відео з 2120 року

За словами Чешира, алфавіт протороманского мови – це комбінація незнайомих і знайомих символів. Вона не містить жодних спеціальних знаків пунктуації, хоча деякі букви мають варіанти символів для позначення пунктуації або фонетичних акцентів. Всі букви перебувають в нижньому регістрі. Слова включають в себе дифтонги, трифтонги, квадріфтонгі і навіть квінтіфонгі (складні голосні, що складаються з декількох елементів і утворюють один склад) для абревіатури фонетичних компонентів.

Зараз академік планує зосередитися на рукописи цілком і повністю розшифрувати її.

Читайте також: Врятувати людство: з далекого 3300 року прибув чоловік з нерадісними новинами

Loading...
Loading...
Loading...