Новини » Політика 15 травня, 2019, 11:21
Нова голова Конституційного Суду: хто така Наталія Шаптала
Нова голова Конституційного Суду України Наталія Шаптала (п). Фото: Синиця Олександр/УНІАН
Нова голова Конституційного Суду України Наталія Шаптала (п). Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Нова голова КСУ Наталія Шаптала є маловідомою людиною у медійному полі. Та це не заважає їй входити до переліку найбільш впливових жінок України. Зараз її значення лише зросте. Адже саме вона буде приймати присягу новообраного Президента. Та, виглядає, що суддя Шаптала стала компромісною фігурою, призначеною на короткий перехідний період – у вересні цього року спливає термін її повноважень у Конституційному суді.

Як розгорталися події з обранням нового голови КСУ та хто така Наталія Шаптала, у огляді ІА ZIK.

Вчора, 14 травня, на спеціальному засіданні Конституційного Суду (КС), на якому представники структури розглядали висновок Постійної комісії з питань регламенту та етики, більшість суддів проголосувала за висловлення недовіри чинному голові КСУ Станіславу Шевчуку з формулюванням:

«Комісія дійшла висновку про наявність підстав для звільнення Станіслава Шевчука з посади судді Конституційного Суду у зв’язку з вчиненням ним істотного дисциплінарного проступку, грубим та системним нехтуванням своїми обов’язками, що є несумісним зі статусом судді Конституційного Суду та виявила його невідповідність займаній посаді. Допущені суддею і головою Конституційного Суду Шевчуком порушення Конституції та законів України, а саме видання незаконних розпоряджень, політизації діяльності Конституційного Суду та його голови, ігнорування прав суддів, порушення конституційних гарантій».

Як відомо, голова Конституційного Суду Станіслав Шевчук з початку року потрапив одразу у кілька скандальних історій. Зокрема, саме йому закидають відповідальність за скасування статті про незаконне збагачення. Крім того, одразу кілька суддів звинуватили Шевчука у системних порушеннях законодавства та дисципліни, що призводять до інституційної кризи КС.

Вже колишній глава Конституційного Суду Станіслав Шевчук вважає своє звільнення антиконституційним переворотом і обіцяє боротися. Він зазначив, що «переворот» відбувся поспіхом та з грубими порушеннями Конституції.

«Судді головного конституційного органу держави, які присягали народу України, самі вчинили тяжкий кримінальний злочин, пов’язаний із поваленням конституційного ладу. Переворот відбувся поспіхом, із грубими та кричущими порушеннями Конституції України, Закону України «Про Конституційний Суд», Регламенту Конституційного Суду України», – заявив Шевчук.

Він додав, що його звільнення організував «вигодонабувач» Порошенко, який, нібито, намагається утримати владу через захоплення головних державних інституцій.

Також Шевчук заявив, що за захистом буде звертатись до новообраного Президента.

Народний депутат Віктор Чумак у ефірі ІА ZIK заявив, що Шевчук може піднімати «бучу» щодо свого звільнення лише на підставі недотримання регламенту з боку суддів КСУ.

Інші експерти стверджували, що ця подія не вплине на інавгурацію новообраного президента. Це лише політичні «розбірки» на етапі зміни влади у державі.

У Зеленського, вустами його радника Руслана Рябошапки, фактично визнали зміну голови КСУ, заявивши, що це ніяк не вплинуть на інавгурацію.

Менш оптимістичним у прогнозах щодо впливу зміни голови суду був один з авторів закону про КСУ Юрій Одарченко.

Зокрема, за його словами, якщо Станіслав Шевчук оскаржить рішення про його звільнення в Адміністративному суді, а це може бути дуже вірогідно, тоді питання про можливість легітимізації обраного президента стає сумнівним.

«Якщо не буде легітимного голови Конституційного Суду, бо суд буде розглядати це питання, то затягнеться легітимізація Зеленського. Я не знаю, чи є в цьому якийсь умисел, але теоретично це може бути саме так», – прокоментував Одарченко.

Згодом стало відомо, що новим головою КСУ стала Наталія Шаптала. Фахівці відразу звернули увагу на одну з ключових особливостей її перебування на посаді – 21 вересня спливає термін її повноважень.

Більше про Наталію Шаптала писав рух «Чесно». Зараз цю інформацію у блозі на Українській правді поновив співголова Ради реанімаційного пакету реформ, директор Центру демократії та верховенства права Тарас Шевченко.
 

Освіта:

1987 – Алтайський державний університет.
 

Суддівська карєра:

1996 – 2005 – суддя Ленінського районного суду м. Донецька (з 2001 року обрано на посаду судді безстроково);

2005 – 2010 – суддя Донецького апеляційного адміністративного суду (з 2006 року перший заступник голови суду);

2010 – т.ч. – суддя Конституційного Суду України (призначена на посаду Х позачерговим з’їздом суддів України).
 

Звязки:

Син судді – Шаптала Євген Юрійович – з 2013 року працює суддею Київського апеляційного господарського суду.
 

Офіційні документи щодо судді:

Постанова Верховної Ради України «Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду України присяги судді» від 24.02.2014 року.
 

Причетність до ухвалення сумнівних рішень

Наталія Шаптала була у переліку суддів, що голосували за конституційність внесення змін до Основного Закону, що призвели до збільшення повноважень Віктора Януковича у 1996 році.

Згідно з Постановою Верховної Ради України «Про реагування на факти порушення суддями Конституційного Суду України присяги судді», у зв’язку із ухваленням Рішення Конституційного Суду України від 30.09.2010 року яким було визнано неконституційним Закон України «Про внесення змін до Конституції України» від 08.12.2004 року, внаслідок чого почала діяти Конституція України в редакції 1996 року, що призвело до збільшення повноважень президента Януковича, було запропоновано розглянути питання дострокового припинення повноважень та звільнення з посад суддів Конституційного Суду України у зв’язку з порушенням ними присяги судді, які були призначені з’їздом суддів України, зокрема судді Шапталу Н.К.

Згідно з висновком Європейської Комісії «За демократію через право» (Венеціанська комісія) «Про конституційну ситуацію в Україні» від 20.12.2010 року, вказане рішення Конституційного Суду України ставить під сумнів легітимність діючих державних інституцій, оскільки і президент і парламент були обрані відповідно до конституційних норм, які більше не визнаються дійсними. Президент України, після цього рішення, має набагато більше повноважень, ніж могли передбачити виборці, коли він обирався. Діяльність основних державних органів після рішення Конституційного Суду України почала базуватися на основі правил, змінених судом, а не на правилах, змінених Верховною Радою України як демократичним легітимним органом.

Як повідомляв колишній перший заступник Голови СБУ Віктор Трепак, 3 березня 2015 року ГПУ відкрила кримінальне провадження за фактом винесення суддями Конституційного Суду України вищевказаного рішення, що спричинило тяжкі наслідки та захоплення державної влади колишнім президентом Януковичем у неконституційний спосіб (за статтями 109 та 375 КК). Окрім того, Віктор Трепак також повідомив, що слідчими СБУ 8 квітня 2015 року було зареєстроване інше кримінальне провадження за фактом ймовірного зловживання суддями Конституційного Суду України посадовим становищем під час ухвалення зазначеного рішення (ст. 365 КК).

Однак, на порталі «Укрінформ», з посиланням на керівника департаменту спецрозслідувань Сергія Горбатюка, зазначається про те, що шестеро суддів КСУ за фактом прийняття вказаного рішення фігурують в кримінальному провадженні про узурпацію влади Януковичем як свідки.

Водночас, Секретаріат Конституційного Суду України у відповідь на дану публікацію звернув увагу на думку суддів Конституційного Суду України, яка відрізняється від вищевказаної оцінки фактів, пов’язаних ухваленням цього рішення.
 

Характеристика професійної діяльності

Має науковий ступінь кандидата юридичних наук.
 

Інша інформація:

  1. Декілька років поспіль суддя Шаптала входить до рейтингу «ТОП 100 найбільш впливових жінок України» за версією видавництва «Фокус».
     
  2. За інформацією з веб-сайту «Фокус», під час розгляду Конституційним Судом України питання конституційності Закону про очищення влади (про люстрацію) з’ясувалося, що суддя Шаптала звернулася за отриманням експертного висновку на цей закон до народного депутата Сергія Ківалова, який створив судову вертикаль при Януковичу. До того ж, він сам підпадає під люстрацію, як колишній член Вищої ради юстиції і є одним з ініціаторів звернення до Конституційного Суду України стосовно конституційності зазначеного закону.
     
  3. В журналістському розслідуванні на сайті «Prosud», звертається увага на те, що в 2013 році суддя Шаптала потрапила в об’єктив фотокореспондента газети Комерсант Влада Соколя, який зафіксував на ній дорогий годинник Ulysse Nardin, ціна якого від 7 тис. доларів. Окрім прикрас, у власності судді є квартира площею 97,2 кв.м, яку суддя придбала вже через рік після свого призначення до Конституційного суду. Квартира знаходиться в спільній власності з молодшим сином, Віталієм. На сьогодні вартість подібної квартири в цьому будинку складає приблизно 145 тис. доларів, або 3,8 млн грн.
     

Підготував Богдан Білан,
IA ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-10-20 02:32 :46