Новини » Суспільство

Чи стане Україна гігантською Молдовою: іноземець розповів про свої «візові поневіряння»

Джеймс Брук зі своєю дружиною Пен Сой і сином Георгом летять в Бангкок, Таїланд, для виконання обтяжливих вимог до робочої візи в Україні.

Зайдіть в Україні в новий блискучий Центр паспортного обслуговування, розташований на третьому поверсі старого київського торгового центру 1990-х років, і ви відчуєте, що потрапили в світ майбутнього України: яскраві вогні, цифрова система продажу квитків, 60 стильно одягнених молодих чоловіків і жінок. Завдання всіх їх полягає в тому, щоб видати вам, громадянину України, новий біометричний паспорт, що дозволяє працювати, подорожувати і вчитися в ЄС.

Про це пише Джеймс Брук, повідомляє uainfo.

Але коли ми з дружиною – два іноземця – відвідавши Центр в лютому, підійшли до столу реєстрації, брови клерка нахмурились. Був викликаний керівник. Були перегорнуті книги правил.

Виявилося, що наше свідоцтво про шлюб, видане за кордоном, в Україні більше не діє. Незалежно від того, що цей документ був дійсним для видачі вам посвідки на проживання в 2016 2017 і 2018 роках.

Хоча свідоцтво про шлюб було зареєстровано Міністерством закордонних справ Таїланду, посольством США в Бангкоку, перекладене на українську мову, і кілька разів завірене нотаріально, тепер воно повинно бути підтверджене посольством України в Бангкоці.

У свою чергу, посольство України в Бангкоку постановило, що сертифікаційний друк МЗС Таїланду, якому більше 90 днів, більше не дійсний.

У той час як Володимир Путін пропонує російські паспорти всім українцям, починаючи з тих, хто живе в периферійних районах, контрольованих російськими військами, Україна бродить як сомнабула, наближаючись до демографічної прірви, обплутана бюрократичною тяганиною, яка душить бізнес, забороняє імміграцію і заохочує еміграцію.

З мого офісу в київському районі Золоті Ворота видно два офіси нотаріусів і три школи англійської мови. Нотаріуси представляють практику підробленого законодавства в країні, де судові рішення приймаються на користь тих, хто більше заплатить. Англійські школи пропонують квитки.

Всього за одне покоління з моменту здобуття незалежності в 1991 році населення України скоротилося на 23 відсотки – з 52 мільйонів до 40 мільйонів. Для політичних еліт епохи пост-незалежності це погана оцінка.

Якщо не відстояти завоювання революції, Україна стане великою Молдовою – країною-джерелом робочих-мігрантів, які будують динамічну економіку Східної Європи. У той час як українські бюрократи, як зазвичай, тиснуть на бізнес, Польща пропонує безкоштовний мобільний роумінг для українців, в польських містах продаються автобусні квитки на українській мові, а польські фермери пропонують літні робочі місця на оформлених в гумористичному стилі сторінках в Facebook, закликаючи: «Збирай полуницю в Польщі!». Українці можуть легко заробляти в чотири рази більше в сусідній Польщі, ніж у себе в країні, і вони так і роблять.

Ще більш зловісним в перспективі 2020-х років є те, що бундестаг Німеччини готує закон про лібералізацію праці, покликаний задовольнити зростаючий дефіцит робочої сили, що дозволяє українцям працювати в Німеччині за короткостроковими контрактами.

Тут, в Києві, німецький соціолог Андреас Умланд і його колега з Нюрнберга Андрій Новак зробили надзвичайно розумну пропозицію: переломити ситуацію. Завдяки низькій вартості життя в Україні, якісній приватній охороні здоров’я і близькості до ЄС, Україна могла б стати привабливою для європейських пенсіонерів, які могли б переїхати сюди. Вони будуть витрачати свої пенсії на ресторани і орендувати деякі з 60 000 порожніх квартир в Києві. Вони могли б викладати свої рідні мови. Саме їх фізична присутність допоможе інтегрувати Україну в ЄС і залучити іноземні інвестиції.

Коста-Ріка зробила пенсіонерів опорою своєї економіки, залучаючи 50 000 американських пенсіонерів.

Але через шість місяців після того, як Умланд передав свою пропозицію, відповіддю залишається мовчання.

Голосно оприлюднені імміграційні «реформи» пізнього періоду Порошенка виявилися порожніми словами. Близько вісімнадцяти місяців тому новий закон встановив пріоритети у видачі віз і дозволів на роботу випускникам «100 кращих університетів світу». Примітно, що це не допомогло цьому випускникові Єльського університету. І це не стосується журналістів.

Друга міра була оголошена кілька місяців тому, звільняючи іноземців від необхідності залишати країну, щоб відновити свої візи. Це не спрацювало для одного американського адвоката, який минулого місяця змушений був робити візу в Польщі. Справді, якщо сивочолий партнер київської юридичної фірми не може зробити це правильно, можливо, прийшов час, нарешті, відмовитися від обвинувачення жертви.

Особисто я навчався у Франції, Колумбії і Бразилії. Я працював в Швейцарії, Бразилії, Кот-д’Івуарі, Канаді, Японії, Росії та Україні. Я відвідав 100 країн, включаючи Північну Корею.

Але я ніколи я не стикався з тим, щоб країна оголошувала раніше прийнятий документ «недійсним» або оголосила про закінчення терміну дії офіційної печатки іншої країни.

Як йдуть справи з моїм прагненням отримати дозвіл на річне проживання в Україні?

Після 93 електронних листів в Таїланд і поїздки в Бангкок я отримав свідоцтво про шлюб, повторно підтверджений посольством України. Це обійшлося мені в 2000 доларів, в які входять оплата авіаквитків, готелів і послуг тайського адвоката.

Loading...