Боявся за долю своєї родини: до Львова утік силовик РФ, якого змушували свідчити проти України

ZIK

Чоловік, якого вербували російські спецслужби, повернувся на Батьківщину до Львова. Понад 20 років він, українець за походженням, займав посади в правоохоронних і силових структурах Російської Федерації. Водночас був активістом різноманітних українських спілок, що популяризували у Росії українську культуру, звичаї і традиції.

Про це йшлося в ефірі програми новин «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

Олександр, який повернувся з РФ, в Україні попросив журналістів приховати його обличчя та змінити голос. Чоловік зізнається, після анексії Криму та загострення конфлікту на сході його почали залякувати, намагаючись схилити до співпраці з російськими спецслужбами.

«Почали запрошувати різні органи на співбесіди, вимагали надавати інтерв’ю про конкретні речі, політику та оцінювати ситуацію в Україні. Сказали, щоб я підписав документи про те, що повинен надавати таку інформацію, якщо я буду нею володіти», – розповів громадянин Російської Федерації Олександр.

Чоловік розповідає, подібні випадки психологічного тиску та вербування проукраїнських громадських діячів у Росії непоодинокі.

«Вони потрапили під різного роду статті в Російській Федерації, були відкриті суди, хтось втратив роботу. Їх викликали також у ГРУ РФ і в Слідчий комітет РФ», – наголосив Олександр.

Переймаючись безпекою своєї родини, Олександр вирішив повернутися на Батьківщину. Своєю історією у Львові поділився із працівниками СБУ. Силовики кажуть, зараз особливо гостро стоїть питання вербування українців російськими спецслужбами. Зазвичай під вплив потрапляють трудові мігранти.

«Вербувально-вразливими особами є українці, які приїжджають на заробітки, в тому числі українці, які проживають на тимчасово окупованій території АР Крим, Донецької, Луганської області. Особи, які мають досвід бойових дій, колишні правоохоронці, представники органів влади, управлінь», – зазначив оперативний співробітник управління СБУ Львівщини.

«За державну зраду в нас передбачено покарання до 15 років позбавлення волі. Проте, якщо громадянин, якого намагалися завербувати російські спецслужби добровільно прийшов до нас і зізнався у своїй діяльності, то після перевірки він буде звільнений від кримінальної відповідальності», – прокоментував речник управління СБУ Львівщини Олег Александров.

Працівники СБУ гарантують всебічне розслідування таких випадків, а ще безпеку та конфіденційність громадянам, які готові заявити про спроби вербування.

Нагадаємо, під час президентської виборчої кампанії Служба безпеки України виявила 400 акаунтів, через які планувалося поширювати фейкову інформацію. Водночас міжнародні експерти зазначають, що Україні не слід розслаблятися, і варто готуватися до потужніших хакерських атак, які можуть здійснити з боку Російської Федерації під час парламентських виборів.

Юлія Малєєва, Юрій Щербатий, «Перші про головне»

 

Loading...