Новини » Політика 14 травня, 2019, 15:39
Закриті виборчі списки дуже вигідні Володимиру Зеленському, – експерт
ZIK
ZIK

Володимиру Зеленському буде значно зручніше не конкурувати невідомим чином на «мажоритарці», не пропонувати відкритий список, який би люди могли оцінити, а просто сказати, мовляв, ось моїх 40 танцюючих слонів, голосуйте за них, якщо ви мені довіряєте.

Таку думку в ефірі інформаційно-аналітичного проекту «Коментарі» на телеканалі ZIK висловив екс-виконавчий директор Transparency International Ukraine Ярослав Юрчишин.

Він наголосив, що чим конкурентнішою буде виборча система, тим краще для держави. Мовляв, чим більше політикам доведеться спілкуватись з виборцями, тим більше вони вимушені будуть відповідати на питання і формувати нову політичну культуру підзвітності.

«Найкраще цьому відповідають відкриті партійні списки. Таким чином ми отримаємо і політичні команди, і персональну відповідальність людей, які є у цих списках. При цьому відповідальність буде не лише перед лідером партії, а й перед громадянами, які їх обирають», – пояснив експерт.

Втім, з його слів, сьогодні політичний консенсус, який пропонується – це повернення до системи закритого формування списків у кабінетах лідерів політсил.

«Тобто, наприклад, Юлія Тимошенко буде визначати свій список, Петро Порошенко – свій, і так далі. Це дуже вигідно новообраному президенту, який своєї політичної команди, фактично, не має. Як мінімум, поки що він її не представив і має лише певне оточення», – розповідає Ярослав Юрчишин.

Він переконаний, що Володимиру Зеленському буде значно зручніше не конкурувати невідомим чином на «мажоритарці», не пропонувати відкритий список, який би люди могли оцінити.

«Він може просто сказати, мовляв, ось моїх 40 танцюючих слонів, голосуйте за них, якщо ви мені довіряєте. Це косметичні зміни. Втім, це краще, ніж «мажоритарка», бо немає такого запиту на виведення ресурсів з бюджету для посипання ним мажоритарних округів», – певен екс-виконавчий директор TIU.

Тим не менш, зазначає він, така система формує політичні команди лідерського типу.

«Ми вже це проходили. Це не дуже працює, тому я сподіваюся, що парламент сконцентрується і доведе виборчу реформу, яку обіцяли всі політичні сили, окрім проросійських. Мова йде про відкриті виборчі списки. Якщо будуть лише закриті виборчі списки, то, на жаль, і наступний парламент буде «перехідним», – каже фахівець.

Крім того, він висловив свою думку щодо того, чи перед наступними парламентськими виборами буде знижено прохідний бар’єр, та чи дасть це змогу новим політичним силам потрапити до ВРУ.

«Сьогодні звучать цифри у розмірі 3%, 4%. Це не гарантує потрапляння нових сил. Скоріш за все, не буде багато нових гравців. Буде нова політсила майбутнього президента Зеленського. Так сам я передбачаю, що можуть бути команди Вакарчука, Смешка. Не думаю, що будуть ще якісь нові сили», – резюмував Юрчишин.

Нагадаємо, голова Комітету виборців України Олексій Кошель заявив, що представники поки що віртуальної партії «Слуги народу» уявлення не мають, яким чином зможуть конкурувати на мажоритарних округах, тому політсилі вигідна на 100% пропорційна виборча система. 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-17 02:26 :48