Методи подолання кору та перешкоди: ситуація у світі

Методи подолання кору та перешкоди: ситуація у світі
Вакцина від кору. Фото: Getty Images/Global Images Ukraine

У 2019 році Сполучені Штати зіткнулися з таким спалахом кору, якого не бачили починаючи з 2000 року. Проте, цьогорічний спалах кору в США ніщо у порівнянні зі спалахом захворювання в Україні, Філіппінах, Мадагаскарі, Демократичній Республіці Конго, Венесуелі та Бразилії.

Кожен з цих спалахів важко передбачити. Проте, видання International Business Times опублікувало аналіз спалахів кору в Африці та Америці починаючи з 1980-х років, та вивело певну закономірність. Цей аналіз може допомогти спрогнозувати ймовірність та частоту спалахів кору в конкретних країнах.

Про що свідчать дані?

Хоча вакцина проти кору була вперше ліцензована у 1963 році, швидкість її запровадження залежало від країн. У 1978 році США поставили собі за мету ліквідувати кір, а з 2012 року всі країни Всесвітньої організації охорони здоров’я окреслили цілі щодо ліквідації кору.

На початку боротьби країни з хворобою кількість випадків зменшується. Водночас, спалахи з кожним роком стають більш мінливими. Іншими словами, одного року може не спостерігатися жодного випадку виникнення цього захворювання, а в наступному році – кілька сотень або кілька тисяч випадків. Ця річна мінливість зростає після того, як середня кількість випадків стає меншою за приблизно п’ять випадків на 100 000 людей. Після того, як країна досягає цього показника, поширення та частота виникнення кору зменшується, що сигналізує про останні етапи його ліквідації.

Країни, які ще не досягли цього показника, такі як Демократична Республіка Конго та Мадагаскар, можуть очікувати більш мінливої динаміки спалахів. Передбачення більшої мінливості може допомогти спланувати відповідні дії на випадок їх виникнення.

Для країн, які вже перейшли межу у п’ять випадків на 100 000 людей, таких як США та Венесуела, зменшення рівня вакцинації, швидше за все, змінить позитивну динаміку. Замість того, щоб побачити поступове зростання випадків виникнення кору, ці країни зіткнуться з різким збільшенням річної мінливості випадків виникнення кору, з великими спалахами, подібними до тих, з якими вони стикнулися в останні декілька років. Це збільшення річної мінливості може стати руйнівним для систем охорони здоров’я, оскільки воно вимагає значних змін у фінансуванні та політиці, спрямованій на подолання спалахів.

Рух відомим шляхом

Проте, розуміння цієї закономірності може допомогти політикам у сфері охорони здоров’я визначити країни, у яких частіше спостерігатиметься спалах захворювання. Також воно допоможе з’ясувати, яким напрямком та як швидко рухаються країни.

Увага на країни та регіони, що швидко наближаються до усунення проблеми, може допомогти державним службовцям визначити відповідну політику, і це пришвидшить проходження країною цього переломного моменту.

Наприклад, країни Америки в середньому швидше рухалися до подолання цієї межі у період з 1990 до 2005 років, ніж будь-який інший регіон світу. Це співпало з запровадженням другої дози вакцини проти кору та зниженням народжуваності.

У період з початку 2000-х до 2010 року країни Африканського регіону почали швидко рухатися до подолання захворювання, – швидше, ніж будь-який інший регіон у період між 2005 та 2012 роками. Цей період збігається з періодом розгортання загальнонаціональних кампаній з вакцинації.

Проте, з початку цього десятиліття жоден регіон світу не домігся значних успіхів у цьому питанні. Фактично, Америки та Європа зробили крок назад.

Непередбачуваність породжує проблеми

Це зростання річної мінливості спалахів кору може мати негативний вплив. У країнах з високим рівнем доходу це може призвести до непопулярної політики, такої як обов’язкова вакцинація та закриття шкіл, а також до значних витрат на сферу охорону здоров’я, як це спостерігалося в США.

У країнах з низьким та середнім рівнем доходу різке зростання кількості випадків захворюваності на кір може швидко перетворитися на тягар для і без того перевантаженої системи охорони здоров’я. Як наслідок, з кожним випадком кору зросте і ризик смертності. Спалах кору в Демократичній Республіці Конго у цьому році вже призвів до понад 1000 смертей, тобто стільки ж, як і від спалаху вірусу Ебола.

Нещодавній аналіз показників смертності від кору свідчить про різке зниження смертності у всьому світі. Проте, в країнах, що відстають на шляху до ліквідації захворювання, ризик того, що дитина помре від кору, і надалі значно високий.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Loading...
Loading...

Редакція не несе відповідальності за думку, яку автори висловлюють у блогах на сторінках ZIK.UA

*Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.

Loading...