Новини » Світ 13 травня, 2019, 7:29
Іранська ядерна угода: причини її занепаду і що далі
Президент Ірану Хасан Рухані. Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH
Президент Ірану Хасан Рухані. Фото: EPA-EFE/ABEDIN TAHERKENAREH

Іранська ядерна угода 2015 року занепадає. Основна її ідея полягала у наступному: Іран погоджується на певні обмеження своєї ядерної програми в обмін на певні економічні переваги. Угода діяла до минулого року, поки адміністрація Трампа не оголосила про вихід з неї та відновлення санкцій як проти Ірану, так і проти тих країн, що співпрацюють з Ісламською республікою.

Через рік після того, як Дональд Трамп заявив про вихід США з угоди, іранський президент Хассан Рухані оголосив про поетапну відмову від дотримання своїх зобов’язань. Він сказав, що Тегеран негайно припинить дотримуватися обмежень щодо створення внутрішніх запасів низькозбагаченого урану та важкої води. Якщо через 60 днів інші країни-учасниці угоди, а саме Великобританія, Франція, Німеччина, Китай та Росія, не зможуть надати Ірану економічних переваг у нафтовому та банківському секторах, Тегеран призупинить подальше дотримання умов угоди, додав Рухані, зазначається у статті видання The Atlantic.

Цілком зрозуміло, що саме спонукало Рухані до такого кроку. У заяві Держдепартаменту США від 3 травня сказано, що США санкціонуватимуть будь-яких фізичних або юридичних осіб, які допомагатимуть Ірану. У заяві також зазначено, що Сполучені Штати забороняють зберігання важкої води у тій кількості, що перевищує існуючі обмеження.

Країни-учасниці угоди не змогли запропонувати Ірану жодного рішення в обхід відновлених санкцій. Своїми заявами Іран сподіватися підштовхнути їх до пошуку компромісу з США.

Країни-учасниці і надалі залишаються вірними угоді 2015 року. Рухані заявив: якщо впродовж 60 днів вони не виконають своїх зобов’язань перед Іраном – зокрема, щодо нафтової та банківської галузі – двох секторів, які найбільше постраждали від минулорічних санкцій США, Тегеран відмовиться від обмежень рівнів збагачення урану, в тому числі і на реакторі IR-40 в Араку. Ці заяви викликають найбільше занепокоєння, адже якщо Іран піде на такий крок – це буде точкою неповернення. Своєю чергою, якщо Міжнародне агентство з атомної енергетики виявить, що Іран порушує ці зобов’язання, країнам-учасницям угоди буде важко переконати Раду Безпеки ООН не запроваджувати санкцій.

Навіть, якщо Рухані й наголошує на тому, що 60-денний період відведений на те, щоб провести переговори, малоймовірно, що Тегеран отримає початкові вигоди від угоди. Тим часом, поки Іран намагається пояснити те, що його дії є всього лише реакцією на політику США, порушення умов угоди буде використане американськими законодавцями для підтвердження доцільності їхніх дій.

Якщо за 60-денний період не відбудеться жодних змін і Тегеран порушить свої зобов’язання, то, враховуючи погляди деяких впливових членів адміністрації Трампа та зростаючу напруженість між двома країнами, є велика ймовірність виникнення військового конфлікту.

Підготувала Оксана Вергелес,
для ІА ZIK

Редакція не завжди поділяє позицію авторів публікацій.

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
Top
2020-11-26 04:45 :10