Новини » Політика 12 травня, 2019, 11:30
В Україні бракує приблизно 1500 суддів: справи місяцями лежать без розгляду
ZIK
ZIK

Десь їх узагалі немає, а подекуди один суддя розглядає справу за п’ятьох. Як наслідок, люди чекають розгляду справи місяцями. Чому склалося таке становище? І як його можна виправити?

Про це йдеться в сюжеті програми «Деталі» на телеканалі ZIK.

Один суддя на весь район, й те – зловили на хабарі

У Турківському районі Львівщини, за 150 кілометрів від обласного центру, на 50 тисяч людей лише один суддя. Місцеві чекають місяцями на розсуд дрібних порушень, кримінальних злочинів, навіть розлучень чи позбавлення батьківських прав.

«Є так багато людей, які можуть працювати суддею, але ніхто не йде до роботи. Тисячі нерозглянутих справ просто лежить!», – обурюється місцева мешканка Галина.

Суддя Турківського району Лука Кріль минулого року попався на хабарі. Антикорупційна прокуратура порушила кримінальне провадження, суддю відсторонили, і тоді весь район залишився без правосуддя. Через два місяці Лука Кріль повернувся до роботи. Нині з журналістами – не спілкується.

Хто найбільше страждає через відсутність правосуддя?

Людей у мантіях катастрофічно бракує саме в районних судах першої ланки. По всій Україні відкритими є 750 вакансій, розповідають експерти. І це тоді, як зарплатня служника Феміди – не менша ніж 40 тисяч гривень.

«Київський суддя не хотів би поїхати, наприклад, в район Вінницької області, бо в столиці рівень життя кращий», – пояснює виконавчий директор «Dejure» Ірина Шиба.

Відсутність судді не просто затягує розгляд, а позбавляє одних людей – справедливості, інших – кари, а декому може вартувати життя.

«На мою думку, одним із найбільш жахливих питань – це позбавлення батьківських прав. Дитина живе з батьками, які лупцюють, знущаються, не дбають, а служби не можуть забрати її і передати в опіку», – говорить виконавчий директор «Dejure» Ірина Шиба.

Через брак суддів без покарання лишаються питці при кермі. Адже дати собі раду з таким водієм мають за три місяці. Інакше провадження закривають, а права повертають.

Як працює найбільш навантажений суд України?

В Печерському суді працюють лише 17 суддів, кожен з них може щодня проводити до 150 засідань. Тож не дивно, що багато справ можуть тривати місяцями, якщо не роками. Вакансій тут нема – всі 36 суддівських місць зайняті, хоч і 19 служників Феміди просто не проводять засідань. Хтось очікує призначення на посаду від Президента, але більшість – проходить кваліфікаційне оцінювання. Окрім іспитів на знання права, перевіряють доброчесність. Одна з тих, хто відбуває процедуру – Марія Пилаєва.

«Процедура кваліфікаційного оцінювання – триває рік, має свої стадії. Є, наприклад, етап під час якого здається кваліфікаційний іспит», – розповідає суддя-речниця Печерського суду Марія Пилаєва.

Поки суддю оцінюють, і він не розглядає справи – йому все одно платять. Щоправда, удвічі менше, ніж колезі, який працює.

Якщо в Німеччині на рік один урядник розглядає 500 проваджень, у Печерському суді – шість тисяч. Канцелярію ними завалено.

«У 2018 році було 80 тисяч судових справ», – коментує суддя-речниця Печерського суду Марія Пилаєва.

За ідеальних умов в Печерському мало би працювати 140 суддів.

«Маємо нестачу суддів у суді першої інстанції. Не вистачає приблизно 750 осіб, бракує людей і в суді апеляційної інстанції – біля 400 фахівців. Тому кадровий голод дійсно є», – розповідає секретар палати з питань добору ВККС Михайло Макарчук.

Чому вакансії суддів досі не заповнені?

До реформи 2016 року штатна чисельність суддів по всій України становила 9 тисяч, тепер їх має бути 6600, розповідає секретар вищої кваліфікаційної комісії. Саме цей орган оцінює, перевіряє й готує всіх українських правосудців.

«Думаю, що цього року заповнимо всі вакансії. До того ж наприкінці травня закінчує навчання близько 370 кандидатів, які навчаються в національній школі суддів», – каже Михайло Макарчук.

За останніми даними, нині в Україні взагалі не працює 16 судів. Чому так сталося – спеціальних досліджень не проводили.

«Найбільше суддів звільнилися протягом 2016-17 років. Судді, які досягли право на відставку, як правило, йшли. Були і ті, що ображалися через те, що їхню репутацію ставлять під сумнів», – зазначає Михайло Макарчук.

Водночас судова реформа ліквідувала кадровий резерв ще на 400 потенційних фахівців. Саме стільки людей відправили на кваліфікаційне оцінювання. Крім того, є сотні тих, хто вже пройшли всі необхідні процедури і могли би стати до роботи. Одначе підпису на їхнє призначення роками не ставив Президент.

«Деякі судді не працювали навіть протягом трьох років! Проте зарплату отримували. Вони могли ходити на роботу, але справ не мали права розглядати. Річ в тім, що президент, навіть після кваліфікаційного оцінювання, довго не призначав суддів», – каже член ради з питань судової реформи Роман Куйбіда.

Коли ліквідують дефіцит суддів в усіх районах України, у кваліфікаційній комісії – невідомо. Експерти заспокоюють: труднощі тимчасові, пов’язані з реформуванням. У команді нового президента Володимира Зеленського вже розглядають можливість запровадити мирових. Вони мають узятися до господарських справ і розвантажити районні суди.

Нагадаємо, новообраний президент Володимир Зеленський після інавгурації планує переглянути кадрові призначення Петра Порошенка, здійснені в останні тижні.

Дмитро Будкевич, «Деталі»

 

* Якщо Ви знайшли помилку в тексті новини, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
реклама
більше новин
Top
2019-06-16 08:16 :54